Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 815
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello si de la mine de printre oale, borcane si tigai. Mda.. mi-am facut-o cu mana mea, deci am cumparat ieri vinete si ardei si am copt, azi am facut zacusca. In 2 ture a trebuit sa le fac ca mi-a iesit multa compozitie si le-am injumatatir in 2 oale, cele mai mari pe care le aveam, una de 8 l si alta de 7 si am facut prima tura, am pus deja in borcane si alta acum e la cuptor si astept sa se fiarba si sa pun in borcane si sa ma duc sa dorm si sa imi intind oasele. Ieri am fost, curatat si frecat aragazul pana la miezul noptii, de nici nu mai vedeam bine, ameteam si nici pe picioare nu ma mai tineam. Chiar nu stiu ce o fi fost in capul meu. Azi dimineata am curatat si tocat ceapa, calit, tocat vinetele si ardeii si mai departe v-am spus ce imparteala am facut. Mi-s putin ofticata ca m-a pus naiba sa mai pun niste bulion si sare in prima tura cam pe la jumatatea procesului de fierbere ca am gustat si lui Nick i se parea ca mai trebuie putina sare si o voia mai acra, dar am mai pus cateva linguri de bulion si sare si s-a acri cam tare pentru gustul meu dar lui Nick ii place. Atunci o sa il las pe el sa manance din borcanele din prima tura si ce fierbe acum in a 2a tura nu mai pun bulion si sare, las asa si o sa fie perfect ca deja stiu cum e ca doar am testat pana am pun bulion in prima si era super ok, perfect as zice. Ah si ma mai oftic ca in graba mare ca am avut o gramada de treaba azi si am fost si afara sa mai cumpar borcane ca nu aveam destule, si facut si un gratar intre timp, am pus in borcane si nu am ales bine capacele dinainte si cand le-am pus jucau putin, la vreo 2-3 borcane ca nici nu mai stiu bine. Le las asa, daca o curge din ele in plupuma in care le-am pus o sa i le dau lu` Nick sa le manance primele, si o sa ii dau si Dianei 1-2 borcane sa manance proaspata ca stiu ca ii place, i-am dat si anii trecuti, ca ea nu face, nu are cum unde sta. Deci cam asta e epopeea zacustii mele si a weekendului pe care nu l-am simtit, dar deh... o sa am zacusca pe la iarna. 

 

=============

 

Mihaela, bravo Silviei! Tu iar la munci de maine.. of, de ce muncesti asa mult? Tragi tare pentru zilele libere din nov cand plecati in concediu? [flo] 

 

Daniela, eu cand am fost in Amsterdam nu mi-am luat dinainte bilete la nici un muzeu. Le-am luat pe loc si la Anne Franke, unde am stat multe ore la coada, dar asa e mereu acolo.. la Rikjmuseum si la Van Gogh la intrare si nu au fost foarte mari cozile din ce imi aduc aminte ca asta a fost prin 2009. Cate zile stai? Ar fi fain sa ajungi si in Delft, unde zice Rox, frumosssss oraselul , superb as zice. Noi nu am apucat sa mergem sa il vedem pe Vermeer ca am ajuns tarziu. Eu am fost si la Zaane Schans la morile de vant, tare fain. Mi-a placut mult de tot. La primavara cand mai mergi neaparat sa ajungi si la Keukenhof la lalele! [il] 

 

Ioana, multumim frumos de felicitare!  [flor]  ce sperietura am tras cand am vazut plicul cu timbru de Craciun!  [:D]  a venit Nick si mi-a pus plicul pe masa, cu adresa cu numele meu in sus, cu timbru... scrisul tau seamana cu al meu in vremurile bune  [:D]  si ma gandeam: Doamne, da` ce felicitare mi se intoarce de la Craciun?  [:-)))]  ma gandeam ca s-a intors vreo felicitare de am trimis-o la Craciun  [batcap] ca mi s-a mai intamplat sa imi vina scrisori si la juma` de an inapoi. 

Multa bafta scoloritei Patricia maine si fara emotii, nici la ea si nici la tine/voi!  [il]  astept poze!!!

 

kariguld [:-)))]  cool fecioru` tau!!  ce ai mai gatit? ce mai face mama si cum se mai simte?

 

Ma duc sa mestec in oale si sa gust, revin!!!  [buca]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Casa memoriala a Annei Frank as vrea sa o vad si eu. De la Van Gogh imi place mult tabloul Noaptea Instelata. Nu imi place autoportretul, da' mi se mai schimba gusturile. Intr-o perioada eram pasionata de Albrecht Dürer si de obscurul Ivan Aivazovsky. Dupa aia mi-au placut Jacque Loius David si El Greco. Na, etape si etape.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, stiu si eu problemele astea. Dar cand imi intra ceva in cap nu-i mai dau drumul sa iasa. Daca imi iese suma ce ne convine, o fac! Cele gata facute sunt mai scumpe. Si da, stiu ca in marea majoritate a timpului o sa fiu singura, dar e ceva ce imi asum Ma gandesc ca nu oi fi prima femeie din lumea asta care face asa ceva.

