Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pumpkin Spice Latte


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna seara/buna dimineata doamnelor,

 

Am vrut sa va scriu de cateva zile, dar n-am putut. Ma tine copilu' ocupata. Duminica trecuta (catre seara) eu cu husbandul am fost cu niste prieteni la o pizza. Fii-mea nu a vrut sa vina cu noi, a inceput sa isi manifeste independenta si nu mereu vrea sa vina cu grupul de prieteni si copiii lor (numai baieti).

Am venit acasa pe la 9.30, fata deja mancase. Si-a bagat si ea o pizza la cuptor, isi facuse dus si urmarea ceva TV. Pe la 10 si ceva fii-mea vine si ne intreaba ce are pe burta ca o mananca tare rau. Ne uitam si ramanem surprinsi ca avea pe burta niste basicute, pe brate cateva mari (ca o moneda de 25 centi), pe spate si fund.

Ne-am gandit ca o fi fost ceva cu pizza, desi era din aia fara conservanti, organica si in data de valabilitate.

I-am dat cu niste crema hydrocortisone 1% pe zonele unde avea basici mai multe. Se inmulteau sub ochii nostrii!!!! Arata de parca era ceva injectat pe sub piele pe suprafete mai mari sau mai mici.

Cu chiu cu vai adoarme si cand se trezeste luni dimineata pe la 9 era ca noua. Nici urma de iritatii. Ne-am minunat, dar ne-am si bucurat.

Luni a fost Ziua muncii la noi si zi libera asadar, dupa amiaza tarziu am facut un gratar si am mancat toti. Seara s-a dus fii-mea iar la dus, isi pregateste toate cele de scoala pt a 2 zi si toata lumea la nani. Si unde vine copilul la mine pe la 10.30 ca o mananca pielea.

Sa mi se faca rau!

Era iar plina de basici si iritatii pe piele, mai mici de data asta insa pe suprafata mai mare a corpului (pe ambii obraji, pe gat, spate, burta, brate, pe piept) . , Si avea niste mancarimi turbate. Ii dau rapid un zyrtec 10m (ca nu aveam benadryl) iar un pic de crema prin locurile mai iritate si la nani.

Acum noi ne-am gandit ca nu avea cum sa fie de la mancare ca doar mancasem toti acelasi lucru, si nici de la pizza din seara precedenta deci trebuie sa fi fost ceva ce atinge si fiind mereu dupa dusul de seara ne-am gandit ca e ceva din casa sigur.

Nu si-a schimbat crema, samponul, detergentul, etc, nimic dar absolut nimic nou in rutina zilnica.

Si marti cand am plecat de la job m-am oprit la un magazain si am cumparat sapun, gel, etc chestii de baie toate hypoallergenice si fara parfum, sulfati, etc etc.

Acasa si eu si barbatul ne-am apucat sa aspiram, sa stergem, fierbem asternuturi, dezinfectam baia copilului (in prealabil i-am aruncat toate cosmeticele de baie).

Si miercuri seara nu s-a mai iritat. Si inca ma intreb ce o fi fost...

 

Carolina imi pare rau de arsura fetei. Ca tare rele sunt si dureroase. Vindecare rapida.

Vad ca voi mai va ardeti prin bucatarie din ce spuneti, eu nu le am cu arsurile in schimb ma tai cu cutitul ( destul de rar totusi). Am niste cutite superascutite si cand tai in viteza mai ma ciupesc...

 

Cat despre cresterea dupa ciclu asa ni s-a spus si noua de la pediatru si nu numai: o data ce apare CM cresterea incetineste si cam in 1.5-2 ani se opreste. Asta-i regula generala. Ca sunt si exceptii si unii cresc peste vara cat altii in 3 ani bravo lor. Cunosc o fata de 26 de ani si ciclul i-a venit la 16 ani. Conform teoriei de mai sus ar fi trebuit sa fie inalta, ei bine avea numai 152cm. 

Veronica are 151cm la aproape 12 ani ( face 12 ani in foarte scurt timp).

