Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ore suplimentare in sarcina


Recommended Posts

Raluk nu ma plangeam deloc. Din contra, chiar vreau sa merg la lucru, dar nu vad de ce ma obliga sa dau in scris anumite lucruri. Nu simt nevoia sa stau acasa si nici nu doresc asta. 

Daca e pana acolo trebuie sa dau in scris ca fac naveta pe proprie raspundere, ca fac deplasari si asa mai departe. 

Pentru ca angajatorul este obligat chiar daca tu vrei altfel. Baza legala art. 9 OUG 96/2003 Daca nu ar face asta exista sanctiuni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ideea e ca am 30 de saptamani de sarcina si pana acum nu am reușit sa-mi fac O ecografie gratis. La spitalele de stat nu te poti apropia. Nu avem, nu se poate, nu mai luam gravide in evidenta, nu mai sunt locuri etc. Consultatii, la fel. Analize, la fel. In conditiile in care platesc vreo 4800 lei/an la Sanatate. Ma revolta într-un fel mentalitatea "sa mi se dea,  sa mi se faca, sa mi se dreaga,  sunt gravida si am drepturi,  sa imi plateasca angajatorul". Sincer, eu nu as tine acasa o angajata gravida. Prefer sa-i desfiintez postul. Eu ce drepturi am?

Acum iar e scandal cu indemnizatiile. Domnii parlamentari pot sa stea linistiti. Chiar daca s-a eliminat plafonul, nicio mamica "bogatasa" nu va sta acasa pentru aia 3 lei de la stat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca am 30 de saptamani de sarcina si pana acum nu am reușit sa-mi fac O ecografie gratis. La spitalele de stat nu te poti apropia. Nu avem, nu se poate, nu mai luam gravide in evidenta, nu mai sunt locuri etc. Consultatii, la fel. Analize, la fel. In conditiile in care platesc vreo 4800 lei/an la Sanatate. Ma revolta într-un fel mentalitatea "sa mi se dea,  sa mi se faca, sa mi se dreaga,  sunt gravida si am drepturi,  sa imi plateasca angajatorul". Sincer, eu nu as tine acasa o angajata gravida. Prefer sa-i desfiintez postul. Eu ce drepturi am?

Acum iar e scandal cu indemnizatiile. Domnii parlamentari pot sa stea linistiti. Chiar daca s-a eliminat plafonul, nicio mamica "bogatasa" nu va sta acasa pentru aia 3 lei de la stat.

La 34.000 euro/luna nu as fi atat de sigur  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...