Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pumpkin Spice Latte


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Ref la miros, unii oameni au o transpiratie puternica, altii nu. Eu dupa 4 ore de baschet miroseam ca la inceput ( la sport ma dadeam cu deodorant). Fosta mea colega avea saraca o transpiratie care ma lovea in moalele capului. O data am luat tricoul ei din greseala si nu stiam ce naiba pute asa, ca nu simtisem la mine in veci mirosul ala. Am rezistat 5 minute, m am dezbracat si am vazut ca era tricoul ei. Care era proaspat spalat. Oricum transpiratia miroase in fctie de ce ai mancat. Evident ca toti avem transpiratia mirositoare, dar e vorba de intensitate si de.....aroma :)))))) Buflea, e amuzant la tine in casa :))) Si la noi era o bucurie cand eram de serviciu. Toti voiam la sonerie :)) Aoci e vara si fain, ieri am fost pana la 12 noaptea in Munchen la un festival, am mancat langosi. Sapt viitoare merg inapoi sa ne mutam de tot. Venin cu masina de mobila.

 

Din pacate, transpiratia urat mirositoare poate insemna uneori probleme de sanatate. Am avut o colega care la un moment dat mirosea extrem de neplacut, desi era o tipa curata si ingrijita, iar mirosul chiar o necajea si nu stia ce deodorant sa mai foloseasca. Dupa aproape un an de la aparitia mirosului, a fost diagnosticata cu cancer care metastazase la ficat. In 3 luni s-a dus...nu s-a mai putut face nimic pentru ea dpdv medical, desi a ajuns si la AKH Viena ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna...

 

Bifez o ora buna de asasinat muschi la sala, cu greutati. Si vreo 4 ore de hiking pe malul unui rau, parc, padure, cimitir (era in drum, nu de alta) si ceva strazi din orasul invecinat.

 

Si mancat pe masura. Omleta cu sausage de dimineatza dupa sala si ficat de pui cu macaroane si salata acum pe seara. Si sa nu uit salam de biscuiti si un pahar de bere. I swear, sala + cainele = mananc o tona si nu se vede.

 

Copiii mei fesi s-au vaicarit ca a fost lunga escapada, de indata ce au mancat au fugit la piscina. Mama a declarat ca daca ar fi sa stea t vara cu ea, mi l-ar aduce cu 20 kg mai gras, ca ea nu are cum sa-i asigure nivelul de activitate fizica cu care e obisnuit el:) si cum mananca de rupe... ar fi vai de capul lui. Fundul, adica. Sau burta.

 

Revenind. Of course ca nu am mai spalat nici un milimetru de geam, dupa cum aveam in program. Ar fi fost un mare pacat sa ratez bunatatea asta de plimbare in padure si pe malul raului. Cu soare si racoare de toamna. Cine stie cand se strica brusc vremea?

 

Mai am acum 40 min de frecat menta :) si apoi imi vin indivizii acasa si incepem pregatirea pt maine. O saptamana fantastica sa aveti!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello si din suburbia mea de langa Chicago,

 

La noi a fost o zi superba astazi: cam 27C, insorit si fara umiditate. Dimineata am avut o tentativa sa fac prajitura alba ca zapada. Fac crema si o pun la racit. Mai trebuia sa incorporez zeama de lamaie si untul. Moment in care m-au sunat de la job ca era ceva urgent si sa ma duc cateva ore. 

Asa ca am plecat la job unde am stat vreo 3 ore, apoi la 2 aveam deja intalnire stabilita cu niste prieteni sa avem late lunch. Dupa ce mancam noi out ne invita una dintre familii la ei acasa sa mai bem o bere etc si uite asa am ajuns acasa, am bagat crema la frigider si maine sa fac foile. Am un elan ....avantul prabusirea scrie pe mine:)))

Eu fac rar prajituri de casa asa ca sotul si fii-mea asteptau plini de sparanta azi, dar nu a fost sa fie. O sa fie luni:)

 

Carolina draga in mod special pentru tine m-am logat sa iti spun secretul contra paduchilor in caz ca ai nevoie. Fii-mea era pur si simplu infestata acum 2 ani!

Era in vacanta de vara cand mi-a zis intr-o seara ca o mananca capul si ca a vazut o musculita in peria de par. Eu habar nu am cum arata paduchii si zic ca e doar o gaza nevinovata. In cap nu am vazut nimic.

