Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Botezul bebelusului: cele mai frecvente intrebari si raspunsuri


Recommended Posts

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Certificatul de botez este o adeverinta de la biserica cu stampila de partiarhie care atesta ca esti botezat.

Finutele mele din Ro si finutul din USA au certificat de botez. In Ro trebuie sa il ceri. In USa il da automat si l-a trimis acasa prin posta.

 

In unele tari nu poti boteza/cununa fara certificat de botez/cununie.

 

Cand am botezat in USA (biserica ortodoxa greaca) nici nu  au  vrut sa auda de botez fara dovada. Si cum nu aveam asa ceva, am alergat la patriarhie, am facut cereri si ne-a dat o adeverinta cum  ca  suntem ortodocsi ca apartinem de patriarhia x si ca suntem botezati ortodox.

 

In Luxemburg (casatorie ortodoxa, parohie ortodoxa din Belgia) ne-a cerut certificat de  cununie, am dus chitanta cu stampila bisericii de cand ne-am cununat - o pastrase barbata-miu ca  amintire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce ar vrea cineva sa boteze un copil de alta religie? E o contradictie .

 

Certificatele de botez se pastreaza la biserica unde copilul a fost botezat. Sunt situatii in care anumite persoane au nevoie de certificatul de botez pentru a demonstra afilierea la un anumit cult, de ex, cei care se inscriu la teologie , se mai cere la inscrierea la scoala, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...