Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pumpkin Spice Latte


Recommended Posts

Ant, eu te admir ca esti capabila sa gatesti pentru atita lume. 

 

Buflea, eu cred ca sunt foarte multi copiii ca Alex al tau, asa ca taci din gura si nu spune nimic la sedinta. De fapt, daca sedinta e numai cu profesorii (cum e in Franta) spui clar ce te doare, daca e ca in Ro cu toti parintii si profesorii le la clasa, atunci taci si nu spune nimic. Ar fi clar in defavoarea lui Alex. 

 

Pe vremea mea fetele incepeau (unele, nu toate) sa alerge ca magnenitizate dupa baitei din clasa a 7-a. De baietii nu stiu ca nu ma interesa subiectul. 

Pe aici in Franta unele fete idem incep de foarte tinere (12-13 ani) sa alerge creanga, la baieti e cumva mai tirziu (1 an, doi). 

 

Parearea Carolinei e foarte pertinenta. Trebuie o perioada de adaptare destul de stresanta de citeva luni (macar 2) ca sa pricepi cine ce hram poarta. 

Dar daca e la doi pasi de casa pentru mine e cu doi de plus. Si sotul tau ce zice, Buflea ? 

 

Eu zic depinde si de post pentru "social skills and network", sunt chestii la care sau stii face sau nu. 

 

Azi am fost in concediu medical cu anghina in git si am gasit un coleg care a facut cursul in locul meu. nici un regret, am stat acasa la caldura si mi-a mai trecut febra. 

 

Am sunat pe mama ca azi e Sfinta Paraschiva. Nu iesise pe nicaieri caci e o vreme ingrozitoare la Iasi. 

 

Ma duc sa ma culc linistita, caci nu se mai poate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ma lamureste si pe Mine careva, ce Are clasa a 6- a Americana?!

e trecerea La liceu? 

 

Au terminat Scoala primara? Parca era in aceeasi Scoala cu Flavia. 

 

Daca da, ce profesorii sunt de azi?! Ei stiu ca e perioada de acomodare. 

 

Eu intrebari asa generale le trimit La tipa care e sefa parintilor. Ea Are o lista. Profesorii raspund, bzw directorul.

noi avem si orar , nah au profi diferiti, si sedinta cu toti parintii si individuale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca de obicei, pro si cons. Daca nu gasesti destule pro, forget about it!

 

Eu asa am ajuns sa emigrez si sa-mi deschid propriul business. Ma tot contactau headhunteri pt diverse pozitii, care mai de care mai executive si mai pan-europene. Ideea ca trebuie sa o iau de la inceput la o alta companie (multinationala, evident), sa demonstrez ce si cum pot, sa castig respectul unora (si inevitabil antipatia altora), sa-mi petrec primele 6 luni intelegand cine e de fapt important si influent acolo etc, m-a facut sa ma gandesc ca poate trebuie sa fac altceva.

 

Aqai, desi initial am gandit "Bravo, fato", apoi am realizat ca, desi probabil ca asa as fi facut si eu, din instinct de aparare a puiului, nu e bine! T al tau, ca si O a mea, se lasa provocat. Si asta incita la bullying. N-am descoperit inca secretul ignorarii categoriei mentionate de tine si reprezentate de fata aia. Mai cercetez, dar cred ca trebuie sa-i invatam pe ei cum sa se apere (si nu cu pumnii ca T sau cu gura ca O de specimenele in cauza.

 

 

Carolinah, din pacate in atitia ani am invatat ca pana la urma, tot T o incurca... ori se lasa capacit, ori pana la urma calca pe bec si e parat si e exclusiv vina lui, ca nu s-a putut stapani....

 

si m-am gandit ca m-am saturat sa tot stam drepti si ca not today... poti sa te aperi si in stil mai devious asa si macar sa invete de la mine cum:)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ma lamureste si pe Mine careva, ce Are clasa a 6- a Americana?! e trecerea La liceu? Au terminat Scoala primara? Parca era in aceeasi Scoala cu Flavia. .

 

Nu, la noi cls a 6 a este parte din elementary school dar am inteles ca functioneaza pe modelul middle school, ca sa ii pregateasca pentru anul viitor. Cred ca asta e schimbarea. ..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, la noi cls a 6 a este parte din elementary school dar am inteles ca functioneaza pe modelul middle school, ca sa ii pregateasca pentru anul viitor. Cred ca asta e schimbarea. ..

 

 Si atunci middle la voi are doar 2 ani ??   Chiar ca fiecare stat e cu ciorba lui aici...ce aiurea.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va spun si eu buna de dimineata, la pranz,

 

Sunt la soccer. La 1 ora de noi, aproape de plaja. E soare si destul de cald, dar nu de maneca scurta.

 

Stam prost ...e 1-0 pt aia si sunt mai buni. Este un turneu pe stat, daca pierdem suntem eliminați.

 

Barbatul isi muta officeul si este foarte ocupat si mai ales ciufut ...motiv sa imi ceara sa nu ii cer nimic pana la sfarsitul lunii ...yeah, right !!! Eu daca m-as fi mutat, oare puteam spune la fel ?

 

Am discutat cu el despre jobul ala si am ajuns amandoi la concluzia ca numai o marire considerabila de salariu merita. Ma sperie faptul ca ei cauta neaparat cineva care stie SAP, in conditiile in care inca nu au SAP, dar urmeaza sa-l integreze anul viitor. Stiu de la Antmila ce pain e asta, sa treci printr-o implementare de SAP ...si mai ales in accounting ...trebuie migrate toate datele, lucrat in paralel in doua sisteme, numic nu e in place, nimic nu merge ...nu stiu daca vreau sa ma bag in asa ceva.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...