Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pumpkin Spice Latte


Recommended Posts

Cu transpiratia am observat ca din cind in cind trebuie sa schimb spay-ul. Chiar daca folosesc unul extrem de eficient, dupa un timp nu mai merge. Trec la altul pentru o vreme, apoi ma pot intoarce din nou la precedentul. Fiu-meu e la fel ca mine.

 

La el pe la 13 ani a inceput sa miroase transpiratia, sa creasca par sub brat si peste tot defapt, etc.

 

Leti, exact asa eram eu inainte sa incep sa folosesc zeama de lamaie. Dupa o perioada de utilizare, nu mai era eficient, trebuia sa-l schimb. De cand cu zeama de lamaie, nu mai miros deloc. Daca insa n-am lamaie si folosesc deodorant (ala Sanex de mai sus, in general) put. Nu mai tine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

cica acum au pus primar pe unul care fusese primar inainte si a facut puscarie citiva ani. toata lumea era multumita de el in urma cu 6 ani... ce sa zic,pt mine era o mare contradictie orasul asta...multe masini luxoase, lumea plina de fitze ,multe cladiri frumoase, mall ul in centru,..dar blocurile vechi imi dadea o senzatie f apasatoare, neplacuta, caiinii de prin parcuri, gunoaie, scuipaturi... mie comparativ cu eforie, constanta...drept sa spun mi-a placut valcea. in bucuresti am fost numai pe fuga nu am avut timp sa il observ. clujul am azit de la nepoatele mele ca e f frumos.

 

Ah, pai cica Valcea este capitala hackerilor din Romania. De aceea masini si case luxoase. ..o intreaga mafie pe internet se dirijeaza de la Valcea. 

 

Au si mall ? Nu l-am vazut ...dar bine, nu am stat, doar am trecut prin oras.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Leti, exact asa eram eu inainte sa incep sa folosesc zeama de lamaie. Dupa o perioada de utilizare, nu mai era eficient, trebuia sa-l schimb. De cand cu zeama de lamaie, nu mai miros deloc. Daca insa n-am lamaie si folosesc deodorant (ala Sanex de mai sus, in general) put. Nu mai tine.

 

 

Eu am cumparat un extractor juice sprayer si pulverizez sucul de lamaie direct sub brat . Am inceput sa o dau dimineata pe fiica mea , 10 ani , nu miroase inca dar sper sa nu mai trebuiasca sa folosesca deodorant.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asaaa .... am reusit sa ajung la final cu cititul si va pot spune :

 

Buna de dimineata mea de vara, toamna.

 

Despre transpiratii, eu am urmatoarea intrebare ... de unde stiti voi ca mirositi sau nu, pentru ca mie mi s-a intamplat sa miros persoane (barbatul, mama) care spuneau ca ele nu miros si cand colo mie imi putzeau. Mama sustine ca ei nu ii miroase transpiratia si eu va garantez ca miroase ...ok, nu trazneste, dar miroase si nu ii miroase ei.

 

Dupa mine, orice chestie secretata de organism are un miros specific si nu cred ca este neaparat de la bacterii ci pentru ca organismul secreta chestiile alea cu un scop. Nu se poate sa nu aiba miros, doar ca noi suntem obisnuiti cu mirosul nostru si de aceea ni se pare inodor ...ca si la parfumurile folosite mult ...(apropo, Aqai, ce mai faci Soro cu parfumurile si cei din jur ?).

 

De aici si teama mea ca ceea ce mie nu imi miroase, poate deranja pe altii ... prin urmare, eu prefer sa fiu cat mai parfumata pe unde "zemuiesc" si daca se poate sa blochez transpiratia, macar pe acolo pe unde "jetul" e mai mare. Nu mai spun ca am observat ca pe masura ce imbatranim, mirosim mai urat ... asta daca nu era suficient ca batranetea e neagra, acum va dau vestea ca e si urat mirositoare [:)] .

 

Stiu ca sunt teorii cum ca deodorantele nu ar fi bune, dar eu am dubii ca se moare de la ele, sau ca sunt atat de daunatoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, sint deacord cu Buflea, ne putem obisnui cu mirosul nostru, asta nu inseamna ca nu mirosim. Insa nu-s deacord ca mirosim mai urit de ce imbatrinim. Eu nu mai transpir asa abundent de exemplu, nu mai ud hainele de transpiratie cum faceam uneori in tinerete.

