Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pumpkin Spice Latte


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Letitia, iti tin pumnii sa aungi la timp la sedinta!

 

La noi marti e ziua cea mai grea ... trebuie sa coordonam inotul lui t, artele martiale ale lui A, plimbarea lui Berry si curs de 2 ore pt dl sot. e un du-te vino si o abrambureala.... unul pleaca altul vine.

 

in principiu incarc copiii in masina la 5.15, il las pe T la inot, vin acasa cu Alex, apoi vine dl sot la 6.20 de la scoala il ia pe alex la antrenament si il lasa acolo, eu o scot pe berry afara, apoi la 7.30 il ridic pe alex si la 7.50 dl sot il ia pe T si il aduce acasa. 

 

alternativa e sa stea el cu Alex la antrenament si sa il aduca acasa si atunci merg sa il iau pe t...

 

vroiam sa zic pt Buflea ca tare bine prinde imparteala activitatilor. eu am mers sambata la gym, dl sot l-a drop off pe alex la antrenament si a plecat cu t la piatza.

 

cu totii la gramada nu am scoate-o la cap cu activitati diferite. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit supararea Buflei in ceea ce priveste gift-class... dar in esenta ce este aceasta Gift-class (sau cum s-o numi ea exact)? O clasa speciala in care intra cei mai buni copii din an, inteleg. Dar prin ce este speciala acea clasa fata de clasele normale?? Ce se face in plus la aceasta clasa? Ai vreun avantaj pe viitor daca ai fost la aceasta clasa? Este o clasa/ an scolar, adica la cls 1 o clasa din asta speciala, la cls 2 o clasa etc?

la noi aceasta"clasa" insemna de fapt intilniri/ore (1-2 ore)  1x / 2x pe saptamana (dupa orele normale de scoala).

ce faceau acolo nu stiu cred ca lucrau la dif  proiecte

 

la noi se  incepea din clasa 3-a , e o clasa (cam de 15 copii) pt fiecare an.

 

chiar sutn curioasa sa spuna buflea ce facea alex la orele astea, si cum functioneaza la ei clasa de gifted.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce inteleg scolile prin "gifted" si ce programe au depinde de la stat la stat. La mine in stat, exista "gifted" doar pina la middle school. La liceu nu mai exista. Dar in liceu exsita materia impartita in "regular", "honors" si apoi "AP (Advanced Placement)". In clasele de "gifted" se preda o materie mai complicata si se merge intr-un ritm mai rapid. Se adinceste studiul...este mai aprofundat, se pune accent pe viteza, pe excelenta. 

 

GPA (Grade Point Average) apoi se calculeaza in doua feluri: weighted si unweighted. O nota de B+ in clasele de honors conteaza ca un A in regular. Deci daca in clasele normale se ajunge la un maxim de 4.0 GPA (asta in care ai 100%, A+ pe linie), cind esti in clase Honors si AP, se ridica stacheta la 5.0. Asta indica facultatilor ca elevul "tine" la un program sustinut si se ridica asteptarilor mai ridicate. 

 

Aici intra tot felul de diferente ca multe licee nu au cursuri AP (pentru ca nu au profesori pregatiti pentru asta)...facultatile stiu sa discearna bazat pe districtul scolar care sint elevii de virf si care nu.

 

Pentru cine nu e in sistem pare aberant si cam asta e de fapt adevarul...sint niste diferente enorme intre state sau chiar in acealsi stat. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la intalnire, s au adunat aproape toti din urgente. Am primi un album de fotografii ca o carte, cum se fac cum si am ras pana m au durut muschii fetei. Dupa care m au chemat medicii sa fac pe traducatorul ca era un roman cu o amputatie partiala de deget.

Ca acasa eram, mai ca nu l am operat eu.

Tare dor imi e de ei..i as incarca pe toti si i as lua cu mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dupa amiaza mea neagra si ploioasa,

 

Vad ca au dat astia cu bombe in Manhattan si prin trenurile spre el ...noi suntem ok si oarecum linistiti ca nu il mai fregventam asa de des. Dar am primit o alerta pe telefon cu numele si infatisarea individului, sfatul sa fim alerti si sa raportam orice asemanare.

 

Despre clasa de "gifted & talented" ...nu e mare lucru acum, dar este o clasa care se mentine si perpetueaza in fiecare an si care banuiesc ca o sa aiba importanta mai incolo. Acum, de 3 ori pe saptamana, copiii de la G&T fac niste ore suplimentare cu diverse proiecte care vizeaza diverse interese - au avut de ex de proiectat un perpetuum mobile, au jucat "Shark Tank" si au avut de spus un "pitch" (cum se traduce asta in romaneste ???) despre "ceva" cu care ar vrea sa dezvolte un business si pitch-ul trebuia sa includa buget, cum folosesc banii ..etc, au avut un proiect de "debate" in care li se prezenta un caz si unii erau pro si altii contra ...etc.

 

Din nefericire, sistemul de invatamant este atat de opac pentru parinti, incat nu stiu exact cum ii poate ajuta sau afecta prezenta / absenta din G&T... dar am convingerea ca orice bun history poate ajuta. De ex am aflat chiar ieri ca incepand cu clasa a 7 a, elevii din G&T au dreptul la 2 elective si au o materie tehnica care este obligatorie, pe cand cei ce nu sunt in G&T au dreptul la numai 1 elective si aceasta materie tehnica nu este obligatorie ...ce vreau sa spun este ca pe masura ce cresc apar diferente dintre copiii in G&T si cei care nu sunt si cum eu doresc ca Flavia sa aiba acces la tot ce ofera disctrictul, trebuie neaparat sa o bag in G&T.

 

Din pacate, de joi nu am nici un raspuns de la disctrict, deci va trebui sa scriu iar email si sa insist ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, iar am avut conflict cu colegul asta care are o problema cu vorbitul meu la telefon in romaneste ... azi am vorbit cu mama, incet, ca m-am controlat ...si a avut nesimtirea sa se ridice si sa arunce cu o radiera in mine, ceea ce m-a umplut de nervi.

 

Abia m-am abtinut sa nu fac mahala ...am vorbit cu sefa, care pare de partea mea ... i-am cerut sfatul despre cum sa gestionez aceasta situatie si a zis ca se ocupa ea. Intre timp vad ca s-a inchis cu el intr-un birou ...

 

Tare mi-a stricta moodul chestia asta ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...