Peste inca vreo 4-5 zile fii-mea iar imi zice ca o mananca capul si vedem iar aceeasi gaza in peria de par... Deja coincidenta era prea mare.

La 10 seara cercetez pe internet ce sa fac contra paduchilor. Zice uncle google ca orice solutie uleioasa (maioneza, ulei de masline, creme, etc) este excelenta. 

Eu am aplicat ulei de masline - i-am naclait capul pur si simplu si apoi i-am pus o bonetica de dus - un prosop in loc de perna si m-am culcat langa ea. O pazeam vazand cu ochii si am vazut cum au inceput lighioanele sa iasa de sub boneta pe fruntea copilului!!!

Am adunat paduchii cu o bucatica de vata. A doua zi dimineata am spalat-o bine pe cap de ulei si cu un pieptan din ala super des  - peste dintii caruia am indesat niste vata - apoi pe parul ud si descurcat in prealabil am inceput sa-i trag fiecare suvita de par prin pieptanul cu vata. Sunt unii piepteni cu dinti de metal - aia nu sunt buni. Dintii sunt prea flexibili. 

Vata aia trage toate ouale si vietatile ramase de pe firele de par. Fiecare pieptanat din asta mi-a luat cam 1.5 ore !! catreceam aceeasi suvita de multe ori prin pieptan, schimbam vata si tot asa. 

Am aplicat ulei in fiecare seara timp de 6-7 nopti, apoi dimineata spalat si pieptanat aproape 2 ore. Nu am dat-o cu nici o solutie, chimicale nici atat. Am curatat-o perfect.

Am fiert toate asternuturile, pijamalele, prosoapele in fiecare zi, am avut cateva zile libere si in loc sa plecam in vacanta am spalat si curatat ca un rob din cauza paduchilor.

Fii-mea are parul lung si am reusit sa nu ii tai nici un cm de par, de altfel nu ajuta sa tai parul, deoarece ouale sunt depuse la cel mult 1-2cm de scalp.

 

O colega a dat-o pe fiica-sa cu un sampon special contra paduchilor si mi-a spus ca tot mai ramasesera lighioane vii. In plus nu omoara ouale !! Pe cand uleiul ala lasat peste noapte impiedica oule sa se transforme in paduchi.

De atunci nu am mai avut niciodata probleme cu paduchii. Efectiv uleiul ala a fost magic:)))

Sunt copii, stau unul langa altul, impartasesc o palarie, prosop etc si gata creatura isi schimba stapanul!  Ce poti sa faci?

Aici multi copii au avut paduchi. Nu-i nici o rusine si nu se uita nimeni la tine stramb, te cureti si gata, mergem mai departe. 

 

 

Acum dupa ce v-am dovedit ca sunt maestra in uciderea paduchilor ma duc sa-l mai plimb pe Buster cateva ture.

 

Aqai ce frumos suna plimbarea voastra de weekend!

Mutare usoara Xio!

Vai Letitia, baiatul tau blanos este o dulceata !!! Ce dragut este in umbrela:)) 

Eu i-am cumparat o data lui Buster "gandac electronic". Era un miriapod cu multe picioare de vreo 4-5 cm lungime si cu o baterie. Mergea ala in toate directiile si Buster latra isteric la miriapod si noi radeam de ne prapadeam:)) Ai putea sa ii iei si tu asa ceva, sunt convinsa ca v-ati distra mai tare ca la circ:)

 

Mai trec eu pe la voi. O saptamana cat mai buna va doresc!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carolyne, ce chin! 6-7 zile. OMG! Eu i-am luat sampon de paduchi, am aplicat si in 1/2 ora a omorat tot: vietati, oua tot. Apoi, cateva sapt la rand i-am tot dat cu ulei de masline+tea tree oil, asa, preventiv, ca ma gandeam ca de la cineva luase si probabil tot avea contact cu persoana aia.

 

Muuulta vreme dupa aia am scos oua de alea uscate din par. Le vedeam stand asa, pur si simplu si uitandu-ma in parul ei (e blonda). Groooooossssss.