 

Si lamiia asta nu pateaza hainele, nu le naclaieste? Pe vremuri cind nu erau deodorante, eu foloseam bicarbonat ca sa nu miros. 

 

Eu una prefer deodorantele, sint atitea feluri, nu se poate sa nu gasesc ceva adecvat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de regulile de la rummy ... seamana mult cu felul in care am jucat in Romania, deci o sa le studiez si aplic. Flavia mea ma intreaba in fiecare seara daca mai jucam ...nu jucam pentru ca desigur, nu avem timp [fri] ...abia astept sa vina serile ploiase de toamna si inghetate de iarna, sa trebuiasca sa stam in casa si sa jucam rummy.

 

La capitolul "cearta de fiecare zi", aseara tema a fost "cariera lui Alex". [:)]

Se pare ca la scoala, exista "un job" care se numeste "saftey patrol" ... un copil de clasa a 6 a, care trebuie sa vina cu 15 min mai devreme si sa plece cu 15 min mai tarziu si sa faca diverse chestii administrative prin scoala (sa culeaga geci si alte chestii uitate in curtea scolii si sa le duca la Lost and Found, sa descuie / deschida usa dimineata si la plecare, sa aranjeze lunch box-urile in sala de lunch ...etc, etc, etc.). Cam ca un elev de serviciu pe vremea noastra.

 

Nu prea inteleg de ce, dar Alex vrea sa ocupe acest post in primul trimestru ... va spun sincer, nu cred ca a dat harnicia peste el si nici nu cred ca il intereseaza sa dea ceva comunitatii, sa faca el bine in jur gratuit nici vorba ... altul trebuie sa fie motivul - ori devine mai popular, ori castiga ceva credite in fata fetelor, ori isi mangaie orgoliul, ori are impresia ca e leader ...ori e ceva ce imi scapa / ascunde.

 

Una peste alta, ca sa ocupi acest post, frate, parca l-ar accepta la college ...a venit acasa cu niste formulare, a trebuit sa faca un eseu despre de ce crede el ca este bun ca saftey patrol [fal] , a trebuit sa ia o recomandare de la un profesor si de asemenea sa aiba acceptul parintilor ....eh, si aici incepe scandalul ... Miss Flavia, the (always) girl next door, nu vrea ca frate-sau sa faca asta ...caci, pentru ca amandoi pleaca si vin de la scoala impreuna, ea trebuie acum sa stea dupa fundul lui - 15 min la venire si 15 min la plecare ...mvai, si cine ma rog este ea, sa il astepte pe "asta", cand ea e fata si ea trebuie sa fie asteptata de baieti, nu invers [fal] . Si degeaba am incercat acasa sa ii explic ca daca el isi doreste asa ceva, nu e bine sa ne opunem, ca este o oportunitate pentru el si de ce sa ii taiem copilului aripile, ca la anul poate aplica si ea ...etc.

 

Dragilor, intreb iar ... cum functioneaza teoriile astea cu explici logic si ei inteleg ? ... ca la mine in casa, pe masura ce copiii cresc, logica fuge pe geam. Nu e prima data cand explic, vorbesc calm (prea mult zice barbatul), vorbesc apasat (prea mult zice barbatul), vorbesc agitat (prea mult zice barbatul), gesticulez, argumentez, ma enervez, tip ...si nimic nu functioneaza ... astfel incat ajung la finalul conversatiei, cu nervii bucle si cu decizia "because I said so". Cum am spus asta, amenintator si hotarat, Flavia mi-a trantit o usa in fata si un "you are mean" din spatele ei si s-a terminat disutia - Alex aplica si daca ia jobul Flavia se aliniaza programului lui. Case closed ....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asaaa .... am reusit sa ajung la final cu cititul si va pot spune :

 

Buna de dimineata mea de vara, toamna.

 

Despre transpiratii, eu am urmatoarea intrebare ... de unde stiti voi ca mirositi sau nu, pentru ca mie mi s-a intamplat sa miros persoane (barbatul, mama) care spuneau ca ele nu miros si cand colo mie imi putzeau. Mama sustine ca ei nu ii miroase transpiratia si eu va garantez ca miroase ...ok, nu trazneste, dar miroase si nu ii miroase ei.

