Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pumpkin Spice Latte


Recommended Posts

Antmilo, si eu iti tin pumnii, desi fiu-tau mi se pare asa desprins dintr-opiesa de teatru ...imposibil sa nu fie acceptat [:)]

 

Ah, Michellino, deci vad ca la voi incep separarile in clasa a 5 a ? La noi middle school incepe dintr-a 7 a.

 

Otilia, ce mai fac fetele tale ? Cu ce iti mai scot sufletul ? [:)]  ...dar ale tale Coca ? [:)]

 

Eu am azi "back to school" night in timp ce copiii se vor duce cu tatal lor la swimming. Cam am emotii ca YMCA-ul asta unde fc inot are o parcare atat de mizerabila care risca sa il enerveze pe barbat pana la maximul la care sa vina inapoi acasa cu ei.

 

Anais, cum se descurca fiu-tau intr-a 6 a ? Sau e a 7 a ?

 

Alex de cand a inceput scoala, nu exista zi sa nu uite ceva acolo ... ba cartea, ba nu stiu ce folder, ba trompeta. In plus, a inceput sa aiba teme de pe o zi pe alta, pentru peste doua zile, pentru peste o saptamana ...mi se par foarte greu de gestionat aceste deadlines. Nici macar eu nu am gasit o metoda eficienta sa ne amintim in fiecare zi ce si mai ales cate teme trebuiesc date. Voi aveti aceasta problema ?

 

XIO, sotul si-a gasit si el job, sau dupa mutare incepe sa caute ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Antmil, si cand ai putina se aduna multe :)))

Noi am avut o canapea, un scaun, un raft cu multe cuburi de la ikea, inca 2 rafturi inalte de la ei, un dukap de baie, o oglinda, 2 biciclete, rotile de iarna, casele iepurelui, salteaua de pat, 3 dulapuri de pantofi, lampile din casa, inca 2 dulapuri mici sau comode, o comoda cu sertare, un dulap mare de haine si o comida lt tv.

Pe ultima am abandonat-o, scaunele de pe terasa vedem daca mai intra si in rest am avut ce mai aveam prin casa. Teoretic nimic dar practic multe cutii.

Hainele si pantofii si gentilemi le a afus sotul in cateva drumuri cand a venit in vizita, lucrurile de bucatarie si cartile la fel.

 

Far ttot se aduna. Cate o cutie pt dvd player, robot de bucatarie, steamer, dvd uri, scule, ornamente de iarna.

 

Am umplut honda civic si un teansporter de 12 m cubi.

 

Si nu avem nimic. Nu stiu ce faceam daca aveam casa cozy....

 

I am spus sottului ca daca stiu ca nu ramanem acol nici nj imi vine sa imi mobilrz asa frumos.....

 

 

Buflea, nu am cautat ca el inca lucra aici, nu putea merge la interviu. Dar nici nu l am inregistrat pt somaj ca am uitat......

 

 

 

Otilia, da, parca nu mai easa un cosmar ideea de a avea un copil...dar mai am nevoie de timp :))))

 

 

Caro, am mancat 3 smochine acim si m am gandit la tine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Alex de cand a inceput scoala, nu exista zi sa nu uite ceva acolo ... ba cartea, ba nu stiu ce folder, ba trompeta. In plus, a inceput sa aiba teme de pe o zi pe alta, pentru peste doua zile, pentru peste o saptamana ...mi se par foarte greu de gestionat aceste deadlines. Nici macar eu nu am gasit o metoda eficienta sa ne amintim in fiecare zi ce si mai ales cate teme trebuiesc date. Voi aveti aceasta problema ?

 

 

 

Eu fetelor le fac in Excel cate un calendar cu loc mult in fiecare casuta=zi.

Fac cate unul pe trimestru si ele si-l lipesc pe perete, deasupra biroului. In calendarul asta isi trec testele, proiectele si temele care sunt de facut peste mai multe zile sau o saptamana. Zilnic il completeaza cand vin de la scoala cu informatia proaspata in cap/pe carte/pe agenda etc si se uita pe el sa vada ce/cand/cum au de facut. A. isi taie zilele din calendar ca puscariasii cu AMR [batcap] .

 

Tot acolo au si o lista in care trec notele pe care le-au luat la fiecare materie, ca nu au carnet de note si nici nu aduc acasa toate testele si astfel tinem socoteala pe unde ne mai aflam cu notele (mai ales la O. la care mai ales la matematica si sport e mai complicat cu notele... eufemistic vorbind [alcool] ).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmilo, si eu iti tin pumnii, desi fiu-tau mi se pare asa desprins dintr-opiesa de teatru ...imposibil sa nu fie acceptat [:)]

 

Ah, Michellino, deci vad ca la voi incep separarile in clasa a 5 a ? La noi middle school incepe dintr-a 7 a.