 

 

 

Viviana, eu nu m-aș băga la construcție, e multă bătaie de cap cu echipele de meșteri, din toate poveștile pe care le-am auzit foarte puțini sunt serioși. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi Silvi a schimbat hotelul. Trebuia sa predea camera la ora 12. S-a trezit mai tarziu, a predat la 13 si la receptie au taxat-o cu 20 lei pentru intarziere.

 

Ce tampenie monstruoasa! Ati mai patit pe undeva asa ceva?

nu, dar intotdeauna am intrebat cu o zi inainte care e ora maxima la care pot preda camera, si daca imi spuneau ca nu se poate peste ora stabilita, am respectat-o.

 

unele hoteluri mentioneaza clar ca au taxa de late check out.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ioana, multumim frumos de felicitare! [flor] ce sperietura am tras cand am vazut plicul cu timbru de Craciun! [:D] a venit Nick si mi-a pus plicul pe masa, cu adresa cu numele meu in sus, cu timbru... scrisul tau seamana cu al meu in vremurile bune [:D] si ma gandeam: Doamne, da` ce felicitare mi se intoarce de la Craciun?

 

 

Ma bucur ca a ajuns cu bine. [flo] Am o folie cu timbre de la Craciun 2014 si nu am apucat sa le folosesc. Pe unele le-a lipit Patricia pe niste jucarii, ca a zis ca sunt abtibilduri  [:-)))]  [:-)))] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata si eu cu zacusca si cu dulceata de piersici! Le-am facut pe ambele. 

 

Wow Strumphi ce de zacusca! Eu am facut 4 borcane, am avut 5 vinete, din doua jumate am facut salata de vinete si din restul zacusca. Noua ne ajunge, nu mancam decat noi doi si asa de gust. Daca mai vreau mai fac mai încolo, ca astea 5 vinete m-au costat 15 euro. Iarna sunt mai scumpe, dar nu asa încât acum sa merite munca. Inteleg insa ca nick mănâncă, te inteleg ca faci eforturi :). 

 

Da, ai intuit bine, lucrez așa mult acum ca sa recuperez zilele de "concediu" ca sa imi ajungă pt tot. Anul asta m-am intins mult mai mult decat ajunge plapuma si nu pot rămâne descoperită :)). Gluma-i gluma dar am 31 de zile de concediu si eu in total anul asta voi fi libera ca si concediu...50. Diferenta sunt zile libere pe care trebuie sa le recuperez. Deci din Iunie pana in Decembrie voi tot recupera, ca le-am intins in mai multe concedii. La noi e complicat cu schema, noi ne-o facem singuri, cate ore si cum lucram. E împărțită pe 6 saptamani si in perioada asta trebuie sa am  229 ore lucrate. Asta indiferent daca e concediu sau nu. Pot sa imi pun zile libere in perioada concediului si atunci nu e socotită zi de concediu ci zi libera. Si pt asta trebuie sa lucrez in plus, cum fac acum. Doua saptamani din concediu au fost in perioada asta de 6 saptamani, trebuie sa iasa orele totale. La mai mult de 20 de ore minus, mi se taie din salar. Așa voi face si in perioada ce vine, atunci plec in Islanda cu Diana si imi iau 4 zile de concediu din care trei libere. Apoi in cea care va urma plecam in Peru si tot așa, voi avea si zile libere, ca nu mai am decat vreo 7 de concediu. 

 

Nu stiu daca s-a inteles ;). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, am înțeles că Starry Night e la New York, tre' să văd pe cine vizitez acolo :). Mie îmi plac toate cu câmpuri de diverse, cel cu floarea soarelui și cel cu migdalul înflorit.

 

Rox, și mie îmi place foarte tare, de asta am și ținut să iau biletele online, nu vreau să ratez muzeul din pricina vreunei cozi. La Delft probabil ajung data viitoare.

 

Viviana, să fie așa cum îți dorești  [flo2] ! Dar știi că se zice că cei care își fac casa singuri se perfecționează de abia la a treia, da?  [:)] . (Asta înseamnă că înveți pe parcurs și pe pielea proprie niște chestii pe care nu poți să le refaci la casa curentă și le îmbunătățești la viitoarele  [:)] ).

 

Strumfi, ai, ai, ce harnică ai fost! Și Miha la fel văd, tot zacuscă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...