Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pumpkin Spice Latte


Recommended Posts

Buna de dimineata mea umeda si infierbantata,

 

Nu, nu a venit inca toamna pe la mine, desi scoala a inceput.

 

Anais, si eu urasc cumparatul hainelor si a incaltarilor maimari pentru copii. URASC … si nu numai asta, dar ii si vad pe aia care inoata in haine si adidasi imediat. Prefer sa ii cumpar de mai multe ori, dar sa stea normal pe ei. Apropo, amandoi au crescut 2 numere la incaltari peste vara. S-or fi si inlatat daca le-a crescut picioarul ?

 

Crystall, eu am intrebat la doctor ce sport ar putea face Alex sa se mai inalte, caci dupa cum stiti, e foarte mic de statura pentru varsta lui. Si cum Alex ar face orice sport, m-am gandit sa facem unul cu folos. Mi-a spus pediatrul ca asta cu sportul care lungeste este un mit si ca teoria functioneaza invers, adica esti bun la un sport daca ai anumite avantaje fizice dar sportul nu este bun pentru a obtine avantaje fizice. Nu-mi convine teoria asta, imi convine daca ma contrazici  [:)]

 

Confirm si eu teoria Letitiei cu indesatele din copilarie care sunt slabe la maturitate si invers. Ma incadrez, va las pe voi sa ghiciti in ce directie. [:)]

 

 

Despre carti, mie cartile pe hartie nu imi dau nici un fel de emotie … emotii am de la subiectele citite si nu de la suportul fizic. De aia imi plac probabil si cele audio, tot pentru subiect si interpretare …si desigur ca sunt fan suport electronic, care poate stoca sute de carti si acasa si in deplasari si care imi aduc diversitate fara sa ocupe loc. Acasa la ai mei avem 3 biblioteci pline, pline de carti …tata era mare cititor, mare, mare cititor. Sunt toate semnate, cu data cumpararii si intr-un timp avea si o legenda cu raftul si pozitia in care se gasesc. Cred ca acum legenda asta este neactualizata si ordinea amestecata. E drept ca acum, acasa fiind, am scos niste carti din biblioteca (colectia Jalna si Ciresarii), pentru ca imi trezeau amitiri de tinerete. Totusi eu rar recitesc carti. Nu pentru ca nu as dori sa o fac, dar pentru ca ma gandesc ca e pierdere de timp, mai bine citesc ceva nou, la viteza cu care apare literatura in zilele noastre, mereu spun ca am timp oricand sa recitesc ceva ce deja stiu, mai bine sa folosesc timpul eficient.

 

Despre anotimpuri, mie imi place cel mai mult IARNA (apropo – Antmilo, nu vrei sa ne cumparam bilete la ski impreuna, la resortul meu, ca sa simti ca pleci “in concediu” cand mergem la ski ????). Si mai exact imi place schimbarea anotimpurilor. Imi place inclusiv regretul pentru anotimpul care trece si anticipatia celui care vine. Fiecare anotimp aduce ceva nou si frumos …

Mi se pare interesant ca de la o vreme incep sa constientizez ca “imi plac” evenimente / stari care de fapt nu imi plac …ca asta cu imi place regretul anotimpului care trece. Sau am avut cu fetele mele o discutie despre profesii si ele, amandoua spuneau ca au iesit din corporatii si le place foarte tare munca de consultant pe care o fac acum. Eu, ca de obicei pe invers, mie imi place mediul structurat, programul fix, imi plac rutine care de fapt ma enerveaza si cand le traiesc imi vine sa imi dau demisia (interactiunea cu colegii care nu mereu este placuta, statul in trafic, imposibilitatea de a pleca cand vreau) … imi plac chestii care, atunci cand le traiesc, nu imi plac ….if that makes any kind of sense [alcool] …

 

Ce e aia glucosamida ? Si al meu are un ligament rupt la genunchi, motiv pentru care nu poate skia, alerga, juca soccer spre bucuria lui care este mare, mare “prieten” cu sportul.

