Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Zacusca-n plapuma din puf de pinguin


Recommended Posts

  • Răspunsuri 802
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

o sa-i spun sotului retzeta ta. el face (din cite stiu....ca nu stau pe langa el cind o prepara, doar imi arunc cite un ochi)...pune rozmarin proaspat, nu cimbru,si  nu l-am vazut punind vin...si nici ienibahar.

nmu o facem afumata, doar prajita in tigaie. pana si lui W. ii place.

 

eu nu mancasem niciodata pastrama, dar cand eram in romania 9in urma cu vreo 10 ani), ne-a adus socrul meu de la ploiesti citeva bucati de pastrama ...am ramas marcata de gustul bun, si a invatat si barbate-miu sa faca. aici nu gasim, asa delicatesa.

 

Chestie de gust.

Tata nu folosea decat sare. Atat.

Eu am tot incercat, cam asta e combinatia care ma satisface. Ienibahar pun arabii pe carnea de oaie, de la ei am imprumutat. Cimbru si usturoi pun majoritatea aici. Vinul este nu musai de gust, dar pentru macerat.

Orice in plus sau minus este dupa gustul propriu, mie imi place sa incerc mult pana ma stabilesc la ceva. Trebuie insa crestata carnea finut, sa patrunda condimentele, sa se marineze, fragezeasca...

Vai de mine, ce pofta am...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata

Gata, s-a dus boieria. E haos in oras. Am fost dimineata sa-mi iau reteta lunara, dr. meu e langa Bucuresti, ajungeam repede...acum am facut o ora de la el la servici. Si nu era decat 8 si ceva...sau poate chiar ca de asta, era ora de varf.

Nu prea imi intru in ritm, nu ma simt in apele mele. Am iesit un pic aseara sa ne plimbam, ne-am intors pe la 9 si eram asa obosit, de nu ma tineam pe picioare. Desi toata ziua stau pe scaun. Musai sa fac ceva miscare, chiar daca dupa servici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Si la noi e cald si frumos, vor fi iar 30°...dar de maine vine toamna..mie imi place vremea asta.

 

Chili con carne a iesit bun, poate putin cam iute..am pus 3 chili mici rosii, plus condimente : mexican chili si piper cayenne....vai de dosul nostru dupa  [:D] mancam in seara asta, am inteles ca e bine sa-l lasi o zi si dupa aceea sa-l consumi...le dau si la fete maine, sper sa nu zica nimic. 

 

Aseara am facut bagajul pt weekend...cum nu stiu cum e vremea, am pus de toate ..mergem cu masina, asa ca nu conteaza...cu cat mai mult, cu atat mai bine  [ph34r] 

am vazut programul, arata bine...orasul unde mergem se cheama Begunje, sambata avem apero si cina, cu muzica specifica...duminica mergem in alt oras, Bled..ne plimbam cu telescaunul, apoi avem apero acolo, iar la 6 seara e cina si concertul in hotel..pe la 9-10pm plecam spre casa, ajungem la 3-4 dimineata...nebunie mare, dar ne place asa  [pk]

 

Azi a venit cosarul la ora 7, a ramas Marco cu el...maine stau eu acasa, vin cu noul frigider si cuptor..mai am program de epilat si vopsit...azi merg la manichiura...maine la shopping, mi-a dat mandra comanda de diverse, pt weekend.

 

O zi faina va doresc ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua!

 

L-am ratat pe James și am aterizat la zacusca...nașpa tare! Nu mănânc, nici nu prea știu cum e.

Noi suntem ok, în parametri. Soțul a început munca și Crina școala  ( mulțumim tuturor pentru urari). Iulia creste și învață în fiecare zi lucruri noi. Ultima achiziție e dansul. Toată ziua se batzaie...

......

 

Vivi, răbdare și tutun...mai ai pana scapi de implicare eroului  ( sau neimplicare)

......

Apropo de batzaiala [:)] , cred ca asta e varsta cand incepe sa le placa sa danseze. Zilele trecute chiar am dat de un video in care C "danseaza" vreo 10 min continuu pe muzica unei jucarii [bib]

 

Rabdare am, tutun am....ma descurc eu cumva [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella distracție placuta! Ce e apero? 

 

Chili con carne se mănâncă si aici. Cu cartofi fierți :). Si cu pâine proaspăta :). Eu am facut o singura data acasă, in rest la restsurant la spital il fac foarte bun. 

 

Azi sunt de dupamasa...sa vad ce gasesc sa muncesc prin casa si curte...si ce mancare imi fac. Cred ca somon cu orez, clasic :). 

 

Zi faina! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...