Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pumpkin Spice Latte


Recommended Posts

Antmil-a succes maxim!!! trebe musai sa te gandesti doar la succes ca daca te gandest la drumul parcurs te apuca grijile.

 

vai Coca ce se distreaza Rozalia!!

 

cat despre turci si turca..Gand la Gand. si eu acu statea sa ma gandesc cat de inchise pot fi comunitatile astea daca copii gandesc pe turca.

 

la petrecerea de sambata era si un cuplu din ro. si ei au constat ca din toti cei 13 copii vorbitori, vorbeau de la "deloc" romaneste la "Putin inteles" pana  la "erau coerenti pe romaneste", ma rog asa cum scrii tu de Maya. fara fluenta unui copil din ro.

 

deci nici vorba sa vorbeasca intre ei romaneste. cand intorceau capul, direct pe germana erau.

---------------------------------------

 

petrecera a fost la un loc de grill intr-un parc inchis din oras la noi. acolo erau 3 locuri de grill. langa noi erau o grupa de arabi. toti barbati. femeile stateau in alta parte, dupa un gard viu, aveau seara de baieti si seara de fete probabil.

 

si, mi-am adus aminte ca pomenile toamna care se puneau la tara la mine in Moldova erau asemanatoare cu sezatoarea celor de mai sus amintiti.

la 7 dimineata  erau chemati "oamenii" adica barbatii si dupa ce terminau ei, erau chemate femeile.

Normal ca am fost curioasa sa inteleg de ce erau asa impartiti: "pai nah sa auda femeile ce prostii vb barbatii?!"

 

acum sunt la gramada, dar acu 30-35 de ani nu. asa era si cu baticul pe cap, mai ales in biserica. Mama mea si acu ma bombane ca merg neimbrobodita la biserica [fri]  eu "fimeie maritata" [bla]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Familia sotului sint polonezi...intre ei ca frati vorbesc poloneza (doar daca sint eu sau altii ca mine, schimba pe engleza). Noua generatie (deci copiii celor ca noi care am venit in State in copilarie si aici am facut scoala/liceu/facultate) vorbesc tot poloneza intre ei daca familiile sint 100% poloneze. Au mai inceput sa se amestece putin si nu mai sint chiar unica...dar foarte putin.

 

Copiii vorbesc doar poloneza cu parintii (parintii cei care aici si-au petrecut copilaria si adolescenta) si nu vorbesc limba engleza absolut deloc pina incep scoala.

 

Totusi, sint perfect integrati...nu au nici un fel de alta problema cu "sistemul". Schimbarea poloneza/engleza este absolut instantanee. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai intilnit cu mos martin?

 

Nuuuu, aici cel mai mare mamifer salbatic e iepurele [:-)))] .

 

Mik, da, eu sunt bine, dar A., fata mea cea mica n-a fost bine deloc! Am fost sa culegem mure intr-un loc cu o gramadaaa de mure, ochit saptamana trecuta. Evident ca toata lumea baga mai mult in gura decat in cutiuta, murdari si zgariati toti nevoie mare, dar veseli! La un moment dat pleaca sotul cu fetele mai incolo, unde aia mica ne anuntase ca sunt mure mari si coapte. 

 

O vad numai ca vine pe carare si zice ca tata si O sunt la mure, dar ei ii e rau, e ametita, ii vine sa vomite... Ce sa mai zic, in cateva minute o plezneam sa nu lesine, nu mai putea sa stea in picioare. Sotul venise si el, o tinea in brate, ea era moale in bratele lui, galbena ca moarta, zicea ca ea vrea sa doarma, sa o lasam, nu vorbea coerent. Mai, m-am speriat! Eram sl munte sus, niciun spital, nimic in zona. Am dezbaracat-o, udat-o cu apa, am pleznit-o usor peste tot, sa o readucem la viata. Eu am crezut ca a mancat alt fruct decat mure, ceva otravitor, ea zicea ca nu. Pana la urma s-a prins taica-su ca a facuse o criza de bila de la prea multe mure, ca cica asa se simte si el cand face (extrem de rar) vreo criza de bila nasoala. 

 

Si se pare ca asa a fost, ca dupa niste suc de lamaie (de la barul din sat, ca era totul inchis duminica, noroc cu o tanti amabila care ne-a dat o lamaie), si-a revenit aproape complet. In afara de lipsa poftei de mancare, nu mai avea nimic pe seara cand am ajuns acasa. 