 

Antmilo, sparge tu gheata in Florida, ca sa venim si noi sa inotam in copca …

 

Sa traiasca Mariile cafelei si Mariutzele lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Din casa ... Raportez o prima zi plina de succes – Alex se pare ca este in cea mai buna clasa din scoala pentru ca a numarat si are 11 copii foarte buni in clasa, din aia care au luat anul trecut premiul ala de invatatura. Flavia pe de alta parte a nimerit la profesoara de matematica a lui Alex de anul trecut …e tanara si dragutza dar mi-e teama ca s-a maritat anul trecut si sper sa nu ramana insarcinata, ca ar fi al 4 lea an cand profesoara Flaviei ar pleca in mijlocul anului.

 

Flavia mea a reusit sa ramana la aceeasi greutate peste vara. E bine spun eu, ca dupa cum stiti nu este deloc subtire … poate mai creste in inaltime si se mai distribuie kg. Eu vreau sa va povestesc de baietii Antmilei care pe la 10-12 ani erau ursuleti bine si la un moment dat, vorba ei, cand au vrut ei … nu stiu exact de au facut dar au slabit amandoi mirobolant. E drept ca la 18 ani cred ca si slabesti numai daca tai painea din meniu, dar vestea buna este ca se poate desi cred ca ar trebui sa nu ajunga sa trebuiasca sa slabeasca, dar cine sa ne asculte pe noi ?

Aseara Alex a avut soccer, a alergat 2 ore si dupa ce mancase lasagna la 5:00 P.M., la 8:30 P.M. a cerut de mancare … vorbisem cu Flavia inainte si o lamurisemsa nu mai manance seara, ca ea nu face atata sport …a zis DA si cand am trimis-o sus, sa nu stea in farufuria lui Alex, frate, a apucat-o asa un sevraj si o panica [smulgpar] – ca vrea si ea sa manace, ca ce mama sunt eu de nu dau copilului meu de mancare, ca ii este si ei foame. Nimic, nimic nu a mers, nici un fel de discutie, nici un fel de argument …am sfarsit in a ma enerva si a o pune la masa cu Alex …Alex care manca de parca nu vazuse mancare pe ziua aia.

 

Stiu ce o sa-mi spuneti, ca sa ii dau ei mai dietetic. Am incercat sa ii spun ca daca Alex mananca pita chips cu guacamole, ea poate sa manance cu morcovi si telina. A inceput cu morcovi si telina si atata balea dupa pita chips alea, care crantaneau in gura lui Alex, ca i-am dat si din aia.

 

In aceasta ordine de idei, vreau sa ma plang, ca aproape in fiecare seara ne certam ..ori eu cu Alex, ori Alex cu Flavia, ori eu cu Flavia, ori eu cu amandoi, ori barbatul cu mine ca imi reproseaza ca tip sau tipam prea tare.

Sunt foarte ingrijorata, au capatat o guraaaaa si o atitudine pe care simt ca o scap de sub control. Intreaba ceva si daca nu primesc raspunsul pe care il vor, incep sa intrebe / comenteze / insiste …si sunt doi. [smulgpar]  Caci barbatul fuge de pe zona.

 

Si ne certam din motive stupide dar care mie mi se par importante la vatrsta asta – cine o desface pe Vasilica, sa isi faca patul, sa manance mai mult sau mai putin …si mai ales ora de culcare. Toata vacanta s-au culcat cand le era somn, adica dupa 10:30 …si se sculau cand le venea, adica dupa 9:00 A.M. Am convenit cu ei ca in timpul scolii ne culcam la 9:30 P.M. ca macar pana la 10:00 sa doarma … aiurea, eu vorbesc – eu aud. Aseara pe la 10:00 P.M. noi inca ne certam cu mancarea aia si nici unul nu se ducea la baie. Cand le-am spus de dush, au inceput – ba sa se duca Alex, ba sa se duca Flavia, ba ca Flavia nu a facut nici un sport si nu vrea sa se spele, ba apoi ca vrea sa se spele pe par, ba Alex ca el oricum se spala pe par si vrea sa puna apa in cada …asta la 10:00 P.M. Si uite asa, tipetele cu mancarea au inlocuit tipetele cu baia.

 

Va rog, povestiti-mi si mie cum manageriati voi dinamica dintre mai multi copii si cum ii faceti sa se tina de un program.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai o sa iau exemplu si o sa ma tin si eu... tre' sa fiu un pic mai disciplinata ca nu reusesc in veci sa il iau de 3 ori pe zi, mereu uit cel putin o data...

