Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pumpkin Spice Latte


Recommended Posts

Carolino, Michelle - mai dati-mi amanunte cu tabelele voastre de teme ...

 

Deci ei vin acasa si voi le deschideti fiecare caiet si le scrieti temele acolo, sau cum ?

 

Alex are un student planner, care este ca o agenda (cam cum spunea Coca cred) si in agenda aia isi noteaza toate temele ...deci exista un loc unde are toate temele la un loc.

 

Problema este ca pentru unele teme ii trebuie anumite materiale, pentru altele nu ...si mereu uita cate un material din asta la scoala - ba cartea de citit, ba caietul pe care trebuie sa scrie, ba cartea din care trebuie sa conspecteze.

 

Aseara am fost la back to school night si cine ma suna disperat, isterizat si plangand la telefon ? Alex ...ca isi uitase nu stiu ce caiet de science in clasa si avea tema pentru azi. Noroc ca bantuiam eu prin scoala si m-am dus la banca lui si i-am adus caietul [smulgpar] ...

 

Am vorbit si aseara cu el, i-am spus ca inainte de a se impacheta de plecare, sa deschida plannerul ala si pentru fiecare tema sa isi puna in ghiozdan ce are nevoie ...era catranit saracul, ca Alex este foarte constiincios si spunea si el ca e bulversat de atatea teme. In plus, a obtinut postul ala de safety patrol (de parca aveam vreo indoiala ca il va obtine) si dupa scoala, trebuie sa se prezinte la nu stiu ce usa de iesire si sa o deschida, sa stea acolo pana iese toata lumea, sa o incuie la loc. Asta nu face decat sa il incurce si mai tare, ca in loc sa se concentreze sa isi adune materialele de teme, el trebuie sa fuga la usa aia ...i-am zis aseara ca daca nu poate, sa se gandeasca sa renunte la jobul asta.

 

In alta ordine de idei - la scoala, toti profesorii mi l-au laudat si mi-au confirmat ca este foarte popular, nu numai printre copii dar si printre ei. Ca e foarte saritor, ca e kidergarden helper, ca e saftey patrol, ca in clasa sare mereu daca e nevoie de ajutor, de tutoring, de carat, de facut curatenie [fal]  ....sunt cazuta pe spate ce harnic e la scoala cu diverse chores si acasa e de o nesimtire inadmisibila. Asta imi confirma ca de fapt are un interes pentru care face toate astea (reputatia, popularitatea) si nici vorba sa ii placa sa ajute. 

 

Flavia ca de obicei, in umbra lui - toti o stiu si pe ea, dar ca sora lui Alex.

 

Antmilo, chiar vroiam sa te intreb daca cel mic al tau a iesit din umbra lui frate-sau si cam cand ? Ca si cel mare al tau era popular in scoala, nu ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sa mai spun ca ieri la Back to school night, ma apucase o depresie de imi venea sa plang. Este ultimul an a lui Alex in scoala asta ... cand directoarea a prezentat profesorii, ii cunosteam pe toti ...ma gandeam cum i-am cunoscut progresiv, in anii trecuti ma uitam numai la cei care ma interesau ...acum m-am uitat la toti, pentru ca stiam cate ceva despre fiecare.

 

Anul asta o sa fie greu emotional ... o sa faca un fel de graduation, o sa-si ia la revedere de la toti profesorii, o sa trebuiasca sa tina un speech.

 

M-am gandit cum acum 7 ani, il adusesm la usa pe care intra Kindergadenii si stateau toti lipiti de peretele ala ...acum el sta tot la usa aia, o deschide pentru pitici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, ai mei au fost asa de diferiti si au cercuri diferite de amini. La mine cel mic a fost intodeauna mai popular decit cel mare...aproape cel mare e in umbra celui mic. Asta pentru ca A. (cel mic) este extrem de volubil, intra imediat in vorba pe cind celuilalt ii trebuie ceva timp sa prinda curaj. S-au mai schimbat de cind a plecat N. (cel mare) la facultate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa mai spun ca ieri la Back to school night, ma apucase o depresie de imi venea sa plang. Este ultimul an a lui Alex in scoala asta ... cand directoarea a prezentat profesorii, ii cunosteam pe toti ...ma gandeam cum i-am cunoscut progresiv, in anii trecuti ma uitam numai la cei care ma interesau ...acum m-am uitat la toti, pentru ca stiam cate ceva despre fiecare.

 

Anul asta o sa fie greu emotional ... o sa faca un fel de graduation, o sa-si ia la revedere de la toti profesorii, o sa trebuiasca sa tina un speech.

 

M-am gandit cum acum 7 ani, il adusesm la usa pe care intra Kindergadenii si stateau toti lipiti de peretele ala ...acum el sta tot la usa aia, o deschide pentru pitici.

