Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

syndromul Pavor Nocturn


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Daniela, aici este un subiect asemanator din 2006 la care am scris si eu:

 

http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/125380-copil-agitat-in-somnva-rog-ajutor/

 

Pe atunci fata era mica, acum are aproape 15 ani. Nu mai urla, nu se mai ridica in fund de muuult desi ocazional tot vorbeste in somn. In continuare numai cand este foarte obosita.

 

Intre timp am aflat si ca magneziul ajuta la somn. Un somn linistit. Daca ai timp citeste aici despre magneziu, insomnii si terori nocturne (pavor). Este in engleza:

 

http://drsircus.com/medicine/natural-allopathic-sleeping-protocol/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate va doresc!

 

P.S. Din ce am citit, relatia dintre magneziu si calciu este precum un balansoar. Cu cat mai mult calciu iei (fie din alimente, fie ca supliment), cu atat mai putin magneziu vei avea.

Calciul tensioneaza muschii, magneziul calmeaza si relaxeaza, linisteste inclusiv pentru somn. La fel, se spune ca dieta nord americana se bazeaza predominant pe calciu, prin urmare se creeaza deficiente importante de magneziu.

 

Dar nu sunt doctor, doar din ce am citit si experiente prin care am trecut iti povestesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...