Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 815
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimi. [flo]

 

AMR 2 pana la scoala si 3 pana la munca. [fri]

 

Ieri am mers la shopping si i-am luat mandrei o geaca si o rochita. Azi vreau sa ajung la niste cizme/ ghete. A probat unele aseara da' nu avea chef dupa 2-3 ore de probat si cautat asa ca nu le-am luat. Poate merg azi si le iau (sper sa nu se dea!). Tot azi vreau sa ii fac o rama ptr prima zi de scoala- o sa pun poza, ca e mai usor decat sa explic.

 

 

Weekend fain tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata de la cafea  [cit]

 

Ce bine e sa nu te trezeasca ceasul dimineata...am dormit aproape 12 ore  [:)]

 

Aseara am facut cu Marcia lectii la mate, azi mai avem la franceza...am vrut aseara, dar eram amandoua obosite, asa ca am renuntat.

 

Eu am program de curatat dinti, ea merge cu fetele in oras, la bâlci, iar pe seara se vede cu fata vecinilor si merg la pizza...ce bine ca am copil independent si nu trebuie sa mai stau dupa fundul ei...peste 2 saptamani, cand plecam in Slovenia, vor veni 2 prietene la ea.

 

Mandra a fost aleasa peace-maker, era tare fericita...mi-a mai spus ca poate se face bancher, i se pare interesant jobul, castigi bine, mergi la shopping in pauza de masa  [:D] o sa faca o practica de 3 zile la anul, dar nu la mine, la noi nu se face...sunt insa alte departamente in Zurich unde se face practica asta...spunea ca vrea sa incerce cat mai multe meserii, asa ca se va tot duce la practica 1-3 zile...Schnupperlehre se numeste in germana..va trebui sa-si faca CV, aseara enumeram ce cursuri a facut...tare sunt curioasa ce va decide sa faca.

 

Si eu coc vinetele tot la cuptor...la fel si ardeii...zacusca fac cam 3-4 borcane...dupa ce le mancam, mai fac altele.

 

O zi faina va doresc !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Deci, in loc de good morning: Strumphy cum o cheama pe fetita lu' James??? Fleur nu doarme, Mianna, nu se mai imagineaza, desi este ora 3 noaptea:)))), Ioana pomeneste de Shakespeare sau Yorik [vampirel] mort in frunze (recunosc ca nu prinsei unde l-a vazut) [:D].....Pe James nu ni l-ai pus, cu fata ne tii in suspans... Te cam joci cu mintile noastre obosite! [mariaj] Ca daca rezolvam si a doua problema cu steluta a lui Strumphy putem sa discutam si noi lucruri mai fastidioase...si sa intreb, de ce va chinuiti voi, fetele cu cuptor electric, si faceti vinetele pe grill'??? Pai numai sa le curatati dureaza o vesnicie, nu mai zic de mizerie... Eu le fac la cuptor, puse in tava de cuptor, intepate, si la temperatura maxima de grill. Le las acolo destul de mult, le mai intorc. Cand coaja este crocanta si bine arsa, le scot, si cat sunt fierbinti, le tai pe juma cu un cutit si scot miezul cu o lingura, si le pus la scurs in strecuratoare. Vinetele raman albe frumoase, mizeria este minima, si curatarea lor dureaza exact 5 min. Iar mie gustul mi se pare si mai bun..

 

Pt mine cele făcute pe grill, cu cărbune de lemn, au gustul ala adevarat. Fac si eu in cuptor, iarna, tot așa, la Temp MAX de grill, dar nu se compara :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mandra a fost aleasa peace-maker, era tare fericita...mi-a mai spus ca poate se face bancher, i se pare interesant jobul, castigi bine, mergi la shopping in pauza de masa 

Ella, Nicho al meu tot bancher vrea:)))) Sa ne zici si noua cum se face [pk] Dar sa fie repede si usor:)))

 

Pt mine cele făcute pe grill, cu cărbune de lemn, au gustul ala adevarat. Fac si eu in cuptor, iarna, tot așa, la Temp MAX de grill, dar nu se compara :). 

dddaaaaaaaa, dar cata munca in plus!!! Spor la treaba!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja  [:D] la noi poate incepe cu Lehre 3-4 ani...merge la scoala care ii da dreptul apoi sa dea bacul...iar dupa face facultate...majoritatea colegilor mei elvetieni asa au facut...unii insa nu au nici bac sau facultate...au facut cursuri de perfectionare si asa au functii si salarii ft bune...aici nu se pune accent pe facultate, ft putini sunt cei care au studii superioare..

Sa vedem acum, cine stie ce va alege sa faca...ea ar vrea si sa dea la teatru sau medicina veterinara...asta dupa ce invata meseria...dar cel mai mult ii place sa deseneze, deci s-ar putea sa mearga spre grafica..se descurca ft bine cu computerul, engleza ii place...depinde de multi factori...inclusiv de cate locuri ofera firmele...complicat...incepe insa in februarie cu practica...ar trebui ca vara viitoare sa aiba deja contractul semnat pt 2018...daca nu gaseste nimic dupa anul 2, continua sa caute in anul 3...cei care nu gasesc dupa ce termina anul 3 sau nu stiu ce vor sa faca, au posibilitatea sa faca si anul 4 (cl.a10a).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...