Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Zacusca-n plapuma din puf de pinguin


Recommended Posts

Aooleeeu, paduchii sunt prietenii nostri de cand am emigrat [bang] [bang].

Prima data cand am depistat unul a fost panica generala, am sechestrat copii acasa, lizi se pregatea sa plece la prima ei petrecere la care fusese invitata, nu am lasat-o si a fost tragedie mare. Cand am fost sa anunt la scoala a doua zi, surpriza, sunt copii, doamna, aici mereu avem situatii, iau de la unii la altii, dam mesaje lunare parintilor sa ii verifice, nu e bai, mergeti la farmacie si va ajuta ei. Pai deja le-am tratat, voiam doar sa va anunt!!

 

Asa ca de atunci stau cu repelentul in casa mereu, si la tratez la 2-3 luni preventiv sau nu. Si au mai fost episoade dupa, dar nu ma mai agit, am descoperit chiar ca solutiile de depaducheat de la farmacie sunt gratis pentru copii, adica paduchii sunt ceva uzual aici.

 

Cat despre tratament sau curatat, pieptene special, asa cum zicea Viviana pusa o coala alba in spatele lor cand le piepteni ca sa ii vezi daca , cad, si apoi tratament. Nu stiu in tara, noi aici folosim cu succes Hedrin. Le dai cu chestia aia in cap si o lasi sa isi faca efectul, unele sunt de 15 min, altele de 8 ore. Apoi baie, si dupa spalat, dat cu balsam si peptanat in timp ce e balsamul in cap (am auzit si de varianta balsam inainte de baie, pe par uscat si apoi pieptanat, dar noi o facem in baie. Balsamul ii imobilizeaza si ies usor apoi.

Repetat la 7 zile tratamentul si neaparat schimbat lenjeriile si bagat la spalat hainele purtate in perioada aia.

 

Asa ne distram noi de cand suntem aici!

 

Paduchii sunt fie usor transparenti, fie inchisi la culoare, nu stiu de ce sunt de 2 feluri. Lindinile sunt albe si lipite de firele de par, la cativa cm de la radacina.

 

Daca mai vrei alte detalii sau sfaturi, cu drag.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 802
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Acum am vazut ca nepoata are.

Oua fara paduchi nu prea exista, doar sa fi avut unul care a depus si emigrat, dar e greu de crezut.

Daca a stat putin, sunt sanse mici sa se ia, dar depinde ce au facut impreuna. De exemplu pernele sunt preferate de paduchi, daca a stat tolanita in pat 10-15 min exista riscul sa fi lasat pe acolo niste musafiri, iar daca altcineva s-a asezat in locul ei dupa, cresc sansele semnificativ.

 

Oualele singure nu se transmit dar din experienta nu exista oua fara cativa paduchi pe langa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micky, poti sa explici cum ai luat gratis produsele de despaducheat de la farmacie gratis pentru copii?

 

Eu, bat in lemn, nu am avut probleme pana acum cu paduchii, dar just in case, sa stiu ce sa cer si cum [:D]

 

===

 

Eu acum mi-s intoarsa pe dos, sa nu spun nervoasa si cu capsa pusa. J a venit, a pus dulapurile la loc, masina de vase si rufe si tot ce a mai trebuit reconectat, dar gresia nu a pus-o si nici baia nu a facut-o. Ca nu stiu ce vrea de la asigurari, in scris, ca are ok ul sa mearga mai departe. Nu le e de ajuns ok ul verbal. Si asigurarile de cand il tot freaca la melodie pe Nick sa le dea facturile si eu si Nick tot ii spunem lui J mereu sa ne faca facturile sa le trimitem mai departe si el zice ca da si iaca acum a ajuns sa spuna ca nu termina ca vrea ok ul in scris sa termine! Adica ma enervez rau de tot, ca acusi e o luna de cand am inceput nebunia cu santierul si el zambeste gales de fiecare data si zice da, va fac foile azi  si numai nu le-a trimis. Naiba stie cat mai stau cu casa asa.. am mai spus eu ca pana la Craciun sper sa am casa inapoi in ordine si curatenie. Grrr [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Acum am vazut ca nepoata are.Oua fara paduchi nu prea exista, doar sa fi avut unul care a depus si emigrat, dar e greu de crezut.Daca a stat putin, sunt sanse mici sa se ia, dar depinde ce au facut impreuna. De exemplu pernele sunt preferate de paduchi, daca a stat tolanita in pat 10-15 min exista riscul sa fi lasat pe acolo niste musafiri, iar daca altcineva s-a asezat in locul ei dupa, cresc sansele semnificativ.Oualele singure nu se transmit dar din experienta nu exista oua fara cativa paduchi pe langa.