 

Si eu le dau preventiv cu tea tree oil. Cel mai eficient e sa pui pe un betigas de urechi si sa-l treci prin par la margine. Intri/iesi cu betigasul ala pe la ceafa si dupa urechi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, ce-mi place hiking-ul vostru. Asa am facut noi in vacanta in Austria, am umblat ore si ore in sir! Ne luam sandwich-uri in rucsac, umblam, gaseam un loc frumos la rau, la lac, mancam pranzul si plecam mai departe. Ne mai opream sa jucam carti sau ceva pe o paturica in poienita, fain tare.

 

Cum naiba sa vrei sa speli geamuri in loc sa umbli hai hui pe vreme frumoasa [batcap] . 

 

Azi a inceput si O scoala. Si-a pus ceasul la 7, s-a trezit singura, s-a pregatit etc. La 7:55 era "cu lesa-n dinti' la usa sa plece la scoala. Am lasat-o sa se dea cu niste rimel (de nemaiauzit pana acum la scoala), era tare mandra. Si e f frumoasa [il] ! Nu ca ar fi fii-mea (mai ales ca seamana cu barbatu-meu) dar chiar e! E asa de mare, frumoasa si (vrea sa fie) independenta, fraaate, nu-mi vine sa cred! De altfel, daca totul merge ok, va merge ultimii 2 ani la un liceu la 60 km de noi, dus-intors cu autobuzul, sculat f devreme etc. Vrea sa-si urmeze visul de a studia arte si ne-am interesat si exista bacalaureat in acest sens in capitala, cum ziceam, la 60 km de noi.

 

Asa ca anul asta trebuie sa dovedeasca faptul ca poate fi cu adevarat autonoma: trezit, teme, studiat pt teste, dozat timpul de telefon, mers la sport etc etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello voua, ma mai primiti ?   [flo2]   [biz]

Fusei harnica de tot zilele astea, v-am citit noaptea cand nu puteam dormi  [zirea] . 

Sambata l-am mobilizat pe domnul sot sa aspire si duminica sa spele vase. [fal]  [pk]  Iar eu am spalat si calcat nu-mai-spun cate masini de rufe, am fost cu Alex la ultimele cumparaturi ptr scoala, duminica i-am facut baie, plus mani si pedi (vorba-vine) sa fie pregatita ptr scoala.

Azi dupa ce-am venit de la scoala am fost amandoua prin oras si apoi acasa am copt ardei. Maine dimi vreau sa pun o zacusca cu fasole boabe si ciuperci.   [zirea]  M-am prostit de tot anul asta, la zacusca de vinete am adaugat si dovlecei, acum fac ciuperci+fasole. Prima n-a iesit rea deloc, sper ca si asta sa fie buna.   [:D]

Nu stiu cand, trebuie sa fac curatenie in pivnita. Dar sigur odata cand nu este domnul sot pe-acasa, sa pot arunca tot ce-mi cade in mana.  [fri]

Vreau sa vina toamna adevarata. M-am saturat de soare si caldura.  [smulgpar]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello voua, ma mai primiti ?   [flo2]   [biz]

Fusei harnica de tot zilele astea, v-am citit noaptea cand nu puteam dormi  [zirea] . 

Sambata l-am mobilizat pe domnul sot sa aspire si duminica sa spele vase. [fal]  [pk]  Iar eu am spalat si calcat nu-mai-spun cate masini de rufe, am fost cu Alex la ultimele cumparaturi ptr scoala, duminica i-am facut baie, plus mani si pedi (vorba-vine) sa fie pregatita ptr scoala.

Azi dupa ce-am venit de la scoala am fost amandoua prin oras si apoi acasa am copt ardei. Maine dimi vreau sa pun o zacusca cu fasole boabe si ciuperci.   [zirea]  M-am prostit de tot anul asta, la zacusca de vinete am adaugat si dovlecei, acum fac ciuperci+fasole. Prima n-a iesit rea deloc, sper ca si asta sa fie buna.   [:D]

Nu stiu cand, trebuie sa fac curatenie in pivnita. Dar sigur odata cand nu este domnul sot pe-acasa, sa pot arunca tot ce-mi cade in mana.  [fri]

Vreau sa vina toamna adevarata. M-am saturat de soare si caldura.  [smulgpar]

 

 

Furnicutza ce esti, vreau sa te aud si pe tine macar odata ca zici "stau si nu fac nimic!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...