 

Oh, da...tine-te ca functioneaza.

 

El este foarte disciplinat la luat pastile...are cutia pe zile (ia glucosamina, vitamine, calciu, B-uri). Eu sint horror...am alarma la telefon sa nu uit zilnic. Ar trebui sa iau calciu, vitamina D si alte chestii si le cam evit. Am oroare de pilule...ma cearta mereu dar vad ca inca nu se prinde de mine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, chestia cu gura mare ma depaseste...nu auzi ca ma apuca faze depresive? Eu nu am cucerit reduta aia cu copii care asculta si care raspund la logica. Ca atare, vene multe iti doresc.

 

Glucosamine e un soi de supliment (noi il cumparam de la Costco ca iese mai ieftin) care ajuta foarte mult la articulatii. Trebuie luat sustinut pe putin 3 luni de zile sa vezi ceva imbunatatiri. Barbatul jura ca asta il ajuta cel mai mult. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea e f bine ca nu s-a ingrasat, asta e principalul. Nu se tine regim de slabit la varsta lor. Nici Maya nu s-a ingrasat in ro:). Ea acum e ok, nu e pufoasa, nimic, dar, IMC-ul a crescut anul trecut : de unde era sub medie, acum e peste medie. Deci doc a zis ca trebuie sa se mentina la greutatea asta un an ... 

 

 

Ce inseamna haine mari pt voi? Ca nu poti sa le iei fixe, si oricum perioada de haine "bune" e f mica. Maya are 132cm, deci ii iau haine de 140, ca nu exista altceva intre, iar cele de 128 ii sunt mici, fixe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa, asa, de la costco il am si eu. 

 

buflea, mai spun odata, nu mai face portii fetii, e groaznic, nu ma mir ca a intrat in sevraj asa.... trimite-o la mult mult sport. nu conteaza ca se plange ca nu-i place. l aun moment dat se va obisnui.

 

nu v-am spus de ai mei? dupa 3 ani abia au incetat sa se planga. si nu numai ca nu se mai plang, da' acu e amenintare ca nu-i mai duc la inot/ martial arts.

 

certurile cred ca sunt by-product de la inceputul de scoala.

 

ai mei au avut 2 zile fantastice la scoala: Tudor n-a avut nici o problema si e on cloud no 9 si Alex pentru prima data in 2 ani de kindergarten+ 3 ani de scoala a fost trimis la quiet zone pt ca a vorbit neintrebat.

 

doamne, motive de sarbatoare pe toate planurile.  [artif]

 

cand colo, ieri ajung acasa de la munca in mijlocul unei vulcaniade, ca mai aveu o secunda se se luau la bataie si o mai luau si pe maica-mea pe sus. T tipa la A si invers, tranteau tabla de chineze checkers, se amenintau, si apoi Alex s-a apucat sa tipe si sa urle la maica-mea.

 

n-am scos-o la pace pana cand le-am demonstrat ca stiu sa "tip" mai tare si mai scary ca oricine ( e "the voice", o folosesc extrem de rar ca sa nu -si piarda din efect) si le-am si carpit 2 palme la fund inainte sa-i arestez in camerele lor.

 

which is again, unheard of, la Tudor s-o fi intamplat de vreo 3 ori in 6 ani iar la alex a fost prima data. carpeala la fund adica.

 

dupa care, stiti cum au mers treburile? ca unse! teme la matematica, piscina amandoi, consecutiv, ca deodata nu mai pot sa-i trimit ca se bat. antrenament jiu-jitsu, citit si teme la franceza.

 

mai, ca bine se poate. si cu calm si fara sa se ia la bataie... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, stiu ca nu e de ris dar zau ca zimbesc cu ura pina la urechi cind mai aud si la altii aceste conflicte. Credeam ca eu si Buflea sintem singurele pe lume. In jur nu vad decit copii disciplinati, cuminti, ascultatori, saritori...parca doar ai mei sint nota discordanta. 

 

Incaieratul era (acum incaieratul verbal) la ordinea zilei...numar pe degete zilele care au trecut fara umbra de cearta. 

