Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pumpkin Spice Latte


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

antmil mai intai sper ca a trecut furtuna de acum cateva pagini, eu nu stiu detaliile, dar desi sunt mai mult pasagera pe forumul asta am prins si eu multe "vorbe aruncate" direct.  Am refuzat sa le las sa ma afecteze , le-am ignorat cu gratie. Asa ca ai de la mine un buchet de flori:).

 

Cu constructiile, reparatiile la casa , adica activitatile  forever lasting:) nu prea am sfaturi.  Aici multe deck uri sunt din redwood. Lemnul de redwood e foarte  rezistent si in general se inlocuiesc bucati nu tot deckul..Compositul aici e mai ieftin,  poate si pentru ca sursa redwood ului e locala si face concurenta.Nu stiu. Speculatiile imobiliare au facut sa creasca preturile la orice aditie, reparatie, upgrade ca mai bine iei casa noua decat sa repari ceva. Este ceva de neimaginat cat se plateste labor. Noi cand am avut nevoie am angajat in functie de experienta nu in functie de pret, ca diferenta era de cateva sute de dolari .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Buflea te-ai mai linistit cu procentele ? Importanta e nota finala, nu cat ia la homework, nu cat ia la fiecare test , desi matematic vorbind daca astea sunt mici nu are cum sa iasa procent de aproape 100 la suta sau peste:). Nu o sa poti sa le ceri copiiilor numai note 90%+. O sa vezi curand despre ce vorbesc. Uman vorbind nu e posibil.  Uman in sensul ca eu spun de oameni normali, nu exceptii , nu unicate.   Se pot obtine numai A 's fara ca fiecare nota sa fie aproape 100%. Exista lows and high's, in principiu in clasele din middle school profesorii sunt mai generosi cu extra credit pe la liceu se mai schimba lucrurile si nu mai ofera asa generosi asa-zisele "free points". Atunci e important sa se ajusteze copilul rapid sa le iasa medii de A si fara punctele din homework si proiecte. Mai ales clasele avansate din ultimii ani, merg foarte mult pe notele obtinute din teste. Si mai sunt asa zisele curves, care se pot aplica la clasele cu college credit, pentru ca asta e o metoda folosita  si in college. Deci mai ai rabdare cu ei, tocmai ca Alex ia note bune in teste o sa il ajute, mai tarziu nu se mai tine cont de nici o semnatura a parintilor. Dar de acord ca acum pe moment te enerveaza sa piarda punctele  "free" din uituceala..Multi profesori se bazeaza pe faptul ca cei cu note mai mici bucurosi vin cu o semnatura sa nu piarda si mai mult. Chestia e ca invers nu se aplica, cei cu 100% au scapat de griji si uita:). Clar nu ar ttrebui sa le taie puncte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katy, ai dreptate ... si nu mise pare ca sunt (prea) pushy ...deocamdata nu vad sa aibe probleme, sa se chinuie la ceva ...deci un 100% mi se pare by default. Sa nu-l iei ca ai uitat sa aduci testul acasa, mi se pare strigator la cer ...

 

Intre timp, acum la telefon, am fost anuntata ca ..."are o prietena" [fal]  [fal]  [fal]  ... si nu ma pot opri sa nu gandesc ca poate de aici toate "problemele" pe care le intampinam pana acum ... uitat, dezorganizat ...etc

 

Am sa deschid subiect separat, ca sa aud si parerea celor care nu scriu pe subiectul asta, asa ca stati "tun"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara doamnelor,

 

Ultima data cand v-am citit era cand Coca spunea de mama soacra ca trebuie sa faca niste teste pentru cancer. 

Ii doresc multa sanatate si putere voua, familiei, sa puteti avea grija de ea si s-o sprijiniti in acest dificil moment.

 

 Letitia aici sunt, cu receptie intarziata, dar nu scapati de mine.

Sunt la pamant ca sa zic asa, deoarece am aflat recent ca o prietena buna din Bucuresti are cancer la plamani cu metastaze pe creier. Are 53 de ani si i s-a spus ca este inoperabil. Cand citesti in stanga, in dreapta de cazuri din acestea te impresioneaza, insa cumva mergi mai departe.

Cand insa este cineva pe care-l cunosti si la care tii este tare tare greu. 

M-am jelit cu ea la telefon si imi spunea printre lacrimi ca nu stie daca ne vom mai vedea anul viitor (planuiesc eu sa merg la vara).

Deja face perfuzii, citostatice, se duce constant la spital sa ii scoata apa din plamani,  insa prognoza este foarte sumbra...Umbla cu tubul de oxigen dupa ea.

Ne cunoastem de 15 ani si este o persoana tare buna. O are numai pe mama ei alaturi.

I-am trimis si eu niste bani. Din pacate nu pot face mai mult.

 

 

Ca sa schimb tonul sumbru un pic va spun ca joia trecuta am fost la un magazin de incaltaminte. Aveam niste gift carduri primite de ziua mea si voiam sa imi iau o cizma/botina cu toc inalt sau ortopedic, asa deasupra gleznei pentru mers out, vizita etc. Am gasit eu cateva modele absolut bestiale si cel putin o ora doamnelor am stat cocotata pe diverse toace. Am mers incaltata prin magazin foarte mandra, ma roteam ca un paun:)

Greu m-am decis, pana la urma am cumparat o pereche. 

Cand am ajuns acasa si m-am dat jos din masina am simit o durere foarte ascutita in glezna stanga, efectiv am schiopatat pana sus in casa.