 

N-am avut idee ca poti sa te simti asa de rau de la niste mure! A mancat un mic dejun usor acasa, nimic special, si dupa aia murele alea, si i-a fost rau sa moara! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmill, wow, ce stress pe tine! Dar stii cum e, one step at a time. Si ia-ti ajutor, asta e momentul sa-l primesti. Cum seful nu poate veni ca e ocupat cu ceva personal, precis iti aproba buget pt altcineva care sa te ajute, sprijine, sa-ti faca jobul obisnuit in timpul asta etc. Numai sa ceri!

 

Coca, de dulceata mica ai acolo! Si ce zmeura delicioasa pare a fi aia. Miaaaam!

 

Dana, eu n-am mai auzit de Ziua Recoltei din copilarie cand era singura zi din an cand se gaseau de toate in oraselul nostru din Ardeal, desigur;) Erau tarabe enorme cu fructe si legume, in plus produse de brutarie, patiserie si cofetarie mortale! N-am mai auzit sa se faca insa zile de astea in epoca asta post-comunista.... 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineata mea de toamna adevarata, toamna.

 

Sa incep cu voi dinc e imi aduc aminte :

 

- Coca, tare, tare draguta e aia mica, mai ales asa cu ochelari [:)]

 

- Carolyna, hmmm ...eu nu am mai auzit de asa reactie de lesin de la mure ...tind sa cred tot asa, ca a mancat ceva otravitor sau cine stie, pe una din mure era ceva otravitor, pe care sistemul l-a eliminat pana seara ... bine ca s-a teminat cu bine

 

- copiii mei, desi sunt fluenti in romaneste, intre ei vorbesc engleza ...si in Romania tot in engleza vorbeau intre ei. Cu copiii romanilor de pe aici, vorbesc numai in engleza desi toti stiu romaneste. Mi se pare firesc pentru cei care au venit la 15 ani aici (ca Antmila si sotul ei) sa vorbeasca cu fratii in limba materna, pentru ca 15 ani din viata lor au comunicat intre ei in poloneza ...dar pentru cei nascuti aici, indiferent daca in casa vorbesc alta limba, cred ca limba lor principala va ramane engleza. Deci inteleg mirarea lui Didi referitoare la turci ...doar daca copiii aia se duc la scoala turceasca dupa amiaza sau in weekend si atunci poate de acolo sunt invatati sa vorbeasca intre ei turceste.

 

- am citit aici pe forum de cutremur si am sunat si noi la mama si la soacra-mea imediat. Erau calme amandoua, dar s-au speriat rau ...mama a zis ca nu dormea, si-a dat imediat seama ca e cutremur si s-a speriat la jumatate decat daca ar fi trezit-o din somn. Soacra-mea sta la 9 ... si doarme de rupe patul. S-a trezit pt ca i-a cazut ceva din biblioteca ...s-a speriat si ca sa isi revina, s-a culcat la loc. Somnul o ajuta foarte mult, bravo ei.

 

- antmilo, succes cu sedinta ...ce bine imi suna L Angeles ...n-am fost niciodata [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carolinah, nici vorba sa angajeze pe cineva temporar...eu si in vacanta plec cu munca dupa mine. Sint anumite chestii care doar eu le fac in companie...doar sa inceapa sa puna security clearance ar dura o vesnicie...daramite sa mai si antreneze pe cineva. Nici gind! 

 

Asa ca voi pleca la drum cu un "out of office" scris elegant ca raspund doar la urgente si restul sa "take a hike". E foarte stresant ca astia de pe coasta de vest sint ingrozitor de inceti. Sa raspunda la un email dureaza 2-3 zile...nu-s ce naiba dureaza atita!

 

Serietura mare cu criza de la mure...zau daca am auzit de asa ceva pina acum. Mie nu mi-e prea clar cum stau crizele de bila oricum...chiar habar nu am. Eu m-as fi speriat estul de tare. Mai mult imi suna a insolatie...dar dupa cum spuneam, nu-s priceputa in diagnostice. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum despre noi :

Ziua lui Alex este pe 1 Oct, adica samabata asta care vine. Nu a vrut petrecere, a zis ca de banii aia, vrea la Six Flags, un imens parc de distractii la 1 ora de noi. Maiculita dar ce scumpe sunt biletele ... ne-a costat pe toti patru un total de $300, adica exact cat o petrecere mai mediocra ...diferenta a fost ca am stat de la 12:00 P.M. la 23:30 [fal] .

