Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pumpkin Spice Latte


Recommended Posts

Ce vreau sa spun in concluzie este ca, pe masura ce cresc, e din ce in ce mai greu sa le îndeplinești nevoile ...si ei, sug toata energia din tine si se mai si bat pe ea.

 

Ori greșesc undeva, le dau prea multa atenție, prea imi pliez viața pe nevoile lor si ma desfiintez pe mine ca om ...ori am stat prea mult toata vara fara ei si am uitat cum este :)

parerea mea si stiu ca nu vei fi de accord, e ca tu musti mai mult decit poti sa mesteci.

 

discutia asta trebuia sa o ai cind I-ai inscris, mai bine zis innainte.

stiai cate meciuri si unde o sa le aibe stiai ce presupune.

cand amindoi fac cel putin 2 sporturi e clar...ca vor aparea discutii, si cineva cumva trebuie sa lasa de la el....in cazul vostru cu atitea pe cap si fara bunici, cam toti trebuie sa va sacrificati.

 

intrebarea  e de ce/pt ce va sacrificati si daca se merita?

 

sdin punctul meu de vedere un sport pt fiecare e sufficient...eventual sa fie pauza intre ssezoane sau sa alterneze cand nu se pot pune de comun accord.

 

pt noi inseamna mult si apreciem ca familie sa fim impreuna, sa ne relaxam, sa ne traim viata cit mai linistit intr-o lume zbuciumata.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Vorbeam cu mama de generatii si greutati. M-a pus la punct rapid. Ca ce mare scofala sa-ti pui numai fundul in masina si sa te fatai pe ici colo ... :)

 si tata imi spune la fel...desi abia ma abtin sa il intreb, ei pe unde ma duceau...

asa erau poate vremurile, nu stiu la altii cum a fost...dar cu mine nu au fost nicaieri, doar asa pt mine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea noi avem o familie vis-a-vis de noi care au 5 fete (toate intre 1 luna si 16 ani). 

Mai nu stiu cum fac oamenii astia - mai mult ea de fapt ca lucreaza numai de noapte -  fetele merg la baschet, softball, dans, teatru organizat de scoala, tot felul de competitii,  nu stiu daca stau acasa un weekend din 4.

Ei bine fetele 3 si 4 s-au cam saturat de atatea competitii ale surorilor mai mari. Ca tot timpul se duc toata familia. Weekend de weekend se duc sa sprijine echipele fiicelor 1 si 2 deoarece ele sunt mai avansate in sport. Una de fapt vizeaza sa intre la college si sa ia bursa cu ajutorul performantelor din sport.

Una dintre fete este de aceeasi varsta cu Veronica si cand o invitam la sleepover nu se mai da dusa si se bucura de "linistea" de la noi din casa.

 

Cat despre lasatul acasa noi o lasam de mai multi ani pe fii-mea insa am inceput  gradual cate 1 ora iar in vara asta a stat si cateva zile singura. Consemnul este ca nu iese din casa. Face 12 ani in scurt timp deci nu mi se pare deplasat. Si la urma urmei daca ar fi conform legii sa fie lasati singuri numai dupa 12 ani mi se pare cam abrupt sa-i spun copilului "Gata, ai facut 12 ani acum stai singur" fara o pregatire prealabila.

Incepand de anul trecut cand a trecut la middle school fii-mea a ramas acasa singura de dimineata ora, deoarece noi incepem devreme.

 

Am instalat o camera video in sufragerie/ bucatarie si o sunam o data la trezire si o data inainte sa plece din casa. Ma uit pe telefon sa vad cu ce este imbracata si daca nu trece examenul ii spun direct iin camera sa isi ajusteze toaleta :))  Vecina cu 5 fete tine ochiul pe ea si tot timpul pleaca cu 2 din fetele ei si alti copii catre statia de bus.

Se imbraca, cateodata isi mai face si un sandwich pentru scoala si gata.

Eu daca ii pregatesc mancarea dimineata de multe ori a aruncat-o sau le-a ascuns prin dulap in casa (ca sa nu ma supar   [:D]  va aduceti aminte, da?). Asa ca si eu am mai rarit-o si mai mananca si la scoala. Asta este...m-am impacat cu ideea ca nu mananca numai healthy food de la ma-sa de acasa.

 

Buflea, frumoase poze, frumoase amintiri  [:)]

 

Fetelor eu am un respect maxim pentru parintii ce cresc/educa de la 2 copii in sus. Eu am unul singur si imi pune parul pe moate, chiar nu ar fi cinstit sa ma plang prea mult in comparatie cu voi:) 

Insa si cand vin satisfactiile ... avantaj voi, deoarece inmultiti cu 2-3 etc.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, in contexul de fata, mama nu cred ca ar fi acceptat sa se scoale mai devreme ca sa ma duc eu sa fac mai mult ca altii, asa ca doar sa ies in evidenta. Daca scoala incepea mai devreme, da, dar asa nu.

