Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Da` o reteta de zacusca buna cu ciuperci are cineva?

 

Eu pe asta pusesem ochii si voiam sa o fac: https://www.lalena.ro/1418-reteta-Zacusca-de-ciuperci-si-ardei.html

Inca sunt in dubii, prea am facut deja multe. Cred ca nici borcane nu prea mai am (si noi suntem mari colectionari, au ai mei borcane de pe vremea lui Ceausescu. Plus ca mananc o multime de iaurturi la borcan, printre altele) [:)]

 

Chiar citisem azi dimineata ce preturi au vinetele la voi [fri] .. cred ca ajunge mai ieftin sa cumperi zacusca gata facuta. Dar stiu, nu e chiar ca aia din mainile tale [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 815
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Ce inseamna rauk?
Din pacate nu gasesc nimic in engleza sau romana. E o piatra calcaroasa modelată in mare de-a lungul anilor si ieșită la suprafata cand apele s-au retras. Se gasesc aproape exclusiv pe Gotland dar mai ales pe Fårö.  

 

Fårö e inconjurat de raukar (pluralul pt rauk in suedeza, noi le spunem rauci :)). Daca intelegi germana, poti schimba, altfel cred ca merge tradus cat de cat cu google translate https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Rauk

 

Doua dintre vedetele de pe Fårö. Prima poza e a mea, a doua nu :).

post-3506-764505_thumb.png

post-3506-8463_thumb.jpeg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pinguini

 

La noi a venit toamna, era o ceata de dimineata, de o taiai cu cutitul..si plin de panze de paianjen peste tot [zirea] in oras insa e soare...ieri am avut doar 16°, azi nu cred ca vor fi mai multe.

 

Al meu e plecat la Bruxelles de ieri, revine in seara asta..mi-a spus ca receptionera de la hotel era romanca  [:)] cursul la care merge este organizat de ONU, sunt curioasa cum a fost...are destule de invatat pt noul job, asa ca va tot merge la cursuri...saptamana asta mai merge la un curs, in partea franceza a tarii.

 

Nu am facut nimic deosebit aseara, doar lectii si ne-am uitat impreuna la un show...mandra a primit duminica 2 carti, una in engleza si una in germana...pe cea in engleza a terminat-o, ieri le-a luat si la scoala, sa citeasca in pauze..acum o citeste pe cea in germana...are perioade cand citeste ft mult si perioade cand nu citeste deloc...aseara i-am mai comandat 4 carti...ii plac cartile de hartie, nu cele electronice...biblioteca ei e plina, cred ca va trebui sa mai iau una (sunt doar carti de citit, are printre altele si o serie de 44 carti...cele de cand era mica le-am dat). 

 

O zi cu soare va doresc ! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineta din ultiima mea zi de concediu! Stiu ca e 11, dar sunt in pijama, in varful patului, o ceasca de cafea langa mine si un castron plin cu struguri, nu fac nimic, doar incerc sa ma pun la curent cu noutatile de pe forum. Mmmm, ce placut e sa nu faci nimic in mijlocul saptamanii!! [:D]

 

Vacanta ne-a fost super! In primul rand, am avut ocazia, in drumul spre Praga, apoi spre mare, sa vad zone din tara pe care nu le vazusem niciodata (din fuga masinii, dar cateva sute de poze tot am facut :))  ). Avem o tara frumoasa, cu drumuri proaste si trafic ingrozitor! Asta vine cumva si cu avantajul de a putea admira casele, peisajele, oamenii pe langa care treci. Drumul spre Praga, pe autostrada in marea majoritate, m-a lasat sa vad doar ceva paduri, campuri ... si cam atat (noroc cu GPS-ul, care la intoarcele ne-a bagat prin mijlocul Budapestei, spre disperarea sotului si incantarea mea [:D]

 

Concursul de majorete a fost extraordinar de frumos si foarte greu. Pentru toti a fost o experienta frumoasa, interesanta, din care am avut foarte mult de invatat (despre noi insine, ca parinti, despre fetele noastre, despre echipa, despre cat mai avem de invatat si muncit cu totii) si unde am vazut cu ochii nostri ca multi, multi ani vor mai trece pana cand acest sport va fi practicat in Romania la nivelul la care sunt echipele din Cehia. Noi suntem inca mici-mici si la inceput de drum.  Una peste alta, fetele au avut o evolutie onorabila, au dansat cel mai frumos, dinamic si complicat dans al lor de pana acum si speram sa continue [:)]

 

Praga este absolut fascinanta. Cele 4 zile (incluzand cea cu concursul, cand am stat mai mult in sala) nu au fost suficient pt nici jumatate din tot ce am fi vrut sa vedem. Totul m-a impresionat: arhitectura cladirilor, strazile, toate muzeele , gradina zoologica, transportul in comun, oamenii, felul in care exploateaza potentialul turisitc, berea la halba [:)]. A fost insa foarte greu cu copiii dupa noi, nu mai aveau rabdare, nu mai puteau de picioare (am mers zeci de km pe jos), cladirile si strazile la care m-as fi uitat ore la rand, ii plictiseau , asa ca ne-am propus sa revenim, cand vom putea, candva, doar noi, adultii.

 

Am reusit sa ajungem apoi si cateva zile la marea noastra, am stat 2 zile in Costinesti si cateva apoi in Eforie sud. Marea curata, fara alge (plaja plina de mucuri de tigara, ici-colo pahare de plastic, ambalaje), servicii proaste, cladriri darapanate, balarii in spatele teraselor dezafectate, gunoaie.....    dar si apa bunuta, valuri mari  2-3 zile, soare, copii balaciti si fericiti, eu am terminat o carte groasa si mai multe beri (si mi-am jurat in barba ca pe litoralul romanesc nu mai calc ani multi de acum inainte). 

   

Acum incercam si noi sa ne pregatim usor-usor de scoala : am comandat niste rechizite, azi facem ordine in birourile copiilor , incercam sa evaluam ce haine mai avem de cumparat, repetam un pic de impartiri, inmultiri, gramatica si ridicam moralul copiilor care dupa 3 luni de vacanta (fara teme, fara program de trezire) sunt ingroziti de ideea ca incepe scoala, mai ales ca incep clasa a V-a .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...