 

Impresii :

- valeu ce roller coastere sinucigase am putut sa vad [fal]  ...

 - valeu cum s-au dat copiii mei in toate [fal] , fara sa le fie rau, fara sa vomite, fara sa ii doara capul, fara sa se plictiseasca de cozile infernale la care au stat

 

- valeu ce le-a mai placut ... ce tipete, ce bucurie, ce excitement - toti banii din banca mi i-as fi dat ca sa ii vad asa

 

Cu rusine ma spovedesc ca eu si barbatul nu ne-am dat in nimic [fri]  ... dar NIMIC, nimic, nimic .... am stat 11 ore in parcul ala, am platit biletul de intrare si ne-am plimbat, am mancat toate porcariile pamantului (churros, funnel cake, soda) si la final aveam amandoi arsuri si acreli in stomac si desigur am tolanit diverse bani de pe zona.

 

Cu toate astea mi-a placut rau ...mi-a placut ca am stat afara toata ziua si a fost cald si soare de toamna, am observat multimea aia din parc, adolescenti si tineret in marea majoritate, am barfit si ne-am bucurat de bucuria copiilor.

 

Observatii :

 

- foarte curat - la fel de curat ca la Disney ... nimic pe jos si toaletele curate dar cam neaerizite

 

- control la intrare ca la aeroport - mi-au luat un briceag pe care il aveam la chei si de care am uitat pur si simplu ....imi pare rau dupa el, era un briceag foarte misto cu o trusa de unghii in el.

 

- cand s-a lasat intunericul, datorita Halloween-ului care vine, umblau pe strazi, prin multime, tot felul de persoane mascate care te speriau, fara sa te atinga ...dar sareau asa din tufe in fata ta, sareau din copaci ... se mergea asa pe alei intr-o tensiune, se auzeau tipete din toate partile ...brrrrr

 

- foarte multi adolescenti si tineri, pana in 30 de ani, obezi. Nu plinuti, nu rotunjori, obezi ...foarte ingrijorator mi s-a parut, mai ales ca mancarea din parc era mizerabila ... numai junk, soda, prajeli din alea greu mirositoare, inghetate ... nu inteleg cum poti promova o viata sanatoasa, daca in astfel de locuri pline de oameni tineri, vinzi numai crap ...ahm, si nu va spun ce preturi pe la mancare ...mamma mia. O bere de la dozator costa $10.

 

- multe cupluri de homosexuali ... fetelor, mi-am clatit ochiul efectiv. Ce bine arata masculii astia, ce "tunati" sunt, ce haine ingrijite, nu atarna nimic pe ei, ce frizuri gelate, o placere sa ii privesti ...ingrijiti, pieptanati, imbracati cu gust, as putea sa jur ca miroseau si frumos dupa cum aratau.

 

- barbatul sustine ca lumea din parcurile astea e cam proasta, mediocra, needucata ...eu l-am contrazis totusi. Adica celor sofisticati nu le place adrenalina ? Ei nu se dau in roller coaster niciodata ? De ce ar evita aceste locuri ? Numai pentru ca mancarea este mizerabila ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

- barbatul sustine ca lumea din parcurile astea e cam proasta, mediocra, needucata ...eu l-am contrazis totusi. Adica celor sofisticati nu le place adrenalina ? Ei nu se dau in roller coaster niciodata ? De ce ar evita aceste locuri ? Numai pentru ca mancarea este mizerabila ?

 

Spune barbatului ca eu cu A. frecventam des Six Flags si sintem "creme de la creme" a societatii  [:-)))]

 

E perfect adevarat ce zici...multi obezi si forate tineri. Problema cu mincarea la parc o am si eu...frate, e greu sa gasesti ceva "normal" de mincat. Totul este prajit, prajit, prajit sau are kile de zahar. Cumplit. Mai compensez cu un mar si o portocala de la pachet dar mi-e o sila cumplita sa ma car cu mincare de acasa cind alerg cu rucsacul in spate toata ziua. Nu gasesti un fir de salata sau un gratar in tot parcul. 

 

Eu recunosc ca ma dau in majoritate prostiilor cot la cot cu pustimea. Ma antrenez cu ei si ies de acolo nitel ciufulita si ametita dar imi place. Sint singurul parinte din grupul lui A. de amici care "gusta" asa ceva si deci sint si singurul parinte care ii cara in asa locuri. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...