Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Gata si dulceata de nectarine! 

 
Ma duc la culcare, sunt franta. 
Azi e a 5-a zi de munca dupa alte 6 cu pauza de o zi. Si mai am doua, pauza iar o zi, duminica, cand merg iar sa o insotesc pe Silvia la acelasi gen de concurs la calarie, pay and Jump. 
 
Casa e vraiște ca nu am apucat sa fac curat de o saptamana si ceva, noroc ca vasele le punem direct in masina si numai ii dau drumul cand e plina, de scos vasele curate se ocupa Silvia sau Ovi. 
Haine am spălat in singura mea zi libera si am mai pus cate o masina in cate o după-amiaza. 
 
Dar asta e, as vrea sambata dupamasa sa facem un grill, sa coc vinete ca sunt tare frumoase la magazin si sa mancam grill ca nu am mai mancat din Iulie...gata, la culcare cu mine! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 815
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ioana e foarte simpla reteta. Am facut-o la ochi :). Cateva nectarine, eu cred ca am avut vreo 7-8, curățate de coaja si tăiate cubulete. Le-am dat cu mixerul vertical (am vrut sa rămână si bucatele) am adăugat 3 dl zahar pt dulceata (e special, are Pectina) si am fiert 5 min. Am pus in borcane. Nu sta peste iarna, se tine in frigider si se mănâncă. Am facut in vara de capsuni așa si s-a topit (la propriu si figurat) in gura. Cred ca fac si de piersici :).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata

 

am asa o durere in spatele capului. mai bine ma bucur ca e vineri [:D]

 

Mihaela, am facut si eu anul trecut dulceata de nectarine - de fapt gem - si am pus in loc de zahar cu pectina 2 cotoare de para. si la sfarsit, ca sa ii dau o culoare mai aprinsa (ca era albicioasa) am pus 7-8 afine. geniala a iesit, anul asta uite ca am uitat sa fac... o sa o fac cu nectarina de spania/grecia, ca ale noastre is duse deja [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pinguini

 

Azi e vineri...yupiiii  [pk] de-abia astept sa dorm mai mult, trezitul la 6 ma omoara  [zirea] seara cel tarziu la 10 adorm. 

 

Am trezit azi copila si la 6.40 am intrebat-o daca s-a imbracat...norocul ei, ca a adormit dupa ce am trezit-o eu...s-a imbracat repede, spalat, baut cacao cu lapte...ar trebui sa plece la 7, dar acum pleaca la 6.50.

 

Aseara au fost vecinii si prietenii nostri sa ia cheia de la noi...au fost o saptamana la Constanta, iar noi am avut grija de pisica lor...am stat la un pahar de vorba, am povestit de mare, de Romania si de mici  [:D] el a facut cura de mici...au mai mancat sarmale, chiftelute si ciorba de pui...au fost la plaja la Constanta, spuneau ca nu era lume multa...noaptea insa nu au prea putut dormi din cauza pisicilor si a pescarusilor. 

 

Maine merg la curatat dinti si apoi sa mai cumpar cate ceva pt duminica...vom avea musafiri, vine o prietena cu cei 2 baietei si aupair-ul din Romania...am fost colege aici, m-a ajutat mult cand m-am angajat.

 

La noi e inca vara, vor fi 28° zilele astea..numai ca dimineata e racoare, la noi in sat erau 16°, in oras 20°.

 

O zi faina va doresc ! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, sa treaca durerea.

 

Strumphi, la tine sa nu mai apara durerea de cap.

 

Succes pinguinilor mici care incep scoala saptamana viitoare.

 

Noi mai avem 5 saptamani de scoala pana la vacanta...si 6 de munca...de-abia astept sa plec iar la plimbare  [pk] dar apoi gata cu vacanta pana in decembrie, mai am doar o zi pt anul asta. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, mie imi spui  [zirea] incepe la 7.15, mai putin lunea.. face max 10 minute pe jos pana la scoala, dar vrea sa ajunga mai devreme.

 

Ii place de un baiat din clasa, a nimerit tot cu el in banca (si anul trecut au fost colegi de banca)  [:I] el insa nu stie...e italiano-american si cu un cap mai mic decat ea.

 

Ei nu au aceeasi colegi de banca mereu, la cateva saptamani ii schimba si e obligatoriu sa fie fata-baiat...asa ajung sa se cunoasca mai bine...plus ca isi schimba si banca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Eu mai arunc din cand in cand un ochi pe aici.

Ma bucur ca l-ati gasit pe James. Mare bucurie [:)]

 

In rest suntem bine. Fetele au avut pe rand putina febra si ceva muci, tuse sau nas infundat. Dar nu atat de nasol sa lipseasca de la scoala sau activitati. Adica suntem in parametrii.

 

Pare interesant gemul de nectarine. Nu strica s amai umplu cateva borcane ca se duc in ritm alarmant. A facut mama gem de zmeura, unul cu diverse fructe. Ar trebui sa merg la cules de mure dar nu ma duc pe ploaie. Daca e vreme buna poate ajung prin zonele vizate din cartier. Afinele le-am cam ratat. Cand erau multe erau acre. Cand am zis sa merg sa culeg erau culese in mare parte. Dar tot am mai gasit cateva. Si asa fetele nu se dau in vant dupa cele salbatice. Eu am luat la servici un borcan de gem de afine facut de mine anul trecut. Insa trebuie sa ma spal pe dinti ca altfel lesina cine ma vede asa albastra. Si pe limba se duce tare greu culoarea.

Da chiar asa am gustat zilele trecute un lichior cu Aronia. Bune si fructele acestea.

 

We mi-e aranjat. Fimea a mare merge azi, maine, poimaine la cor sa exerseze. Au 2 we de exersat pe an. Greu pentru ea dar greu si pentru mine. Duminica probabil trebuie sa merg cu bicicleta in centru ca e un concurs de biciclit si se inchid drumurile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...