Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pumpkin Spice Latte


Recommended Posts

Michelle  copiii cu parinti cu meseriile enumerate de tine merg la multe scoli in America.. De ce tu  crezi ca un fiu de politician nu ar injura de exemplu, sau de avocat sau mai stiu eu de ce alta profesie din astea cu mots de mai sus. Si de ce e surpriza ca unii au limbaj colorat desi parintii lor aparent ar avea profesii de "elita"??. Adica din cate inteleg eu, tu te astepti ca   un copil de muncitor in  constructii  sa injure de la mama natura  dar unul care provine din familie tata avocat si mama politician( exemplu ales...la intamplare) inseamna ca e sigur ceva rau cu el si trebuie avertizata familia...In general Banul nu implica  bunul simt si nici invers. Adica nu obligatoriu se indeplinesc ambele conditii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle  copiii cu parinti cu meseriile enumerate de tine merg la multe scoli in America.. De ce tu  crezi ca un fiu de politician nu ar injura de exemplu, sau de avocat sau mai stiu eu de ce alta profesie din astea cu mots de mai sus. Si de ce e surpriza ca unii au limbaj colorat desi parintii lor aparent ar avea profesii de "elita"??. Adica din cate inteleg eu, tu te astepti ca   un copil de muncitor in  constructii  sa injure de la mama natura  dar unul care provine din familie tata avocat si mama politician( exemplu ales...la intamplare) inseamna ca e sigur ceva rau cu el si trebuie avertizata familia...In general Banul nu implica  bunul simt si nici invers. Adica nu obligatoriu se indeplinesc ambele conditii.

 

nu , n-ai intles, eu cind am specificat ca e zona buna, am vrut sa spun ca nu stau in ghetto...unde nu ai pretetii atita timp cat sunt problem mai grave, zboara gloantele pe la urechi,e lipsa de educatie, saracie, scolie lipsite de fonduri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, stati putin ...eu înțeleg ce spune Michelle ...in sensul ca la un mediu educat, te astepti ca si copiii lor sa fie educați, nu numai academic, dar si social.

 

Sigur ca asta nu inseamna ca in mediile educate, nu exista si valori umane indoielnice, dar parca probabilitatea este ca odata cu partea academica sa creasca si valoarea ta morala, umana. ..etc.

 

De aceea eu spun ca daca aceste razvratiri se gasesc si in mediile cu pretenții, atunci este ceva prin care adolescentii se pare ca trec.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e intr-o zona cu lume educata te astepti la un anumit vocabular, copiii sa aiba un anumit comportament, valori  etc...Si de multe ori asa se intampla, adica majoritatea asa sunt.  Dar exista ca peste tot elemente care ies din tipar si aici probabil  e problema remarcata de Michelle. Numai ca eu spun ca astia sunt minoritari  si nu ar trebui sa creeze chiar asa o problema de masa cum inteleg ca e la Michelle .  Adica sunt cazuri , dar izolate.   Daca se afla de  petreceri cu droguri si alcool , cei care au initiat/gazduit activitatile dau sigur explicatii si se iau masuri.  Cat despre cei care participa la activitatile astea vorba aia o fac pe risc propriu...Adica daca te duci acasa la cineva si  si bei e pentru ca ai vrut (motivul poarte fi influenta, nesiguranta, dorinta sa intri in grupul  lor..) nu ca ti-a bagat cineva cu palnia alcoolul pe gat. Iar la petrecerile mari ale scolii, acolo unde sunt profesori si supraveghetori sunt controale stricte, mai scapa substante dar foarte rar.

 

 Ce nu inteleg eu... Michelle nu pare sa spuna ca sunt numai cateva razvratiri ci ea se plange de comportamentul asta per total, adica in majoritate au  comportament indoielnic. Ori eu credeam ca  daca unul, doi sunt mai agresivi verbal  nu o sa faca regula in zona ei .  Michelle  se plange  de toti, ca e un fenomen generalizat  si aici e dilema...

 

In alta ordine de idei, Nu vreau sa sperii pe nimeni dar sunt cazuri  care pot avea consecinte grave. La genul asta de petreceri se bea si se iau drugs in special antidepresive in cantitati mari. Am zeci de emailuri trimise de politistul scolii in care avertizau ce se poate intampla.  Bine noi am avut si scene din filme politiste in direct la liceul fie-mii si asta tocmai pentru ca au adus un nou director care vroia  sa scape pe cat posibil   de  drogurile din scoala... Politistii erau platiti din banii primariilor pt. ca ei ii angajeaza, nu scoala, si au legitimitate sa actioneze ca pe strada...Mi se pare mai bun sistemul, pentru ca prin scoala, intai sunau familia apoi discutau era mai taraganat procesul Asa daca l-a prins, la prima abatere il suspenda, la a doua  a plecat din scoala .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte trista. Acum o luna soacra mea era le noi bine merci si ieri am aflat ca are un cancer cu metastaze cerebrale. Nu a avut niciun simptom, nimic. Habar nu avem unde e cancerul principal. La san facea mamo de control/preventie deci e ok, colon ok, a facut colonoscopie in vara, mai ramane plamanul. Dar nu tuseste, nu nimic.

Sunt asa de trista, de revoltata pe viata asta. Cat de repede te duci. Aseara la telefon imi spunea ca la vara le duce pe fete la munte, nu mai merg la mare. Eu plangeam. Pentru ea nu va mai fi la vara :(.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...