Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sinuzita cronica


Recommended Posts

  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

De care ai facut? Ca vad ca sunt si tipuri diferite de ambrozie...

 

Amestec de specii de Ambrozie (Ambrosia elatior, Ambrosia psilostachya, Ambrosia trifida) wx209

Acu` 15 de ani am facut la ce era pe stoc :-)))

Nu am mai refacut de atunci testele pentru ca in fiecare an e nasoala treaba, ba merg tot mai rau cu simptomele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acu` 15 de ani am facut la ce era pe stoc :-)))

Nu am mai refacut de atunci testele pentru ca in fiecare an e nasoala treaba, ba merg tot mai rau cu simptomele.

Iei ceva tratament in anumite perioade?

 

Eu trebuie sa ma duc in ianuarie -februarie sa incep tratamentul(habar n-am ce inseamna asta )ins atrebuie sa vorbesc cu doctorita mea ,poate las deiparte pina atunci beta-blokerul(cee ace nu prea cred...).

 

Pina atunci daca e rau ,,,ceva din farmacie,care insa e cam frectie la piciorul de lemn(ce am incercat eu).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incep din iulie Xyzalul, dupa care srayurile de nas combinate si alea, plus picaturile de ochi si cand e apogeul (fix zilele astea) trec si pe ACC pentru ca ma apuca tusea spastica. 

Dar la noi in zona e plin de ambrozie, pe terenurile neingrijite, prin curtile oamenilor, printre blocuri pe spatiile verzi; inca nu exista legi aspre si nici campanii de extirpare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incep din iulie Xyzalul, dupa care srayurile de nas combinate si alea, plus picaturile de ochi si cand e apogeul (fix zilele astea) trec si pe ACC pentru ca ma apuca tusea spastica. 

Dar la noi in zona e plin de ambrozie, pe terenurile neingrijite, prin curtile oamenilor, printre blocuri pe spatiile verzi; inca nu exista legi aspre si nici campanii de extirpare. 

Tusea aia m-a terminat si pe mine si de aia mi-e frica,ca restul ,cumva le tin sub cintril.Insa tusea...aoleuuu!!!Multumesc de info.

 

Scuze Pepco ca m-am bagat pe subiectul tau...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu tot teste cutanate,insa nu mi-a facut specificatia ,a spus "ierburi" si "ierburi aromatice".Anul trecut eram (bine cred ca mai sunt si acum  [:D] )la "copaci"...

Nimic specific,generalitati...

 

Pai vad ca testul pentru ambrozie e categorie separata, sunt 4 paneluri aplicate de mai multe clinici, asa scrie si acolo, ierburi/buruieni, nu apare ambrozia cu nume clar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de la colega mea alergica la ambrozie, am inteles ca ar exista un tratament de desensibilizare, care insa se intinde pe o durata mare de timp, e foarte scump si nici nu ai garantia ca devii imun la ambrozie...

cred ca despre acest tratament/medicament vorbea

http://www.ambrozia.info/

 

acum cativa ani o doamna din timisoara (parca) daduse primaria in judecata pentru ca nu se ocupau de ingrijirea spatiilor verzi si nici nu-i obligau/amendau pe proprietarii terenurilor parasite sa tunda buruienile. saraca femeie avea langa casa un teren viran abandonat, in fiecare toamna era terorizata de alergia la ambrozie.

vad ca si pelinul e pe lista plantelor care poate produce alergii.

 

http://stirileprotv.ro/stiri/social/o-buruiana-care-traieste-in-toata-romania-provoaca-astm-si-alergii-un-deputat-vrea-sa-propuna-legea-anti-ambrozie.html

 

iar in oradea, inca din 2013, autoritatile locale au incercat sa faca ceva in acest sens.

http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-41/lupta-anti-alergie-din-aceasta-vara-primaria-starpeste-ambrozia-si-pelinul-105998.html

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma supar ca scrieti despre simptome, si mie mi-a fost mai rau azi-noapte decat pana acum, nu ma dumiresc defel de ce mi-e mai rau in casa/spatii inchise decat afara. Am calatorit cu trenul in concediu, pai in 3 ore am consumat jumatate dintr-o rola de hartie igienica mucindu-ma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...