Vineri la fel, durere mare, glezna umflata. Va spun sincer ca nu am alunecat, nu am calcat stramb pe tocuri, nu m-am lovit de nimic, din greseala sau intentionat, etc.

Sambata am returnat botinele cu multa durere in suflet... O sa mai caut ceva sa aiba si un pic de toc dar sa fie si comode. Deci m-au ajuns batranetile [:D]

 

In rest ma lupt cu fii-mea care-i mai clontoasa pe masura ce trec zilele [:D] . Saptamana trecuta nu a lucrat nimic din ce i-a dat la meditatii tipa respectiva. O sa aman pe saptamana viitoare urmatoarea lectie. 

Pe de alta parte are un program foarte incarcat. PLeaca la 8 si vine la 4.30

Ce scoala e aia sa inceapa la 8.45 -9 ? De ce nu dimineata la 8 cel putin? La 12 ani si nici la liceu nu eram plecata 8.30 ore de acasa in fiecare zi !!! Apoi imediat te apuci de teme, etc

O mai simti si ea nevoia de un pic de lejeritate I guess...Pacat ca nu simte nevoia de lejeritate si la intonatia cuvintelor:)

Stai, parca spunea Letitia ca apare si luminita de la capatul tunelului, dar cand? Cand o pleca de acasa? 

 

Duminica seara am fost eu cu caprita mea la o gala de patinaj artistic. A fost super super cool. La sfarsit toti patinatorii participanti au venit pe gheata si aruncau cu sepci si tricouri catre public.

Noi deja ne facusem loc sa plecam, am observat ca lumea se inghesuia la mantinela si Veronica a stat sa mai arunce un ochi. Si efectiv s-a trezit cu un tricou in brate:) 

Este simplu, alb si scrie pe el Campionatul Mondial de patinaj Boston 2016.

 

Buster in continuare ramane cel mai rasfatat catel, si 2 colege mi-au spus razand ca ar vrea sa fie Buster. Husbandul a zis ca trebuie sa le mentionez colegelor ca Buster mai ia si cate un sut in poponet cand nu are bune maniere [:D]  Dar nu am putut sa stric imaginea idilica a lui Buster:)

 

Acum dau la TV filmul ala cu Ben Stiller, Edward Norton si Jenna Elfman, in care Stiller era rabin si Norton era preot catolic si amandoi s-au indragostit de  fosta colega si prietena din copilarie. Ea l-a preferat pe rabin. Apare conflictul religiei etc, in fine, a fost tare frumos. O sa-l revad acum dupa multi ani.

 

Cam atat de pe aici, nu va nominalizez pe fiecare, dar ma gandesc la toata lumea de aici si va doresc multa sanatate. Tare imi este drag acest colt al DC-ului!!

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah Buflea, ma omori cu prietena:)

Veronica mi-a spus ca la middle school (6-8 la noi, fii-mea e a 7-a) incep prieteniile. Care dureza intre cateva zile, saptamani sau 2-3 luni.

La clasa 6: ies pe culoar si stau impreuna

La clasa 7: avanseaza la tinut de mana pe ici e colo

La clasa 8: se mai pupa prin parcarea scolii:)))

 

Acum depinde cat de involved este si cata atentie da/i se da in "relatia" respectiva. Depinde de popularitatea fetei, de asemenea. Flavia nu poate sa iti dea nici un detaliu extra? 

Noi radem asa in spatele ei, dar niciodata in fata copilului. Am vorbit serios si am intrebat-o daca ii place de cineva acum, ea zice ca nu deoacamdata, dar ca vreo 5 baieti ii-au cerut sa fie prietena lor:)

 

Mai devreme sau mai tarziu apar si "simpatiile" astea si depinde de noi sa isi deschida "inima".

Cred ca se va mai ameliora situatia, nu are cum sa ramana asa. Numai sa nu razi sau sa il critici cumva vis-a-vis de prietena:)

Eu nu zic sa-l incurajezi, dar cu multa rabdare (pe care nici eu nu o am mereu recunosc, dar sunt buna la sfaturi macar [:)] ) sa insisti pentru scoala, mai il motivezi cu ceva cepsi doreste. Nu mai stiu daca le-ai luat telefon, deci ar fi ceva de negociat. Noi nu mai avem telefon fix de multi ani, asa ca telefonul mobil a devenit o "arma " foarte eficienta in multe situatii:)

Ne adaptam si noi.

 

Mult succes:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katy, ai dreptate ... si nu mise pare ca sunt (prea) pushy ...deocamdata nu vad sa aibe probleme, sa se chinuie la ceva ...deci un 100% mi se pare by default. Sa nu-l iei ca ai uitat sa aduci testul acasa, mi se pare strigator la cer ...

 

Intre timp, acum la telefon, am fost anuntata ca ..."are o prietena" [fal]  [fal]  [fal]  ... si nu ma pot opri sa nu gandesc ca poate de aici toate "problemele" pe care le intampinam pana acum ... uitat, dezorganizat ...etc

 

Am sa deschid subiect separat, ca sa aud si parerea celor care nu scriu pe subiectul asta, asa ca stati "tun"

[flo2]

 

M-am gandit, stii ca te-am si intrebat de indragosteala... chiar poate fi una din cauze... Stii si tu, cand esti indragostit, atentia iti e focusata in cu totul alta parte, esti mai aerian...

 

Acum cum mai e? S-a mai imbunatatit ceva? Adica a mai uitat lucruri asa, pe banda rulanta?

Nici nu prea ai ce sa faci... fac si astea parte din viata de om (la varsta mica).... Doar sa-l mai intrebi, sa-i aduci aminte, pe cat se poate....  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...