Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pumpkin Spice Latte


Recommended Posts

Da, sunt foarte revoltata. Dr de pe ambulanta se "apara" spunand ca nu a fost informat de familie ca pacientul are afectiune cardiaca si de-aia a zis ca e atac de panica. Spuneti si voi daca e posibil asa ceva. Dar in Ro orice e posibil.

  [V] .

 

trist trist trist.

 

acu vreo 4 ani prin sept un sef ne-a anuntat  de dimineata ca se simte rau cu spatele (avea o problema care ii dadea de furca) si lucreaza de acasa.

pe la pranz il durea spatele ingrozitor asa ca nevasta lui a chemat salvarea si asa era cu prevazuse ea. Durerile de spate erau de la infactul pe care urma sa il faca. a avut un noroc fantastic ca cei de la salvare au anuntat deja spitalul si l-au operat imediat. Traieste bine mersi. a schimbat departamentul ca avea un stress imens.

cand il intalnesc ma gandesc cum a trecut pe langa moarte [doh]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sper ca toate va merg bine, ca va asculta copiii si sa aveti parte numai de lucruri bune.

 

 

Hahaha, ce gluma buna, da-mi voie sa ma tavalesc [:-)))]

 

Ultimul nostru conflict, nu mai departe de acum doua zile, a fost pe teme de culcare. De cand a inceput scoala, se culca cu greu la ora 22:30. Nu este posibil asa ceva ...

Recunosc ca dimineata nu au probleme de sculare, asta numai datorita lui Alex care stiti cum e cu intarziatul ...dar asta nu inseamna ca e bine ca la varsta lui sa se culce asa tarziu.

 

Aceasta de fapt este o consecinta a faptului ca taraganeaza lectiile ...care sunt acum mai complicate, nu numai o pagina ...are de citit, de scris din ce a citit, are de cautat informatii pe net ...

 

Nu pricep si nu stiu cum sa implementez aceasta regula, sa se apuce de lectii imediat cum vine de la scoala si sa-i ramana seara libera ... el face ceva cand vine de la scoala, apoi ia o pauza, apoi se duce la antrenament, face dus, mai face alte lectii, dinner, iar lectii ... si are niste explicatii din astea mirobolante - ca el nu citeste decat seara, deci daca are de citit si scris, asta se intampla seara [smulgpar]  ...de parca l-ar ustura ochii daca citeste inainte de antrenament.

 

Acum doua seri, la 22:30 am stins lumina, cand Alex avea tema (citit si scris din ce a citit) ...nu m-a interesat. Am zis ca este inacceptabil ca la 22:30 el sa aibe teme si se duce cu ele nefacute ...tipete, lacrimi, you are ruining my reputation (eu ??? [fal] ). M-am tinut tare, dar tremuram de nervi. Barbatul absent ...cand l-am chemat sa ma ajute a zis doar "mamicule, ai dreptate, ia fa tu ordine" ... yeah right, nici nu stiu cu cine sa ma cert mai repede in casa aia [smulgpar]

 

A doua zi de dimineata, Alex s-a trezit cu o ora mai devreme sa-si faca tema ...macar e constiincios.

 

Aseara am definit alte doua reguli - nu se mai fac teme dupa ora 21:00 si lumina se stinge la ora 22:00 ...iar a avut de comentat, ca el nu e de acord cu ora 21:00 ci ora 21:30 ..ce vorbesti puisor ? Dar de cand negociezi tu cu mine cand sa termini lectiile ... iar tipat, iar plans, iar nervi.

 

Sa vedem in seara asta ... trebuie neaparat sa ma tin de programul asta, chit ca-l pocnesc, ca eu nu stiu cat mai am nervi sa ma contrazic cu el ... daca nu reglez asta de acum, de la inceputul scolii, nu stiu ce fac mai tarziu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bufleo, been there, done that cu orele de culcare. Nervi de fier si vene lungi iti doresc. Nu te pot incuraja prea mult. 

 

O sa avem 3 reprezentatii la piesa de teatru. Valeu pe capul nostru. Mi-e mila de el cite chestii are dar si le face singur. La Craciun va avea 6 (da, sase) reprezentatii pentru Candlelight Concert (v-am spus ca se stringe tot orasul sa plateasca bilete sa ii vada cum performeaza). Avem concert saptamina viitoare (asta e de incalzire) si apoi iar pe 9 noiembrie. 

