Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 815
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

buna seara, am ajuns in sfarsit acasa...Va scriu si ma uit la TV. E o emisiune suedeza "Vara cu Ernst". E ceva tipul asta... fac mancare, decoreaza case, construieste tot felul de chestii.Alege cate o casa veche in primire si peste toata vara o renoveaza si redecoreaza si gateste ...Asta e un fel de super James :))) Am citit pe sarite, dar mi-a sarit in ochi ca James, s-a teleportat:))) si la Ella! Este mai rceva decat patch-ul cu pokemoni teleportati! Azi copchii mei au fost ff cuminti... Cand am ajuns acasa erau cu lectiile facute, cu pianul repetat si facusera in plus si la mate din cartea romaneasca... asta fara sa le zic nimic...Motivul... au instalat pacth-ul cu pokemon pe tel meu... si deci voiau sa le las telefonu sa se joace...:))) Acu se tot teleporteaza:)) Referitor la parinti grijulii, cred ca nimeni nu il depaseste pe socrul meu... [pk] De cand ne-am casatorit ne suna de fiecare data sa verifice daca am ajuns acasa (in tinerete noi mancam la ei cina, undeva pe la Sincai si apoi ne intorceam la noi in Mihai Bravu...periculos nu gluma [batcap] ) Duminica la ora 7 [pk] ne suna sa vada daca suntem bine si sa ne interbe daca venim la praz si ce vrem sa mancam:)))) De atunci ii zicem "cucu' CAP-ului", nu ma intrebati de ce,.... asa mi-a venit la gura la enervare:))) Acum cand mergem in Ro peste vara, stam la ei, la munte, cateva zile si apoi mergem la ai mei acasa, distanta de 200km. Ne zice de 100 de ori sa ii sunam cand ajungem, ceea ce noi uitam mai mereu [:)] si ne suna mereu sa ne reproseze...Al meu sot se mai enerveaza, eu insa sunt mai impaciuitoare, sunt cea care ii suna si le spune una, aata, Ma gandesc ca asa sunt oamenii la batranete. Succes scolaritelor! Vacanta sanataoasa si frumoasa Silviei.... S-a mai intamplat ceva pe la sub cu iradiati? S-a intors Rufus din vacanta sa execute o prezentare? Mai scriu:)) V-am promis "maioneza":)))))

 

aaaah, il ador pe Ernst! Nu e suedez, e Austriac :)). Am vazut acum vreo doi ani Craciunul lui Ernst, vai ce de decorații si mancare făcea! 

 

Anja, sa te uiti daca ai timp, începe in curând Så mycket bättre, e pe tv4, cred ca ți-am mai zis de el. E cu muzica, e filmat pe Gotland, e așa frumoasa emisiunea! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ieri m-am oprit cu William la un magazin sa cumpar ceva repede si in graba am parcat langa un van alb. la care William imi spune, "mom ce faci, nu poti parca aici"...pe moment nu mi-am dat seama ce vrea sa spuna.

la care imi zice , ca "nu e bine sa parchezi niciodata langa un van alb...intotdeauna si in filme sunt bad sign si mereu cind cineva e rapit, e rapit intr-un van alb."

 

chestia cu van-ul I-am spus si eu cu citiva ani in urma, dar nici prin cap nu mi-a trecut pe moment ce fac...si el cit e de grijuliu.

 

am mutat masina imediat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphitza, eu le-am zis fetelor exact ce pot face oamenii "rai". Ca le răpesc, ca nu le mai aduc niciodata acasă, ca le pot viola, omori. Viola probabil nu va intelege, dar face rau, lovi, lega. Noi ne-am si uitat la filme ca sa fie exemplificator, sau la emisiuni cu copii dispăruți, negăsiti. Poti sa cauti pe net povesti reale despre copii răpiți, dispăruți, sa ii citesti. E destul de mare sa înțeleagă chestiile astea, mai ales ca va începe scoala, trebuie sa stie sa nu mearga nicaieri cu străini. Bine, probabil nici nu ar lasa-o sa plece de la scoala, dar nu stii niciodata ce se poate întâmpla.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sanatate si distractie placuta in continuare.

cum stai la capitolul cautat case?

Am ceva in vizor, dupa Otopeni si pana in Balotesti.

Sambata ma intalnesc cu un agent imobiliar.

Momentan am o optiune pentru un teren de 700 mp si sa-mi fac eu cum doresc, sau una gata facuta, dar e cam mare. Ma duc sambata sa o fotografiez pe toate partile, si inauntru si afara si sa ma gandesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ceva in vizor, dupa Otopeni si pana in Balotesti.

Sambata ma intalnesc cu un agent imobiliar.

Momentan am o optiune pentru un teren de 700 mp si sa-mi fac eu cum doresc, sau una gata facuta, dar e cam mare. Ma duc sambata sa o fotografiez pe toate partile, si inauntru si afara si sa ma gandesc.

 

 

ai vazut si mogosoaia zona ai a de care iti spuenam unde si-a luat neppoata mea?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

aEu am avut azi prima zi de munca. Greu, tare greu... Sunt ametita de cap, de la telefonul care a reinceput sa sune inainte de 6 pana acum dupa amiaza. Lucrez si maine apoi un mic respiro ca e weekend lung apoi iar de la coada.

 

Tot in perioada asta mi am stors creierii la ce sporturi si activitati sa l inscriu pe copil, pana la urma am ales karate, patinaj si lectura la biblioteca. Mai era fotbal indoor, inot, dar n au mai incaput in orar si mai ales in buget. Toate costa...pt patinaj tre sa i iau casca si patine, la karate kimono ul e inclus in costul inscrierii. Karate ii place sigur, patinaj vom vedea.

 

Strumphi, Eric e la fel, tare prietenos  cu adultii, se baga in seama si in vorba cu oricine. Am inceput sa l prelucrez sa nu vb cu pers necunoscute. Aici sunt multe recomandari pt parinti cum sa procedeze. Cica mai intai tb explicat copilului cine suntadultii de incredere: parinti, profesori etc. Apoi simulat cu eldiverse situatiii, cand un adult ii ofera ceva sau ii cere( chipurile) ajutorul ce sa faca, cum sa reactioneze. Mai ales acum la reinceperea scolii apar aceste recomandari. Noi oricum avem  inca drum lung de parcurs pe tema asta.

El s a pierdut odata la o expozitie aglomerata la Gradina botanica, am raportat la security dar l a gasit taica su. Fugise mult inaintea noastra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strimph, poate suna naspa rau, dar cred ca daca te-ai 'pierde' de ea undeva intr-un magazin (spatiu inchis, sa nu pateasca nimic grav cu adevarat) ar intelege ce inseamna sa se piarda.

 

Noi am pierdut-o de-adevaratelea pe P in Cora cand avea cam 3 -3.5 ani si isi aminteste si acum. Si in fata la Tesco, in primavara (cred sau toamna trecuta), cand eram eu cu ele. De fiecare data am gasit-o repede, insa in felul asta s-a obisnuit sa stea pe langa mine.

 

Nu stoi ce sa zic, cum sa o inveti sa nu plece. Daca nu crezi ca o e prea traumatizant, arata-i poze cu copii batuti si spune-i ca asta se intampla daca se pierde si o gasesc hotii.

 

Altfel, masuri adjuvante: daca mergi in zone aglomerate, cand pleci de acasa ii faci poza cu ce e imbracata - asa ajuti politia sa o gaseasca mai repede; o inveti sa te strige Dorina, nu mami, ca 'mami' sunt multe pe langa tine; o inveti sa se duca la un adult de incredere (politist sau mama/ tata cu copiii de mana). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...