 

Offfff......e tare greu. Cresc si cresc si cresc. Asa ma luase si pe mine cu fiori la open house. Barbatul ma intreba cum stiu toate clasele pe unde le dibuiesc el nu prea a venit la open house)...cum de ma salut cu toata lumea? Cum de ii stiu pe atitia?

 

Ma intrebau parintii sau profesori de N. si m-a cuprins si pe mine nostalgia. In mai putin de doi ani ambii nu mai sint sub acoperisul meu 365 de zile pe an. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata si saptamina mea nebuna. 

Sa ma vaicaresc ca am avut 12 ore de curs de predat. SI o suma de jurii de dilploma. 
Da' am scapat. 

 

Buflea, in Fr temele sunt notate de copii in agende si profesorii le noteaza si pe internet. Am orarul si in forma de hirtie si pe internet. 

 

Daca cineva uita ceva si ia nota mica, e strict treaba lui. Consider ca nu au nici un motiv serios sa nu se ocupe ei insasi. Nu vor, nici eu nu-mi pierrd timpul. Scurt si cuprinzator. Nu ma vedeam deloc verificind 3 ghiozdane. Idem daca le trebuie caiete/raportoare/chestii care nu sunt in stoc. Daca nu-mi spun simbata sau cu citeva zile iniante daca-mi cer seara si nu am, pleaca la scoala fara. 

Verific daca isi fac teme, si ii ajut daca o cer. Ajutorul e fara limite, adica stau linga ei chiar daca nu am nimic gatit. 

Idem, nu urmaresc deloc cind au lucrare, teste, date limite. Iar e treaba lor si trebuie sa fie capabili sa gestioneze. 

 

 

Si la noi s-a facut o vreme dulce de toamna. Sper ca tina. 

 

Mai trec eu in week-end sa va vad.  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, nuuuu!!! Cum sa ma uit eu in caiete???  Nici vorba!

 

Eu le fac calendarul in Excel si-l printez. Ele si-l lipesc de perete si il completeaza. Au fiecare o  agenda. A isi trece in fiecare zi temele in agenda si eu semnez. Ea e intr-a 6-a, scoala primara inca aici, asa ca este obligata sa aduca semnatura in agenda. O nu foloseste agenda, motiv de multe discutii si proiecte uitate si note mici luate. Dar isi asuma, n-am ce-i face.

 

Singurul lucru pe care il fac eu este sa intreb la modul general (nu in fiecare, zi, ca nu apuc) daca si-au trecut toate proiectele si testele in calendar. Si mai tresare cate una si dispare sa treaca acolo ceva uitat.

 

Ce ma seaca cel mai mult este cand au proiecte in grup si trec zilele, se apropie deadline-ul si nimeni din grup nu face nimic. Atunci le pun pe ele sa ia initiativa, sa cheme copiii etc etc.

 

SI eu ajut la teme daca mi se cere, ascult la diferite materii etc, tot la cerere. Atat. Si discutam des cu ele despre viitorul lor, ce vor sa faca, ce e nevoie pt asta: efort, dedicare, seriozitate, gandire pozitiva, determinare, incredere si da, evident, bacalaureat, note bune pt a obtine burse de mers la univ in US si UK, pe unde vor ele, incurajari si dragoste cat cuprinde.

 

Dar verificat teme la varsta asta, nu! Asta nu mai! S-a terminat, gata, sunt mari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea,

 

Flavia va inflori La anu Cand va ramane singura pe ogor! Si, te vei gandi si tu Sa ii dai La scoli diferite!

 

Pe Mine in facultate ( ca licee am facut diff) Ma deranja teribil Cand Ma recunosteau profi: ach tu Esti Sora lu X?! Adica musai Sa fiu de 10 ca X.  Nah, oamenii sunt diferiti, egal ca au aceeasi parinti.

pana in fac nu m- a deranjat.

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ant, multumesc pentru sfat [flo2]

Buflea da, sunt fete care injura cot la cot cu baietii, dar nu cred ca sunt foarte multe. Sau poate or fi dar nu stiu eu. Nici nu cunosc indeaproape multe mamici cu fete de varsta lui fi-miu, tin legatura doar cu doua si s-au plans ele de multe probleme, dar de limbaj nu.

 

Referior la situatia cu copiii personali, este la fel ca la tine, ea este momentan in umbra lui. Desi la noi diferenta de varsta este mai mare, ma regasesc de foarte multe ori in povestirile tale. Chiar si cu faptul ca el este saritor si serviabil la scoala, iar acasa nu face nimic. Asa e si al meu, la scoala e gentleman cu fetele iar acasa o pune pe soru-sa sa-i duca sosetele murdare in cosul de rufe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...