 

Deci copilul asta o sa imi vina acasa in jur de ora 5:00 cam in fiecare zi pentru va ramine la repetitii cind pentru ochestra simfonica cind pentru piesa de teatru. Vai de kooru' lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut gagici

Sint ocupata tare la job, curind plec in concediu si sint o gramada de taxe due in October plus inchisul de luna, etc.

 

Vreau si eu sa ma laud cu fiu-miu, de-abia pot sa-l scot din teme si eseuri [fal] , e foarte pasionat de cele 4 obiecte alese, sincer, nu am crezut ca o sa ajung vremurile astea. Sa-l rog eu sa ia o pauza de la teme!

 

S-a schimbat enorm in ultimul an, in ce priveste scoala, resposabilitatile. Incet, dar sigur. Doar va amintiti cit ma plingeam si tot intrebam parinti cu copii mai mari, daca sint sperante? Defapt e mai putin de un an de cind I s-au schimbat prioritatile. Ca pentru mock exams in ianuarie nu a invatat NIMIC! Imi amintesc ca atunci ma apucase disperarea, efectiv am zis asta e, il bag la o scoala profesionala si cu asta basta.

 

Caci tot ce-l interesa erau doar jocurile pe calculator. Acum pina si cu facutul curatului in camera sta bine, mai sint chestii pe podea, caiete, carti, dar sticlele alea goale, chilotii si ciorapii vad ca le pune regulat unde trebuie.

 

Profesorii il lauda intr-una si asta il face sa fie si mai ambitios (nu m-am gindit ca o sa asociez cuvintul ambitios cu fiu-miu ever [bib] !), iar acum se gindeste sa aplice pentru functia de Head Boy la scoala, care e un fel de comandant de detasament, dar aici e pe sexe, avem head boy si head girl.

 

Cireasa de pe tort e ca e ca in clubul de stiinta, unde l-au ales astia sef iar el a hotarit ca vrea sa scoata o revista de stiinta [clo] . Acum e "editor in chief", are 4 redactori in subordine si are tot felul de meetinguri cu ei, ii indruma ce sa scrie, el va scri un eseu despre neuroni. A gasit si titlul revistei: "All inclusive…science". Ma rog, e provizoriu, mai au citeva optiuni, cred ca supun la vot. [:)]

 

Apoi la anul vrea sa dea meditatii (tutor) elevilor mai slabi, mai mici ca el la chimie sau biologie (la el la scoala se practica asta, elevii din anii mari se orfera sa ajute pe cei mai mici la diferite obiecte). Iarasi, sa-mi cada fata nu alta!!! [fal]

Ce vreau sa spun este ca sa nu va pierdeti speranta (Buflea, Aqai), cei ce aveti adolescenti si preadolescenti, exista o luminita la capatul tunelului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa Antmilo, in afara de lame ascuțite, cum s-a rezolvat problema culcatului seara ? Sau sa-l las, sa adoarma pe banca la școală?

 

Letitia, cati ani are al tau, inca o data ? 16 ? Ca sa vad cam in câți ani ma uit dupa luminița. ..eu tocmai am început sa o pierd.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmm...problema culcatului cu N. se lasa cu cearta seara de seara. A. vad ca se auto-regleaza.

 

Si cu luminita de la capatul tunelui nu pot zice decit ca depinde de copil. 

Zau ca am ajuns la concluzia ca "materialul clientului" are un mai mare cuvint de spus decit "croitorul". Adica, depine al naibii de mult de temperamentul copilului si parca mai putin in indeminarea parintelui. Am doi copii crescuti fix la fel si cu rezultate diferite. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

letitia,  ne dai sperante. felicitari baiatului...sa o tina tot asa!

antmil, ma bucur pt reusita baiatului.

 

buflea, teme la ora 21, culcat la ora 22:30??? what is wrong with you?(glumesc)

 

in zilele cind are antrenament  (are pe fiecare zi?) sa le faca imediat dupa scoala sau cand vine de la antrenament. 

 

la noi in zilele fara antrenament, face temele de la 4-6 . cand are antrenament ( de la ora 5:30 -7:30 cu drum cu tot) le face 3- 5:30 ...iar daca sutn prea multe mai face cu o zi innainte si la proiecte lucreaza in wweekend.

 

la noi culcarea e tot la cel tirziu 21:30

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...