Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pumpkin Spice Latte


Recommended Posts

Armata mea la 9.39 cel tarziu sforaie. 9.30 e exceptie, ca regula e la 9.

 

Asta a fost si unul  din motivele pt care i-am lasat la 1 sport only, ca au de facut si teme, si de citit si toate trebuie sa incapa intr-o zi. In plus, T si vrea sa scape repede de teme, asa ca si le face prin pauze, prin autobuz, isi termina mai tepede class assignments si isi face temele... in majoritate ce lucreaza acasa e ceea ce le dau eu peste scoala. Daca au tema ramasa de la scoala, nu le mai adaug si eu.

 

Da' saracu' copil cu toate astea tot trage sa-si termine pana ajunge acasa temele, desi asa isi atrage teme de la mine.

 

Asa si eu. 

Alex isi face temele de la scoala pana ajung eu acasa, mai ales ptr ca i-am spus ca nu merge la nici o activitate daca nu are temele gata. [zirea]  Acum are putine, merge treaba. 

In plus, ii mai dadeam o dictare. Acum a primit si o culegere de matematica din care trebuie sa faca cat vrea  [batcap] si in fiecare vineri trebuie s-o duca la corectat. I-am pus limita de 10 exercitii ptr ca altfel nu le-ar face. 

De cand nu mai are voie la electronice in timpul sapt s-a apucat de bricolat, toata casa mi-e plina de cartoane, foi colorate, lipici etc  [zirea]  si mai nou, coase  [zirea]  si face haine ptr papusi si le-a facut si perna. Ca ta-su, mai destept decat ea, i-a cumparat materiale si umplutura ptr perne.  [zirea]  [batcap] 

Of. E pauza de masa la mine. Pa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu stiu sigur ca n-am intrat cu ea la pian, doar la chitara am fost. probabil a pus-o sa urmeze un ritm si nu prea i-a reusit. 

Mi-a spus ca a vorbit cu prof resp despre ea si este de acord s-o primeasca.

Chiar nu stiu ce sa fac.

Uite cum ii caut eu de lucru singura ...  [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,

 

cum adica nu are ritm?!

 

daca cauti pe net dupa cinca david, copilului asta i s-a spus ca NU poate merge la pian etc..las ca Mama a schimbat profa si bine a facut si l-a trecut parca la Boem Club in Bucuresti. Acu l-au luat englezii cu Bursa, ca s-au mutat la Lo, intre timp.

 

Copii astia din jurul meu fac toti cate un intrument. important e sa cante dupa note nu sa ajunga pianistul lumii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coca,

 

iti inteleg emotia. [flo2] .

 

eu sunt cu Masina de obicei, dar daca nu am Masina la dispozitie iau bicicleta in favoarea tramvaiului pt ca: port tocuri si am o bucata de mers de la tramvai apoi chit ca am 5 statii de merg, tre sa schimb si legatura e la 20 Minute. Noo, fac 20-25 Minute cu bicicleta

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am revenit..acu so, eu am o problema cu piticul. Stiu ca in timp trece, dar lui nu ii pot spune asta, ca trece.

de ex daca sunt plecata nu poate dormi pana nu ma vede acasa. zilele astea m-am intors acasa intr-o seara dupa ora 12 noaptea. la ora 23 nu dormea la 3 cand m-a descoperit s-a linistit.

imi e mila de el, degeaba ii zic ca o sa am grija etc..e terminat. apoi e obosit daca nu doarmea.

asa eram si eu de copil.

 

bine bine e acelasi cu care ma cert pana in panzele albe pt diverse chestiuni si nu cedeaza cu nimic. Geamanul asta [bib]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata din ziua mea de vineri vintoasa si ploioasa (sta sa ploua). 

M-as bucura ca-i vineri daca nu m-ar lovi un weekend si o saptamina plina.

 

Azi trebuie sa ajung la mani/pedi, sa cumparu un cadou pentru finul meu din California, sa impachetez pentru 5 zile (3 de sedinte si sindrofii + 2 zile cu finul si prietena mea) intr-un singur carry-on ca nu imi place sa dau bagaj la cala. Miine dau o fuga pina la N. sa luam lunchul impreuna si sa mai ne vedem nitel la ochi (da, fac trei ore si un pic dus si 3 ore si un pic intors doar sa am lunch cu copilul mare). Duminica la 7:00am am avion catre LA. Ma intorc joi seara si sper sa am timp sa ajung la primul concert al anului. Aterizez la 3:55pm si concertul incepe la 7:30pm. 

 

Aseara am luat copilul mic la restaurant pentru dinner. Ne-am rasfatat nitel la un resto italian de la mine din sat...tare bine a fost in doi. Iubesc, IUBESC momentele in doi cu fiecare dintre copiii mei cind iesim undeva si birfim, discutam, ne plingem...cred ca sint unele dintre cele mai fericite momente ale mele ca mama. 

 

Dana vio, eu nu as baga prea mult in seama comentariul referitor la tulburare de ritm. Daca telul este sa faca pian de placere, nu ca o cariera, eu zic ca expunerea la muzica e benefica. Nu inteleg ce de trebuie si chitara. DIn experienta noastra, dupa 5-6 ani de pian, ambii baietii au resuit cu usurinta sa se adapteze la orice alt instrument. Important este sa citeasca muzica si sa dezvolte dexteritate. Eu cred cu tarie in importanta muzicii in dezvoltarea copilului (stiu ca Buflea nu e de acord cu mine). Eu am insistat cu pianul pina la un punct (cind era fluenti in muzica si putea pune orice fel de partitura in fata si o putea cinta. La un moment dat N. a facut schimbare la chitara si A. la vioara (cinta deja la vioara de 5 ani si ii face placere). A. s-a auto-invatat sa cinte la ukulele. Eu zic sa nu bagi in seama profa sau sa o schimbi.

 

Didi, nu stiu ce sa iti spun cu geamanul care nu doarme pina vii tu acasa. Banuiesc ca ai ai incercat sa-i dai un plus sa ii tina de urit in locul tau pina vii acasa (un plus dedicat doar acestor situatii). La A. a functionat mereu sa ii promit ca atunci cind vin acasa, merg la el primul sa il pup si sa-i soptesc ca am venit acasa. Si acum cind plec mult mai de dimineata decit el, vrea sa vin sa-i spun ca am plecat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Alex de Buflea! [balo] Sper ca am nimerit-o de data asta. Sa ne spui cum ati sarbatorit.

 

Anais da, sint sperante cu adolescentii nostri, desi sint momente cind credem ca nu se mai poate face nimic. Rabdare si tutun si totul o sa die bine.

 

Didi ce simpatic geamanul! Cum iti poarta el de grija! Al meu tot geaman. [zirea]

 

Antmila,  tu cum te-ai adaptat in strainatate la acea virsta ingrata de 16 ani? Din experienta mea, cu cit copilul mai mare, e cu atit mai greu. Stiu 2 familii care au emigrat cu copii de 16-17 ani, cind au devenit majori copiii s-au intors in Romania. Nu pentru multa vreme insa, cind au vazut ca n-au nici o perspectiva s-au intors in sinul familiei.

 Cu baietii vorbesti in engleza? Noi vorbim in romana si el raspunde in engleza. Defapt incepe in romana, prima propozitie, apoi o trece pe engleza. Nu ne deranjeaza, ne intelegem perfect. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...