 

Buflea asa frumos ai povestit de Romania! Mi-ai facut o pofta sa vizitez juma' de tara!!! PLanific deja pentru vara viitoare insa mai mult de 12 -14 zile nu pot sta. In schimb vrem s-o trimitem si noi pe Veronica, poate merge in tabara cu ai tai:)

 

Sambata il duc pe Buster la vizita anuala, vaccinari, verificari, luat sange:) Face un scandal blanosul meu, nevoie mare!

 

Letitia multa sanatate cu genunchiul bolnav, insa inteleg ca deja esti mai bine.

M-ai intrebat si am uitat sa iti raspund: avem perus. Unii perusi vorbesc insa trebuie sa repeti la nesfarsit cuvintele pe care le vrei invatate.

Eu am mai avut un papagal perus, exact ca asta, si vorbea!! L-am invatat "mancati-as cocoselul, ma baiatule!" "Hai sa ne pupam , hai sa ne pupam" (si apoi scotea sunetul ala de toncanit buzele), "Tampitule ce esti"!! si o prostie, si ince cateva expresii:))

 

Era comoara casei, pelerinaj era la noi ca voia lumea sa-l asculte pe inaripat. A fost asa de iubit papagalul ala, statea liber prin toata casa si l -am avut aprope 10 ani ( a murit de batranete.) S-a stins asa putin cate putin in fiecare zi...Tare greu ne-a fost. L-am primit in ultimul an de liceu si apoi prin toata facultatea si mai incolo ne-a incantat cu trilurile lui.

 

Asta de acum nu vorbeste, are aproape un an, eu mai sper inca, dar nici nu avem timp sa repetam intruna. Atunci nu aveam nici o grija, vacante lungi, etc, acum cand vin de la job nu-mi aminte sa repet 30 de minute aceleasi cuvinte:)))

 

Si am mai facut o serie de vinete acum 2 zile si le-am bagat la congelator. Fac efortul asta acum, deoarece sunt mai ieftine, mai gustoase si mi-e usor sa le pun pe gratar ca este cald afara. Dar la iarna vinetele vor fi mult mai scumpe, pline de seminte si apa, iar cand bate alizeul afara nici gratarul nu merge ca se stinge flacara si nici eu nu am chef sa invartesc la vinete la -15C.

 

Cat despre felul cum preadolescentii ne confrunta si isi dau ochii peste cap...Of, va rog, este un subiect dureros:) Dar sotul imi spune ca asa a fost si el si uite ce adult responsabil este acum:)))

Ce-i drept ca este asa ca ... speranta moare ultima! 

 

Numai bine va doresc si weekend placut daca nu ne mai auzim curand. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, stiu ca nu e de ris dar zau ca zimbesc cu ura pina la urechi cind mai aud si la altii aceste conflicte. Credeam ca eu si Buflea sintem singurele pe lume. In jur nu vad decit copii disciplinati, cuminti, ascultatori, saritori...parca doar ai mei sint nota discordanta. 

 

Incaieratul era (acum incaieratul verbal) la ordinea zilei...numar pe degete zilele care au trecut fara umbra de cearta. 

 

Zau ca am avut si inca am zile cind ma ia disperarea...trec prin toate fazele: deznadajduire, furie, tristete.

 

Eu am renuntat la pedepse pe la 9 ani...de cirpit nu i-am cirpit niciodata (doar mental vizualizam ocazional o plama la kur). 

 

Unde, unde ? [fri] Cand Alex a mea face asa ceva fug sa-i iau temperatura, ca sigur ceva nu-i in regula. [batcap]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci, buna dimineata. Cat voi v-ati conversat ieri, eu am fost prin oras si apoi la inot. Aseara la 21.00 eram toti dushati si in pat. Am mai citit care/ce pana la 22.00 si am dat stingerea.

Azi ar trebui doar ceva curatenie sa facem si planuim o iesire maine dupa-amiaza. Sapt viitoare vreau sa mai fac o portie de zacusca, dar asta cu fasole si ciuperci. Cea cu vinete si dovlecei este bestiala, am adus ieri la serviciu si am devorat-o in gasca ( cu colegii de birou ) .

Va dau cafea. Merg la trebi. Azi e vineriii. [soricel]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crystall, nu te contraziceam, spuneam doar ca daca faci o asemenea afirmatie sunt sanse extrem de mari ca diverse persoane sa ramana cu ideea ca fizioterapia nu ajuta, si ca doar kineto e buna.

