Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pumpkin Spice Latte


Recommended Posts

Hello voua, prind si eu niste timp liber  [:I] pana-s sefii la sedinta. Se lucreaza/renoveaza ceva pe la admini si CEO si-a facut locas la noi in birou.  [fal] In stanga mea.  [fri] Nu mai pot misca nimic.  [:-)))]  [fri] Azi ne-a adus struguri si mere. 

Mai, la noi se face ziua recoltei fara pauza (dar acum nu se mai chema asa). La inceput  erau tarabele alea cu multe legume si la sfarsitul targului se vindeau la preturi de furnizor. Cu trecerea timpului au aparut micii comercianti si se tot extinde. Sunt multe utilaje agricole, animale si tot felul de produse. Anul asta atractia a fost o expozitie de magarite.  [flo2]  Se vind de toate: legume, fructe, carne, lactate, muraturi, dulceturi, gemuri, zacusca de toate felurile, inclusiv cu peste, peste marinat la borcan, se face balmos, tocana de oaie la ceaun  [pofticios] , pastrav la gratar, placinte ... Mai vreti ?  [:D]  [:D]  Cred ca si animalele se vand. Vine o scoala de calarie si lasa copiii (contra cost) sa calareasca. Anul trecut am dus-o si pe Alex si imediat mi-a zis tipa s-o dau la calarie ca era foarte naturala pe cal.  [il]  Se vinde miere de toate felurile, sapunuri bio, prajituri de casa, paine de casa etc. Anul asta este singurul in care am lipsit noi .  [il]

Caro, ce sperietura ! Eu stiu ca tot ce are seminte poate determina o criza de fiere, desi n-am mai auzit de asa criza. Nu era cumva o cadere de calciu ? 

Sunt terminata de racita. Azi dimi la sedinta imi venea sa adorm. 

Coca, ce-mi plac ochelarii celei mici. Arata foarte sfatoasa !  [flo2]

Eu ieri am platit diverse chestii pe la banca si apoi am intrat in toate mag de pantofi in drumul meu spre casa.  [:D]  Si m-am cadorisit cu 2 perechi de pantofi, super faini, eleganti, dar ptr serviciu. Adica unii au toc mic 4cm, ceilalti sunt balerini. Si i-am pus direct in dulap, sa nu-i vada barbatul, ca tocmai mi-a spus sa-mi fac curatenie la pantofi ca numai pantofi de-ai mei sunt pe-acolo.  [bla]

Pa. ma duc la treaba.  [masc]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ach Dana, nimic din ce ai scris nu imi place [soricel] . care o fi orasul tau? [jongleur]

cu pantofii te inteleg [hippi] . dar rar ajung in ultimul timp, pt ca vineri sambata nema timp cu organizarea in casa iar duminica la noi e inchis tot. e zi de relax pt toata lumea.

 

 

Coca, din moldova sunt. la Milcov.

 

----------------

cu fluenta la copii,  eu credeam acu niscai timp ca ai mei sunt fluenti pe romaneste, sunt, dar nu asa cum sunt copii de varsta lor, din ro. de  ex nu sunt asa abili sa exprime sentimentele, si nici vocabular nu au. Asta a obs si soacra mea, ca o intrebau cuvinte, care erau uzuale, R de obicei si imediat ii facea traducerea lu Aschiuta.

 

ai mei sunt cam terorizati in ro ca ei vb intre ei germana si lumea din jur le face observatie ca "nu e frumos" ceea ce in DE, niciodata nu am intampinat, ba da am auzit odata in Spital, de la o rusoiaca, care nu ne intelegea.

 

de ex, aveam la un Moment dat o lista cu expresii tipice,  vreo 30 si ai stiau vreo 12- max 15 stiu de exemplu "semne de bune purtare" sau "cheie de biserica" dar altele nu stiu. D ma intreba ce inseamana "aprobare" in mod normal ii explic cu cuvinte romanesti, dar uneori ii gasesc si cuvintul german si stiu ca a inteles.

 

Da, Antmila e un exemplu si pt mine, ct de coerenta e in exprimare romaneasca.