 

Michelle, pe mine ma ducea mama la scoala pina in clasa a 2-a, ma ducea la biblioteca (e drept ca era si pentr ea), acompania clasa (mai ales la sora mea) la spectacol, la plimbare, in excursie, era in comitetul de parinti pe clasa si stringea banii de fondul clasei, organiza cu ceilalti parinti una-alta. Ma conducea la tren cind plecam la olimpiade si si in tabara, m-a acompaniat la dat examenul la facultate (si asta era un gest gratuit, caci nu aveam decit de luat tramvaiul). Era timpul ei  pe care mi-l consacra doar mie. 

Afara de timpul in care eu ii duc/aduc de la activitati (si acelea au fost mai mult sau mai putin dorite), dus-adus de la o colega-o prietena, eu stiu ca fac mai putin decit facea mama pentru mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza la cafea,

 

am o zi lunga in fatza cu multe pe lista. Nu-i bai, le dau de cap. Am fost aseara sa ma tund si sunt happy.

 

se simte toamna si la noi, a plouat azi noapte, mai picura inca, s-a dus canicula... Incep sa simt ca intram in rutina de toamna :)

 

o zi fantastica sa aveti, plec la gym:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, superbe poze din România. Circuitul tau imi stirneste oarece invidii :) :)

 

Aqai, bafta la rezolvat tot ce ai pe lista. Noi nu avem prea multe de facut weekendul asta....in sfirsit, ne putem relaxa nitel.

 

Cu privire la copii, sa revin...da, cel mic are o nedreptățire continua...la voi e nitel diferit ca e si problema fata/băiat. Sint oarece diferențe resimțită de Flavia. Se aduna multe la ea...Alex e mereu in fata si nu simte si ea ca e la fel de importantă, specială, răsfățata asa de mult ca Alex. Chestia cu sporturile...cel mare al meu a facut scrima si mergeam in fiecare weekend la meet dar Alex nu a fost obligat sa vina niciodată. Eu nu am considerat acel timp ca timp de familie...era timpul celui mare si atât. Ne-am împărțit in doua tot sezonul si faceam cu rindul care mergeam la meet si care stătea cu Alex. La finale, ori il întrebam daca vrea sa vina (o data pe an) ori il lăsam acasa. Timpul cu familia nu este cind doar un copil evoluează...celălat nu apreciază chestia asta. Noi ca părinți, da ca sint amindoi odraslele noastre.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineața si de la mine,

 

Pe mine m-au dus părinții la extrascolare - am facut inot, germana, ski si tata era mereu cu mine, cu rolele in parc. Barbatul, care acum scârție, a facut inot, polo si apoi actorie ...v-am spus ca a jucat pana in cls a 9 a intr-un serial TV numit Tudorel, a filmat in Balta Brailei si a fost selectionat pt Racheta Albastra. Dar maica-sa statea acasa.

 

In alta ordine de idei, am ajuns aseara acasa la 2:30 AM de la girls night out...am mancat octopus si alte minuni, am ras, am povestit, am glumit, am incercat sa stabilim o carte pe care sa o citim pt data viitoare ( habar nu imi aduc aminte daca s-a ales ceva :)), sa fixam o iesire la noul film a lui Woody Allen si eventual o iesire la teatru ...nu s-a batut nimic in cuie, deci trebuie sa ne vedem iar ca sa ne organizam. Da, mai vreau.

Mai trebuie sa va spun oare cine a fost gazda ? Care cica "se relaxeaza" gatind chestii din astea mirobolante ?

 

Acum sunt doar cu Flavia ...baietii sunt la turneu, eu la cratiță si Flavia la aspirator. Pai asta-i fair ???

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai, mai Buflea, evident ca nu e fair! Da? Nu vrei sa mergi cu frate-tu la soccer??? Biiiine, stai acasa si dai cu aspiratorul! [smulgpar] [:-)))]

 

In alta ordine de idei, scriai intr-un post mai devreme ca tie iti place cum se schimba anotimpurile. Da, da, da, si mie imi place asta de mor! Oare cum de am ales atunci sa stau pe o insula unde sunt 9 luni de primavara si 3 de vara??? No clue, ma tot intreb si eu. 

 

Si iar alta ordine de idei, azi m-am sculat f tarziu (azi noapte n-am avut somn, am fost agitata si depresiva si am adormit spre dimineata doar), asa ca am ratat piscina de dimineata. Am facut partea a 2-a din curatenie: bai, praf, bucatarie; si acum sa vad daca le tarasc pe fete la plaja mai incolo un pic. Noi, adultii, mergem oricum; vor, nu vor ele, I don't care, 'steie' acasa daca nu! Eu n-am ncio apasare sa le las acasa in timpul zilei, doar noaptea nu-mi place si nu vor nici ele.

 

Si apropo de jocuri, azi am jucat yamms (sau cum s-o scrie) toti 4 (eveniment extraordinar, ca O nu ne onoreaza cu prezenta in general) si ne-a batut barbatu-meu de ne-a rupt! S-au cam ofticat fetele, dar n-au comentat prea mult.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...