 

Multumesc de sfaturi si incurajari!

Au stat la C in camera...s-au jucat. La scoala, asistenta nu a gasit paduchi, si nici maica-sa dar...cineva tot a depus ouale.

Eu am luat paranix de la farmacie, cica e preventiv, sa nu se apropie paduchii...dar daca C o avea. Eu nu vad nimic, nu cade nimic la pieptanat. 

Repetam si maine si cu balsam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, la mine la farmacia din cartier mi-a spus farmacistul cand am vrut sa le cumpar ca produsele de depaducheat sunt la fel ca si antitermicele sau medicamentele pentru raceala gratis pentru copii.

Am avut nevoie de NHS number-ul copiilor, a completat farmacistul ceva in calculator, am semnat niste hartii si asta a fost tot.

Inainte am cumparat de la Boots de la farmacie si aia nu mi-au zis nimic ca as fi putut sa le iau gratis, desi eram cu copiii dupa mine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, iti doresc sa nu ai parte vreodata de ei, eu sunt satula pana peste urechi!! Pana sa ajungem aici habar n-aveam ce-s aia paduchi, iar acum ......

Problema e la noi la scoala, atata timp cat sunt cazuri, si parintii nu ii trateaza toti, degeaba il ingrijesti tu pe al tau, scapa de ei dar ii ia iarasi de la ceilalti!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, Miana, multumesc, multumesc! [flo2]  [flo2]

 

Michele, cum a fost cina in 2? Will ce a facut singur?

 

 

cina a fost deosebita as fi vrut sa nu se mai termine, nici nu stiu cind au trecut 2.5 ore.

 

restaurantul se afla in orasul nostru si e un restaurant la care de mutle ori am vrut sa mergem dar nu am fost niciodata.

orasul nostru are multe aspecte si elemente de arhitectura italiana veche, cladiri (noi) din piatra cu arcade si cupole care desi sunt toate noi mai putin de 10 ani sunt facute sa para ceva antic , vechi.

gradini cu felinare, columne, tufe de trandafiri si palieri dau un effect deosebit orasului.

 

seara a fost romantica dar nu mai ales, inca o data mi s-a confirmat cu ce amazing man m-am casatorit.

 

am vorbit mult despre credinta,primele scintei ale credintei in vietile noastre si despre drumul pe care suntem si increderea care treb sa o avem in Domnul Isus indifferent de situatii si de ce se intimpla in jurul nostru.

 

William a fost ok, statea la tv cu Pepper. mancase, s-a jucat afara basket...si-a terminat temele.

seara mi-a marturisit sincer ca ar fi vrut sa mearga cu el...asa ca bineinteles I-am promis ca vorm merge impreuna toti 3 la urmatoarea cina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olala olala a trecut si vinerea!!!!! [flo2] Grea, tare grea saptamana asta!

Avem program de weekend romantios, copiii sunt in tenis camp. Deci maine imi propun sa dorm muuult si sa nu fac mai nimic. Poate, cat sotu' repara nu stiu ce la masina, ma intalnesc cu o prietena la un brunch.

Michelle, la cat mai multe intalniri romatice [amoras] .

Despre paduchi, au avut si copiii o data, dar am o frica de ei....a tb sotu' sa se ocupe de pieptanat si restul, eu doar de spalat.

Nu stiam ca in UK antitermicele pt copii sunt gratis...

Strumphy, imi pare rau ca merg lucrurile greu cu santierul...

Va doresc un weekend minunat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...