 

chiar sunteti deosebiti ca s-a pastrat la o generatie Limba asa bine.

turcii de care scriam ieri si copii dar si parintii lor sunt nascuti in De.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spune barbatului ca eu cu A. frecventam des Six Flags si sintem "creme de la creme" a societatii  [:-)))]

 

E perfect adevarat ce zici...multi obezi si forate tineri. Problema cu mincarea la parc o am si eu...frate, e greu sa gasesti ceva "normal" de mincat. Totul este prajit, prajit, prajit sau are kile de zahar. Cumplit. Mai compensez cu un mar si o portocala de la pachet dar mi-e o sila cumplita sa ma car cu mincare de acasa cind alerg cu rucsacul in spate toata ziua. Nu gasesti un fir de salata sau un gratar in tot parcul. 

 

Eu recunosc ca ma dau in majoritate prostiilor cot la cot cu pustimea. Ma antrenez cu ei si ies de acolo nitel ciufulita si ametita dar imi place. Sint singurul parinte din grupul lui A. de amici care "gusta" asa ceva si deci sint si singurul parinte care ii cara in asa locuri. 

Si oricum, nici nu te lasa cu mancare la rucsac, cred... ca nah, sa cumperi de la ei. 

Pe la noi, prin toate parcurile astea cu intrare scrie mare si lat: interzis cu mancare din afara... Si in Divertiland, si peste tot in alte parti. Bun, acum nici nu te cauta in geanta pana la maduva oaselor si daca nu le sari in ochi cu ceva, n-ai probleme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata ploioasa de la mine. Mi-a fost o lene sa ma scol si sa ma apuc de Tracy Anderson!!!!!! Parca asteptam cinceva sa imi spuna sa nu fac...m-am mobilizat pina la urma si am executat cu oarece obida. 

 

Ma gindeam sa scriu pe o hirte ordinea in care le fac...duminca plec in delegatie pina joi seara si parca nu imi vine sa pierd atitea zile de exercitii. 

 

Fetelor, chiar ma faceti sa rosesc cu limba romana. Eu am venit aici la 16 ani (si sint sarita de 40) asa ca tare ma bucur ca imi iese din taste limba romana. Stiu ca nu m-am adaptat bine la chestiuna cu i din a, mai pierd (sau adaug) cite un "i" pe ici pe colo. Eu "dau vina" pe faptul ca am citit enorm de mult in copilarie..,mii de volume pina la 16 ani. Acasa aveam undeva la 2000 de carti pe care le-am "fumat" rapid. Apoi tata mi-a facut abonament la bibilioteca militara si saptaminal caram sacosi cu carti care mai de care nepotrivite pentru virsta si bibilotecara isi rotea ochii in cap cum ma vedea ca intru. Si acum imi aduc aminte cum scotoceam in sertarasele de lemn dupa fisa fiecarei carti! Vremuri duse!

 

Monicabo, aici te lasa cu mincare de acasa. Si in Six Flags si la Disney ai voie sa aduci mincare si apa. NU ai voie alcool de nici un fel insa daca vrei poti cumpara in incinta. Eu daca sint cu masina, nicicum nu ma ating. Singura data cind m-am "destrabalat" a fost acum ultima oara la Disney cind mi s-a parut extrem de plictisitor la Hollywood Studios si am bagat citeva daiquiri  [:)]  [:)]  Au mers tare bine!

 

Carolyne, se vede ca v-ati distrat pe cinste! Ma bucur mult ca mai exista "specimene" de copii care vorbesc si te conving de orice. Credeam ca doar eu am la usa "politicieni"...si ai mei s-ar zbate pina la epuizare sa ma convinga ca au dreptate. Nu lasa o idee neintoarsa pe toate partile. Am momente cind obosesc de atita dezbatere si stau si ma intreb de unde au acumulat atita patos! Tare curior cu alergiile...trebuie totusi mers la un alergolog si investigat. Buna idea  sa tii un jurnal si sa notezi cind si cum erupe.

 

Coca, si tu la party deci...toata lumea petrece!

 

Dana vio, suna bine de tot ziua recoltei. Cred ca aexista si pe aici tot felul de chestii de genul asta dar noi cam sintem oamenii asfaltului si rar prindem asa chestii. Mi-a plouat in gura ce bunatati ai enumerat acolo...daca nu as fi pofticioasa si daca nu as minca, as fi slaba cu siguranta. Sa porti pantofii sanatoasa...si eu am slabiciune la pantofi si greu ma stapinesc. Pune si tu o poza sa clatim ochiul!