:)

Cele 2 se recomanda in fctie de afectiuni, ambele ajuta, uneori fizio mai mult, alteori mai putin.

 

 

 

Letitia, daca a spus ca ai artroza inseamna ca asta ai. Din cand in cand e posibil sa ti se si inflaameze, dar asta se rezolva cu tablete. Artroza nu.

 

 

Corina, eu am incercat piatra aia si nu a avut nici un efect.... Si transpiratia mea nu mitoase, ma dau rar cu deodorant.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carolyne, era clar de la gelul de dus porcaria de alergie de contact. 

Carolina, am uitat sa-ti arat ce se recomanda cum pe arsuri in Franta :

https://www.pharma-gdd.com/fr/p-urgotul-ag-pansement-anti-bacterien---p2331.html

L-am folosit pentru copii (2 dintre ei) si se vindeca foarte bine ranile (de la arsuri si alte cele). In plus, aici se recomanda sa se puna pansament gras pe rani ca sa se vindece mai repede. 

Sanatate ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crystall, nu te contraziceam, spuneam doar ca daca faci o asemenea afirmatie sunt sanse extrem de mari ca diverse persoane sa ramana cu ideea ca fizioterapia nu ajuta, si ca doar kineto e buna.

:)

Cele 2 se recomanda in fctie de afectiuni, ambele ajuta, uneori fizio mai mult, alteori mai putin.

 

 

 

Letitia, daca a spus ca ai artroza inseamna ca asta ai. Din cand in cand e posibil sa ti se si inflaameze, dar asta se rezolva cu tablete. Artroza nu.

 

 

Corina, eu am incercat piatra aia si nu a avut nici un efect.... Si transpiratia mea nu mitoase, ma dau rar cu deodorant.

 

xio, ce vrei sa spui prin nu a avut efect ? daca transpiratia ta nu miroase, atunci ti-ai dat degeaba cu alaun.

piatra de alaun este doar impotriva mirosului urat al transpiratiei, atat. si protejeaza imbracamintea, in sensul ca nu se mai impregneaza tesatura hainelor cu tot felul de pulberi si talcuri, existente in deodorantele antiperspirante.

asadar, nu impiedica aparitia transpiratiei, ci doar impiedica aparitia mirosului neplacut (nu lasa sa se dezvolte bacteriile raspunzatoare de acest miros).

este recomandata persoanelor care transpira putin si normal, nu celor care transpira abundent. in aceste cazuri sunt necesare produse mai agresive, gen transpiblock.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, doamnelor, arsura e mai bine. A fost si la pole gym si la piscina de 2 ori, deci suntem OK. I-am spart basicile de vreo 2 ori, i-am dat strat gros de Biotitus adus din Romania (natural, cu multe uleiuri grase, genial in arsuri si plagi infectate, conform dermatologului) si acum incepe sa se duca pielea aia moarta. Azi i-am pus totusi pansament peste ele cand a plecat la scoala pt ca nu vreau sa se infecteze, e cruduta tare carnea pe dedesubt. Dar copiii se vindeca rapid, nu-mi fac probleme.

 

Carolyne, ce chestie cu alergia aia! Si eu zic ca e de contact, de la gelul de dus sau altceva. Eu am o verisoara care face asa de la multe chestiuni, multe cosmetice si medicamente dintre cele mai banale gen paracetamol etc. Si alergiile astea se manifesta brusc, la chestiuni care nu i-au facut probleme ani de zile. Exact asa cum spui tu se manifesta, in plus i se mai umfla buzele si ochii. A ajuns la urgente de mai multe ori, de teama sa nu i se umfle limba/gatul si sa nu mai poate respira.

 

Eu folosesc numai zeama de lamaie in loc de deodorant (am mai povestit eu pe aici). A folosit si fii-mea o perioada, dar pare complicat pt ea si o ustura cateodata, nu stiu de ce, asa ca decat sa nu se dea cu nimic si sa puta, prefer sa se dea cu un roll-on de la Sanex: http://www.sanex.es/sanex-naturprotect-piel-normal-0 care se pare ca e cu piatra de aia de alaum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...