Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Zacusca-n plapuma din puf de pinguin


Recommended Posts

strumfi, n-ar fi rau sa-ti cumperi un aer conditionat mobil (am inteles ca cel tip split, care se monteaza pe perete, costa de rupe, cateva mii de lire, cu tot cu manopera), sa nu mai suferiti atat din cauza caldurii. la cum s-a dat peste cap clima pe tot globul, cu siguranta vor mai fi perioade caniculare la voi si in anii urmatori...chiar citeam adineauri ca asa temperaturi mari n-au mai fost in uk in luna sept din 1911...

multa sanatate lui nick...aveti un sistem de sanatate tare ciudat, dureaza prea mult pana iti vine randul la consultatii...nu puteti sa mergeti la camera de garda a unui spital, atunci cand nick se simte foarte rau ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 802
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Corina, nu e chiar asa simplu cu a/c mobil. Eu am studiat problema si e un mare NU. Are furtun de evacuare pe care trebuie sa-l scoti pe undeva, e maricel, are in jur de 30 kg chiar daca are roti e greu de transportt, face zgomot. Astea produc in jur de 65 dB.

Adica eu la masina de spalat am 60 dB la spalare, la a/c din casa 53 dB si la unitatea de afara vreo 68 dB.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, nu e chiar asa simplu cu a/c mobil. Eu am studiat problema si e un mare NU. Are furtun de evacuare pe care trebuie sa-l scoti pe undeva, e maricel, are in jur de 30 kg chiar daca are roti e greu de transportt, face zgomot. Astea produc in jur de 65 dB.

Adica eu la masina de spalat am 60 dB la spalare, la a/c din casa 53 dB si la unitatea de afara vreo 68 dB.

 

stiu, dar ar fi o varianta de compromis, mai accesibila ca pret, care nu presupune gaurirea peretilor.

nu stiu daca are rost sa investesti cateva mii de lire sterline pentru ac tip split, pe care sa-l folosesti cateva saptamani/an...stiu ca povestea letitia (pe celalata fasie de ghetar) si am ramas cu gura cascata citind cat costa sa-ti pui ac tip split, in uk...asa ca si ea a renuntat la idee si foloseste in continuare ac mobil...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Corina, pe unde scoti evacuarea? (avem unul la servici, evacuarea are diametru de aprox. 20 cm)

 

asta-i treaba lui strumfi :-)

adica sa gaseasca unde ar putea monta evacuarea de la ac mobil.

poate are vreo aerisire pe undeva prin casa (baie, camara) la care sa poata cupla tubulatura de la evacuare...

eu m-as duce cu capul sa ma chinui in caldura atatea zile....traiasca cine a inventat aerul conditionat...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stiu, dar ar fi o varianta de compromis, mai accesibila ca pret, care nu presupune gaurirea peretilor.

nu stiu daca are rost sa investesti cateva mii de lire sterline pentru ac tip split, pe care sa-l folosesti cateva saptamani/an...stiu ca povestea letitia (pe celalata fasie de ghetar) si am ramas cu gura cascata citind cat costa sa-ti pui ac tip split, in uk...asa ca si ea a renuntat la idee si foloseste in continuare ac mobil...

Da, sigur nu gauresti peretii, doar geamul, sau tii geamul deschis ca sa scoti furtunul, intra caldura, iese aerul rece, randament scazut la acelasi consum de energie ca sa nu mai vorbim de scurgerea apei....rezervorul mic care trebuie intr-una golit

 

Hai mai Corina, furtunul ala de evacuare are maxim 1,5 metri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...