 

Hai ca trebuie sa pun osu' la treaba si tot pierd vremea!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineata si eu,

 

Nimci special ... ca a intrebat Carolyna, da, Alex a primit jobul de Safety Patrol si prin urmare, dimineata pleaca singur mai devreme, dar la iesire, il asteapta Flavia 10 min pana termina el de inchis / deschis usa la kindergardenerei.

 

In rest ...aseara am biciclit tot debate-ul ... cand s-a terminat zcea bicicleta ca am consumat 800 calorii ....wow, pentru mine e enorm si s-a dus fara sa stiu, numai pentru ca am fost concentrata si nu au fost reclame ...

 

Debate-ul mi s-a parut plain ...nimic interesant, Hillary a fost clar mai buna. Barbatul nu o poate suporta pe Hillary, pufaia si spumega ierei cand zambea lasandu-l pe Trump sa fie Trump. L-am intrebat daca voteaza cu Trump si a zis ca NU, ori nu voteaza deloc, ori voteaza cu vreun independent ...dar stie sigur ca NU voteaza cu Hillary. Am impresia ca o uraste mai mult e Hillary decat pe Trump, pur si simplu he cannot stand her.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce m-a uimit foarte tare la radio era un sociolog care afirma ca "Trump e candidatul albilor declasati". 

 

Sociologul are dreptate, din pacate.

 

M-am uitat la dezbatere cam o ora jumate si m-a luat o jale. Eram mult mai entuziasmata la inceput...am fost mare suportera Bernie dar acum sint asa de dezamagita. Trump a adus tot procesul undeva sub limita oricarei decente. Se minte en gros...fara perdea, fara rusine si lumea nici macar nu clipeste sau gindeste pentru o secunda ca Trump minte cu o dezinvoltura de psihopat. Ma uit si nu imi vine a crede ce circ iese din omul asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sociologul are dreptate, din pacate.

 

M-am uitat la dezbatere cam o ora jumate si m-a luat o jale. Eram mult mai entuziasmata la inceput...am fost mare suportera Bernie dar acum sint asa de dezamagita. Trump a adus tot procesul undeva sub limita oricarei decente. Se minte en gros...fara perdea, fara rusine si lumea nici macar nu clipeste sau gindeste pentru o secunda ca Trump minte cu o dezinvoltura de psihopat. Ma uit si nu imi vine a crede ce circ iese din omul asta. 

 

Vai, exact asa si barbata-meu ...care si el a fost mare, mare sustinator Bernie.

 

Se uita scarbit la mine la final si spunea :

 

Nu pot sa cred ca asta este tot ce a putut produce America pentru alegerile astea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s/a intamplat sa se uite cineva mai ciudat cand vorbeam romaneste cu oamenii la lucru.

Este o asistenta foarte d e treaba din Romania cu care vorbesc doar in germana pt ca mi/a sus ea la inceput  ca nu le convine nemtilor sa ne auda vorbind in alta limba, ciudat e ca si atunci cand suntem singure tot in germana vorbim..... iar la sala de operatii e o domna ff de treaba cu care vorbesc romaneste, daca intra cineva in incapere schimbam  cu germana, dar in rest....limba materna.

 

Am intalnit multi romni, in special la McDonald sau restaurante. la noi pe strada e unul cre are o ...cofetarie/brutarie, si un italian care are un restaurant unde lucreaza extrem d emulti romani. Am aflat ca sotia lui e din Romania.

Am fost data trecuta cu sotul acolo si cand sa comandam a venit chlelnerita care arata ca o romanca si care nu e nemtoaica. Iar sotul meu a avut neobrazarea sa ii comande in romana. Am crezut ca vomita fata aia la noi pe masa, asa o mimica avea, s/a uitat la mine intepata si scarbita si a spus ca nu intelege.

Dupa ce imi calmam jumatatea ca poate nu au voie sa vb romaneste, apare patronul si sta cu noi vreo 10 minute la povesti. Sotul a spus ca e aproape sigur ca a auzit/o pe fata vorbind romaneste, dupa aia s/a razgandit, ca era posibil sa fi vorbit in italiana.

 

Dar oricum, si daca imi comanda cineva in chineza tot ii spun zambind ca nu inteleg sau ca toata lumea crede ca vin din tara cutarescu, nu stau cu o fata acra si plictisita.

 

ma rog....

 

ma duc la somn ca ieri am fost pana tarziu in munchen sa ne luam tv si acum am stat pana la 8 jumate sa ne luam o comoda pt tv.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...