Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Zacusca-n plapuma din puf de pinguin


Recommended Posts

Otilia, da, ma bucur...si bucuria e cu atat mai mare cu cat a ales ea singura sa faca lucrul asta si nu de gura mea  [:)] cand va vedea insa subiectele, o sa inghita in sec..asa am facut eu cand le-am vazut acum cativa ani...dar e ok, pt ca la pregatirea de la scoala fac exact genul de probleme care se dau la examen...franceza e cam nasoala si nici nu-i place...dar aseara a invatat cu drag si spor la franceza pt testul de astazi...de nu-mi venea sa cred...daca ar zice ca vrea sa mearga la liceu, i-as pune meditator la fiecare materie..dar asa, e de ajuns pregatirea de la scoala...si la franceza fac si eu cu ea, ca nu mi-e greu.

La mate au si geometrie, dar ei ii place....nu-i place algebra.

La franceza au test si la ascultat, apoi trebuie sa raspunda la intrebari...plus gramatica...

La germana trebuie sa scrie intai un text; li se dau 4 teme si ei aleg una...pt asta au 90 min...asta o sa-i placa...apoi au gramatica, analiza pe test si multe altele.

 

De la 12 azi au turneu de fotbal la scoala...au stat pana la 11 la scoala, au venit repede sa manance si au plecat iar...pe la 5 se termina...ea si fotbalul, baba si mitraliera  [zirea] noroc ca au o colega fotbalista...

 

Diseara avem musafiri, vin prietenii din orasul de langa noi la o pizza si un pahar de vorba..sambata mergem la matusa lui Marco...duminica avem program de invatat si de facut teme...si de schimbat hainele in dulapuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 802
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Rufus, Marcia e in anul 2 de secundara...clasa a 8a la voi...secundara are 3 ani...nu vrea la liceu, vrea sa invete meseria la banca [ph34r] Banklehre se cheama in germana...3 zile merge la job, 2 zile la scoala...iar scoala unde vrea sa mearga, ii va dreptul sa dea bacul...dupa vrea la actorie sau la medicina veterinara...cam asta e planul.
Incepand din februarie va merge la diverse firme, in practica de 1-3 zile...vrea si la gradinita si la pediatrie si la spitalul veterinar...mai zicea ceva de mecanic auto...vrea sa cunoasca, cat mai multe meserii....de ce nu ? 

 

Aici liceul si facultatea nu sunt un must...Elvetia are sistem dual de invatamant...in general, tinerii invata intai o meserie, iar apoi studieaza...mie imi place ft mult sistemul...la inceput m-am mirat si eu, cum adica lucrezi la banca si nu ai macar liceul...dar asa este, am colegi si fara liceu...facultate nu prea au multi...ma refer strict la elvetieni.

 

Pe perioada cat invata meseria, primesc si salariu, cuprins intre 500 si 1200 fr pe luna.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Examenul pt admiterea la liceu se da mereu in martie, asa se stie cine a intrat..e mult mai simplu decat daca s-ar da la sf.anului scolar...examenul s-a introdus insa acum cativa ani, inainte se intra in functie de medii..in general dupa clasa a 6 (liceul lung, de 6 ani), doar 1-2 copii din fiecare clasa merg la liceu...liceul scurt e de 4 ani si se intra dupa anul 2 sau 3 de secundara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Ei, nu-i chiar asa...e usor sa vorbesc din afara.

Dar adevarul este ca nu m-am stresat prea tare, nu depindeam nici financiar nici altfel de nimeni, pentru mine a contat doar Ioana. Daca ea voia sa mearga, bine. Daca nu...asa ramanea, ma durea fix in basca cine altcineva se supara.

Imi dau insa seama ca in alte cazuri poate fi mai complicat.

Ma enerveaza maxim ca trebuie sa faci frumos in fata fostei/fostului, care-ti fac toate rahaturile, doar sa nu vada copilul, sa nu sufere copilul, etc.

Nu nene...nu vorbesc de rau, nu scormonesc in trecut, adica sunt corect. Dar nu mai acopar pe nimeni, nimeni, fiecare cum isi asterne...

Indiferent ce zic unii-altii.

Na, ca nu mai ai loc de mine sa te plangi [:)]

Excelent !!!

Na, ca ma bag si eu in zacusca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Ei, nu-i chiar asa...e usor sa vorbesc din afara.

 

Eu chiar am nevoie de parerea cuiva din afara care a trecut prin asa ceva, chiar daca nu se potriveste exact

 

Dar adevarul este ca nu m-am stresat prea tare, nu depindeam nici financiar nici altfel de nimeni, pentru mine a contat doar Ioana. Daca ea voia sa mearga, bine. Daca nu...asa ramanea, ma durea fix in basca cine altcineva se supara.

 

Gandul de a-l vedea pe R luat "de-o aripa" (asa s-a exprimat) si dus cu forta, m-a facut sa sun pe cineva  si sa intreb. Am aflat ca nu poate fi dus/trimis cu forta daca el nu vrea si m-am linistit

 

Imi dau insa seama ca in alte cazuri poate fi mai complicat.

Ma enerveaza maxim ca trebuie sa faci frumos in fata fostei/fostului, care-ti fac toate rahaturile, doar sa nu vada copilul, sa nu sufere copilul, etc.

 

Sa inteleg ca tu consideri ca gresesc? Ca ar trebui sa le spun copiilor absolut tot?

 

Nu nene...nu vorbesc de rau, nu scormonesc in trecut, adica sunt corect. Dar nu mai acopar pe nimeni, nimeni, fiecare cum isi asterne...

Indiferent ce zic unii-altii.

Na, ca nu mai ai loc de mine sa te plangi [:)]

Nici eu nu vreau sa acaparez subiectul...

I-am spus lui R ce am aflat (pentru ca asta era frica lui), i-am explicat ca toti avem si defecte si calitati, ca, da, taica-su a gresit pentru ca gandeste asa, dar ca e tatal lui cu bune si cu rele si ca-l iubeste asa cum poate el. Si ca trebuie sa se gandeasca bine la ce vrea sa faca in continuare, numai sa ia in calcul varianta in care taica-su se supara rau si intrerupe orice relatie cu el. (Stiu ca poate suna aiurea, dar, cunoscandu-l foarte bine, stiu ca poate face asa.). R a zis ca se duce la tatal lui in w-e, ideea era sa nu fie obligat sa se duca la fiecare doua saptamani daca are alt program sau pur si simplu nu are chef sa plece de acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...