Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pumpkin Spice Latte


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buflea, nu e corect! Lupta-te cu ei, cere audienta, insista. Saracuta Flavia [grup] . Ce mila mi-e de ea. Daca nu merita, nu avea rezultate etc, ma rog, mai mergea. Dar asa...

 

Si ref slabit, da, si eu cred ca multi oameni (incl eu) mananca mai mult decat au impresia. In plus, de multe ori mergi la sport si-ti "permiti" mai mult. Ti se pare ca ai consumat 'enorm' si, ca atare, nu mai conteaza 'cateva' calorii in plus de la x,y,z alimente. Nu zic ca asta este cazul la tine  si Antmil, ca habar n-am, spun doar ca se intampla. Mi s-a intamplat si mie, evident.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alte ganduri care ma gadila tin de ziua lui Alex.

 

In doua saptamani face 12 ani si habar nu am ce sa fac pentru asta.

 

El a zis ca nu vrea petrecere, vrea Smartphone, IPod sau noul joc pe xbox Fifa17 care nici macar nu a aparut, apare peste 2 saptamani.

 

Smartphone nu vreau sa ii iau pentru ca in Decembrie o sa-mi schimb eu telefonul si o sa facem un mare shift - eu imi cumpar in Samsung S7 cred (desi am auzit ca le explodeaza bateria [fri] ), barbatul o sa ia Samsungul S5 al meu, Samsungul barbatului ma gandeam sa i-l dau lui Alex si Flavia, cu voia dumneavoastra, sa ia blackberry-ul lui Alex.

 

Am facut un research despre IPod si barbatul nu vrea sa ii ia asa ceva - ca IPod Touch ala este de fapt un IPhone fara telefon si cica ce rost are, mai bine ii luam telefon. Am putea sa ii luam IPod Nano, care nu are conexiune la internet, este doar pentru muzica ...dar zice barbatul ca muzica aia trebuie apoi cumparata ... Antmilo sau care mai stiti, asa este ?

 

Ramane Fifa17, la care pot face pre-order si care e ok, dar mie mi se pare cam inutil, sincer ... pentru ca are Fifa16 si se joaca mult cu el, ce poate avea Fifa17 in plus ?

 

Mai aveti alte idei de cadouri in afar de ce isi doreste el ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, nu e corect! Lupta-te cu ei, cere audienta, insista. Saracuta Flavia [grup] . Ce mila mi-e de ea. Daca nu merita, nu avea rezultate etc, ma rog, mai mergea. Dar asa...

 

 

Da mai ... si mie mi s-a rupt sufletul. Daca ai stii ca nici nu mai putea sa vorbeasca de hohote. Daca nu i-ar pasa, as lasa-o si eu mai moale, dar, probabil avandu-l si pe Alex in fata si fiind mereu, mereu in competitie cu el, isi doreste foarte tare ...plus ca prietenele ei de la scoala au intrat in clasa asta ...

 

Bine ca Alex a avut decenta sa nu spuna nimic, vreo ticalosie de a lui ... aseara cand l-am culcat, am si vorbit serios cu el, ca sa nu-l aud vreodata ca ii spune ceva negativ Flaviei despre asta, cum ca el este in clasa asta si ea nu, ca il zbor afara din casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buflea, la voi e pe note?

 

la noi sunt mai multe streamuri, dar poate si mai multe decat stiu eu :). teacherii pot face recomandari si probabil se face un assessment prin scoala, se pot face psycho-ed assessments privat sua mai au niste teste in cl a 4a care sunt mai mult pe logica/ inteligenta si pe baza rezultatelor acolora iarasi se pot face plasamente.

 

prin psych-ed assessments se defineste o chestie numita general abilities index si GAI ala tre' sa fie de la o anume valoare in sus... parca mississauga public schoolboard il avea si public, percentila 97 sau 98...

 

alex era in percentila 99 (asa am aflat eu ca percentila 100 nu exista) la GAI asta...

 

lui T cand i-au facut assessmenturile nu i-au determinat GAI-ul, au mers doar pe WISC parca IV si la reasoning skills era in percentila 98, dar working speed si memory erau toate below average din cauza deficitului de atentie... la urmatorul assessment o sa ii cerem sa ii determine si lui GAI ca sunt curioasa.

 

______

 

poti sa faci si tu un assessment privat pt Flavia si daca ei plaseaza recomandarea atunci poate si la voi tb sa se ia in considerare la scoala? ar fi asta un recurs?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De fapt, habar nu am pe ce criterii se face aceasta plasare in clasele de G&T ... pentru ca nimeni nu iti spune. Primesti asa pe sest, o scrisoare acasa, prin posta, in care ti se spune ca copilul tau a fost selectat sa intre in G&T. Daca nu primesti scrisoare, inseamna ca nu este acolo ... eu am primit pentru Alex si atat.

Stiu sigur ca nu se da nici un fel de test ... este un cumul de factori si as vrea sa stiu si eu ce nu are Flavia si au ceilalti copiii din G&T. Ii lipseste altceva decat partea academica, cred eu ...

 

Nici la noi nu sunt clase separate ... tot pe nivele.

 

Acum sincer, chiar nu cred ca e un big deal, mai ales ca stiu de la Alex ce fac aia din G&T ...dar pentru confidenta ei este important. Si ma gandesc daca nu cumva, pe viitor, e mai usor sa ajungi la clasele alea de Honors sau Advance Placement, care mai daparte conteaza pentru college.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alte ganduri care ma gadila tin de ziua lui Alex.

 

In doua saptamani face 12 ani si habar nu am ce sa fac pentru asta.

 

El a zis ca nu vrea petrecere, vrea Smartphone, IPod sau noul joc pe xbox Fifa17 care nici macar nu a aparut, apare peste 2 saptamani.

 

Smartphone nu vreau sa ii iau pentru ca in Decembrie o sa-mi schimb eu telefonul si o sa facem un mare shift - eu imi cumpar in Samsung S7 cred (desi am auzit ca le explodeaza bateria [fri] ), barbatul o sa ia Samsungul S5 al meu, Samsungul barbatului ma gandeam sa i-l dau lui Alex si Flavia, cu voia dumneavoastra, sa ia blackberry-ul lui Alex.

 

Am facut un research despre IPod si barbatul nu vrea sa ii ia asa ceva - ca IPod Touch ala este de fapt un IPhone fara telefon si cica ce rost are, mai bine ii luam telefon. Am putea sa ii luam IPod Nano, care nu are conexiune la internet, este doar pentru muzica ...dar zice barbatul ca muzica aia trebuie apoi cumparata ... Antmilo sau care mai stiti, asa este ?

 

Ramane Fifa17, la care pot face pre-order si care e ok, dar mie mi se pare cam inutil, sincer ... pentru ca are Fifa16 si se joaca mult cu el, ce poate avea Fifa17 in plus ?

 

Mai aveti alte idei de cadouri in afar de ce isi doreste el ?

 

Mie-mi place sa le dau cadou ce-si doresc sau, daca e inacceptabil (mi-au cerut trusa de machiaj profesional, spre exemplu), sau exagerat de scump pt bugetul nostru, le spun ca nu si de ce etc etc si ca trebuie sa se gandeasca la altceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la cadouri nu stiu... si eu am aceeasi dilema cu T. o sa ii iau un telefon, dar nu cred ca ceva fancy. si probabil va vrea sleepover party sau laserquest.

 

Ce telefon ii iei, de unde si de cati bani ?

 

Nu mai bine ii iei un IPod Touch, nou nout, cu toate accesoriile unui telefon si care costa $180 ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...