 

Zau ca am avut si inca am zile cind ma ia disperarea...trec prin toate fazele: deznadajduire, furie, tristete.

 

Eu am renuntat la pedepse pe la 9 ani...de cirpit nu i-am cirpit niciodata (doar mental vizualizam ocazional o plama la kur). 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

doamne, ca nu stati voi mai aproape de mine, ca vorba ta, e plina lumea de copii cuminti. si stiu ca nu-i frumos, but I hate it :)

 

io asa nu carpesc, da' ieri era asa o situatie exploziva, ca am si stat sa ma gandesc (stiti voi second thoughts alea care merg in aptele creierului in timp ce le tii morala) ca it's gonna blow badly

 

ca ii trimiseseram deja pe fiecare la ei in camera (asta fac pe motiv de safety, ca am zis ca doara n-or sparge peretele intre ei sa se bata si poate se mai calmeaza spiritele) si eram in bucatarie incercand sa las poseta jos de pe umar (asta v-am zis, ca imparteam justitie cu poseta incape umar?) cand dumnealor au inceput sa se trozneasca (verbal si cu aruncat lucruri) prin usi????

 

si am decis ca mai bine explodez eu situatia in mod controlat ca daca viitoare nu se stie daca mai apuc s-o zbughesc asa rapid pe scari in sus incat sa ajung inainte sa-si sparga capetele.

 

si apoi i-am "arestat". adica le-am inchis usile. Oh, the horror!!!

 

si sa nu uit, cel mai important e ca nu m-am evervat deloc. am fost atat de in control, my god, I [il] my  Zen pills!!!! [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Si ne certam din motive stupide dar care mie mi se par importante la vatrsta asta – cine o desface pe Vasilica, sa isi faca patul, sa manance mai mult sau mai putin …si mai ales ora de culcare. Toata vacanta s-au culcat cand le era somn, adica dupa 10:30 …si se sculau cand le venea, adica dupa 9:00 A.M. Am convenit cu ei ca in timpul scolii ne culcam la 9:30 P.M. ca macar pana la 10:00 sa doarma … aiurea, eu vorbesc – eu aud. Aseara pe la 10:00 P.M. noi inca ne certam cu mancarea aia si nici unul nu se ducea la baie. Cand le-am spus de dush, au inceput – ba sa se duca Alex, ba sa se duca Flavia, ba ca Flavia nu a facut nici un sport si nu vrea sa se spele, ba apoi ca vrea sa se spele pe par, ba Alex ca el oricum se spala pe par si vrea sa puna apa in cada …asta la 10:00 P.M. Si uite asa, tipetele cu mancarea au inlocuit tipetele cu baia.

 

Va rog, povestiti-mi si mie cum manageriati voi dinamica dintre mai multi copii si cum ii faceti sa se tina de un program.

 

 

Orar, my sister. pus pe usa de la garaj, pe interior, ca e la vedere: (eu am un whiteboard)

 

e cu saptamana

 

Alex: dishwasher

Tudor: recycle & garbage 

 

saptamana viitoare ii alternez. ca am incercat cu ziua, da' ma ameteau prea tare si nu le mai tineam sirul.

 

orar pe zile pe usa lor proprie , cu activitatile. stai ca fac poza la orarul lor sa-ti arat....

post-113720-0-56588200-1473349148_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am niste de nervi de mor. Seful meu a demarat o initiativa de upgrade in SAP pe un modul folosit in sales. Eu am avut intrebari suplimentare pentru programator dar sefu' asta cu ADD (eu ii spun ca are ADD ca sa il alint...ca e chiar nesimtit la unele faze...si nu are treaba cu ADD-ul...practic este un rasfatat lipsit total de rabdare si respect) nu a avut suficienta rabdare sa vada ca nu intreb de florile marului ci pentru ca trebuie sa iau in calcul n variante si sa fie aplicabil la toate. M-a grabit, apoi a sarit pasii testarii (care tot eu o fac in general) si acum ne-a facut delivery la "produs"...normal, nu functioneaza in parametrii care trebuie si ghici cine-i plin de nervi? 

 

Acuma eu ma uit la el, el la mine...el plin de draci, eu plina de draci dar sa mor daca misc un pai sa il ajut. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...