Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Zacusca-n plapuma din puf de pinguin


Recommended Posts

Noi azi am fost invitati la aniversarea unei colegute de-a Patriciei (pana la urma este 'de-a' sau 'de-ale'?) la niste dune de nisip, la un gratar vegan. [buca]

 

 Daca ati cascat ochii cat Marte, sa stiti ca nu sunteti singurii. Cum Andy Garcia sa faci gratar vegan? Pai uite ca se poate, ba chiar a fost fain. Gratarul a constat din: carnati vegani, porumb copt, frigarui de legume cu tofu, humus, legume taiate. In afara de carnati, restul a fost chiar bun, iar porumbul super-bun.

 

Insa piece de la resistance a fost duna pe care am stat, care era imensa. Copii s-au dat cu sanii si snowboards pe ea iar adultii au behait la urcare. Va pun o poza, desi e o palida reproducere, ce nu reda efortul necesar escaladarii. Asa ca ma duc sa ma infig intr-in tiramisu, fara nicio remuscare.

post-96777-398772_thumb.jpeg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 802
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Noi azi am fost invitati la aniversarea unei colegute de-a Patriciei (pana la urma este 'de-a' sau 'de-ale'?) la niste dune de nisip, la un gratar vegan.

 

Colegute de a Patriciei. Daca erau mai multe: unor colegute de ale Patriciei.

 

Pofta buna la tiramisu.

 

Eu vreau sa fac clatite deseara. N am bogatia de dulceturi ale Strumfitei, doar de caise, de macese si de prune cu nuci ( ultimul gem facut la masina de paine, cu f putin zahar, se mananca de numa, cu lingura).

 

Weekend linistit la noi, ieri am fost la un fel de targ de caini si pisici ( pet fair) intr un parc tare fain, cu o mica plaja la fluviu. Nu am adoptat nimic, doar ne am uitat... Azi pe acasa, doar la karate cu baiatul, f mandru ca a primit kimono ul.

 

S a racit si e un vant rece,imi place ca e mai racoare. Ne uitam cu interes la un copac complet uscat in fata blocului de vizavi, aproape de noi. Daca ar cade, ar fi peste un cablu electric.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut grijă și de nepoțică azi. Soră-mea e plecată prin munți  [:D]

 

C a venit la 6 (se pare că asta e ora prânzului, dar nu stiu eu). Acum se joacă amândouă.

 

Trebuie să le dau să mănânce, după aceea la spălare toți . Pe mânze le bag împreună la duș. E o hlizeala pe ele... R se spala singur, dar trebuie să stau cu gura pe el. "Hai du-te la duș, hai du-te....de mă apucă nervii. Abia aștept să vină perioada aia când o să simtă el ca trebuie să se spele. Sper sa fie curând  [fri]

[:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, stiu ca era o dilema acum vreo 10 ani. Eu stiam de 'de-a' dar cica nu ar fi corect.

 
Cum zici: o prietena de-a mea sau o prietena de-ale mele? Adica 'de-' inlocuieste dintre'? Sau e si el in plus pe langa 'a mea'? Ptr ca e clar ca ai mai multe prietene, altfel ai fi zis 'prietena mea', deci prietena este un element al multimii. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu si eu discutia  " o prietena de-ale mele" in traducere "o prietena dintre ale mele"

Dintre este format din DE si Sufixul INTRE. In sintagmade mai sus "intre" este inlocuit cu cratima.

Asta este explicatia ce am retinut-o la vremea respectiva.

 

Dar nu pot ca sa spun  o prietena de-ale mele, mi se pare ciudat.

===

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...