 

 

 

nu , middle school incepe in a 6-a.

in a 5-a doar se dau niste testari si in functie de care unii copii incepand cu clasa 6-a au oportunitatea sa faca math avansat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Alex de cand a inceput scoala, nu exista zi sa nu uite ceva acolo ... ba cartea, ba nu stiu ce folder, ba trompeta. In plus, a inceput sa aiba teme de pe o zi pe alta, pentru peste doua zile, pentru peste o saptamana ...mi se par foarte greu de gestionat aceste deadlines. Nici macar eu nu am gasit o metoda eficienta sa ne amintim in fiecare zi ce si mai ales cate teme trebuiesc date. Voi aveti aceasta problema ?

 

la noi e jale, mai ales anul asta in care se dau teme.

 

la noi are  nshpe situri...unde sa-si posteze, verifice...si nu numai teme, dar mai au si classwork care e due .

 

1.are binder reminder, un fel de caiet /agenda pe zile, si isi noteaza ce e mai imp in el.

 

2.apoi la websitul clasei, fiecare professor are websitul (deci 5 de verificat)lui unde posteaza, teme, classwork , anunturi.

 

3. pe google classroom (pt fiecare materie in parte), fac teme, prioiecte...etc in google, si tot acolo treb sa le submita la professor in timp.

 

4. pe google drive iar are pt fiecare materie...deci 5 taburi...cu  ceva de facut.

 

5. mai nou am vazut ca pe google la emailul lui de la scoala, mai primeste si acolo mesaje  cu nu stiu ce teme, care nu erau listate in alta parte.iar el habar nu are sa-si verifice emailul.

 

toate siturile astea treb sa le verificam zilnic acasa.

in calsa 6 a mai avut si el citeva late, ba le facea si uita sa le trimita, ba uita de pe o sapt pe alta...dar oricum rareori s-a intimplat.

lucrurile nu le uita la scoala.

 

noi dintotdeauna am avut(ca si ,Carolina),o tablita cu zilele sapt, in care isi scrie testele, quizurile cand si la ce le are...doar, doar nu o uita, scapa ceva.

 

sincer daca nu incepe sa se organizeze de acum...e jale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aveti dreptate cu anturajul, asa e - colegii si prietenii lui au un limbaj suburban pentru ca li se pare cool. Si nu pot sa-l tin sechestrat in casa, tot ce pot sa fac e sa-i repet acelasi discurs plictisitor. Ideea e ca acesti copii cand vin la noi se poarta exemplar, sunt atat de politicosi si vorbesc foarte frumos. Pana in momentul cand urca la el in camera si inchid usa. Atunci se transforma.

Cu scoala merge bine, dar nu vrea efectiv sa invete la unele materii. Un show recent l-am avut in legatura cu franceza, ca de ce trebuie el sa invete franceza, ca nu-i foloseste la nimic, ca daca ajunge prin Franta se descurca el in engleza, etc. Si e in al treilea an de franceza si tot nu are habar cum se pronunta cuvinte de baza. Evident ca si profesoara are o vina aici, nu o intereseaza si nu face nimic sa-i atraga pe copii. Tineti minte ca la sfarsitul trimestrului trecut cine a facut un meniu in franceza a primit nota 10. Copilul ce sa inteleaga de aici? Ca e ok sa nu inveti nimic si la sfarsit oricum iei note mari si toata lumea e fericita. Dar stiti si voi cum e la scoala in Ro. Noroc ca la mate si romana are niste profesori foarte buni si foarte exigenti, nu misca in front si lucreaza mult. Chiar voiam sa te intreb Buflea, mama ta a fost profesoara la gimnaziu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ieri Maya are telefon, e chiar un smart vechi :), ca altu nu aveam sa-i dau. Lunea si vinerea o ia de la scoala o studenta, iar martea si joia vine acasa cu o colega. Asa ca i-am dat tel sa il aiba sa ne anunte daca e ceva. Am taiat in schimb netu, si mai trebuie sa instalez un tracker. Ma ocup wk asta.

La scoala insa nu are voie cu el, deci va sta in ghiozdan pana la sf orelor.

Azi are si cheile de la casa pentru prima data.

Creste puiu meu :(.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Mcoca ptr Maya.  [flo2]

Eu n-am curaj s-o las pe Alex inca singura. E atat de neatenta, de zvapaiata, ca mi-e frica.

Stiti ca a mea are tel de mult  [fri] (cu net, cu jocuri, cu youtube) [batcap]  acum in timpul sapt nu are voie la electronice de nici un fel (tel, tableta, laptop) doar in week-end. Vorbim la tel si apoi il pune la loc. E cu maica-mea acasa asa ca e sigur. [:)]  Nu exista dupa ce-si face temele, ca nu vreau sa le faca pe repede-inainte doar ca sa termine sa treaca la butonat ceva. S-a obisnuit deja si acum isi face de lucru cu altele. I-am spus ca are o biblioteca plina de citit, o gramada de jucarii, plus ca la TV ii dau voie, are ce face. Ieri cand am ajuns acasa ea picta.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...