 

Dupa mine, orice chestie secretata de organism are un miros specific si nu cred ca este neaparat de la bacterii ci pentru ca organismul secreta chestiile alea cu un scop. Nu se poate sa nu aiba miros, doar ca noi suntem obisnuiti cu mirosul nostru si de aceea ni se pare inodor ...ca si la parfumurile folosite mult ...(apropo, Aqai, ce mai faci Soro cu parfumurile si cei din jur ?).

 

De aici si teama mea ca ceea ce mie nu imi miroase, poate deranja pe altii ... prin urmare, eu prefer sa fiu cat mai parfumata pe unde "zemuiesc" si daca se poate sa blochez transpiratia, macar pe acolo pe unde "jetul" e mai mare. Nu mai spun ca am observat ca pe masura ce imbatranim, mirosim mai urat ... asta daca nu era suficient ca batranetea e neagra, acum va dau vestea ca e si urat mirositoare [:)] .

 

Stiu ca sunt teorii cum ca deodorantele nu ar fi bune, dar eu am dubii ca se moare de la ele, sau ca sunt atat de daunatoare.

 

 

my dear sister, pai matale nu stiai de "mirosul de batran?" e un miros specific asa, mai greu, nu neaparat ca transpira persoana...

 

cu parfumatii si neparfumatii mei ce sa fac... iaca s-a intors madama de la hr din concediu si am mers la ea in birou cu cererea de pensie a unei angajate de la mine in echipa.

 

guess what... avea o lotiune de corp (ca fac diferenta intre asta si parfum:) asa placut mirositoare si simtibila de mine de la aproape 2 metri distanta... ca nu am putut sa nu dau din cap si sa nu rad on my way out.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oh my... good luck cu cariera lui Alex! parerea mea e ca safety patrols, la fel ca si bus patrols, get to boss other kids around :)))

 

nu de alta, dar si mr t m-a anuntat aseara ca va fi bus patrol anul asta. el, pe care simon soferul vroia sa-l dea afara din autobuz!

 

acelasi el, datorita caruia, via mama lui convingatoare si cu trecere la scoala, copiii au voie din nou cu ipad-uri in autobuz, findca T.+ Ipad = copil cuminte!

 

oh well. au pus lupul la oi? sau chiar se vor dovedi asa responsabili baietii astia ai nostri, dna buflea, ramane de vazut.

 

in rest, o cred si pe Flavia, dar nu sunt alti copii cu care sa mearga la scoala la program normal?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai am una ...tot de ieri ... ca doar am doi copii, doua scandaluri.

 

Alex a avut ieri un meci de soccer amical. Meciul a inceput devreme si a trebuit sa se duca singur la teren. I-am spus cu vorba buna la telefon, cu dulceata in glas, cu dragalasenie in ton, cu argumente, cu rugaminti urmatoarele :

 

1. Nu te incalta cu crampoanele, ca ai de mers 15 min pe jos, pe asfalt si le strici ...si e pacat de incaltarile astea pentru ca sunt noi noute.

 

2. Nu pleca cu 30 min mai devreme ca e prea devreme ...si o sa ajungi acolo si nu o sa fie nimeni ...pleaca cu 15 min de acasa, ca atat dureaza pana ajungi.

 

3. Ia-ti 3 sticle de apa la tine, ca mai bine sa ai maimulta decat sa iti fie sete.

 

Eu vorbesc - eu aud. Mai rau ... pentru fiecae punct in parte, ne-am contrazis la telefon, pana cand, eu epuizata si la serviciu, am sfarsit prin a-i inchide telefonul in nas si a spune "ok, fa ce vrei" ...ceea ce s-a si intamplat.

 

Concluzia - a plecat in crampoane, a ajuns acolo cu 25 min mai devreme si nu era nimeni, m-a sunat disperat la pauza sa ii aduc niste apa, ca deja a baut din sticla altui baiat [smulgpar] .

 

Stiu ...sunt nimicuri, nu a murit nimeni ...dar viitorul imi apare sumbru in fata. Mi se pare ca tot ce spun este pentru a fi negat. Si cand i-am spus ca am avut dreptate stiti ce mi-a spus " da mai mama, asa este ...sunt si eu  mic si prostut" [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...