Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Zacusca-n plapuma din puf de pinguin


Recommended Posts

 

 

neata Ioana, tu in Erasmus plus lucrezi???? aaaa ce tare!!

 

Da, am mai zis eu pe aci. Oricum, dati cu intrebari in mine!

 

Pe Seri as impulsiona-o sa se implice, ca e in domeniu ca sa zic asa. Ori sa plece cu baietii intr-un schimb intre scoli, ori pentru ea, sa faca / cursuri de perfectionare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 802
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata pinguini

 

Azi e vineri, yupiiiii  [pk] in curand vine luna octombrie...asa de repede trece timpul.

 

A venit toamna, deci in fiecare dimineata avem ceata  [zirea] bine insa ca vrea sa iasa soarele...dar e cam frig, erau 12° cand am venit la munca...m-am incaltat cu ghetute subtiri astazi, la job le schimb cu pantofi.

 

Fleur, da, da examenele pt ea...sa se verifice [pk] si poate cine stie, va merge la liceu..din martie pana in iulie are timp de gandire...si poate merge daca vrea si dupa anul 3 de secundara (nu neaparat dupa anul 2)...plus ca da bine la dosar, atunci cand va fi in cautare de job  [:)]

 

Strumphi, nu-i problema cu musafirii in cursul saptamanii...asa nu stau prea mult [:D] la 9 au plecat....ei stau la 10 min de noi, cu ei mergem in Sicilia...weekend-urile le avem ocupate unii sau altii, asa ca nu ne puteam vedea in weekend...ne vedem in aeroport, cand zburam la Palermo.

Avionul e la 6.40am  [zirea] noroc ca putem duce bagajele inainte cu o zi la aeroport...avem tramvai care ne duce direct la aeroport, la 5 min de mers pe jos...autobuzele circula doar incepand cu ora 5.30, tramvaiul mai devreme, adica si la ora 5...la 5.30 suntem la aeroport...e ft convenabil si ieftin...putem lua si taxi, dar ne costa de 10 ori mai mult decat tramvaiul.

 

In seara asta trebuie sa merg la shopping...Marcia merge maine cu prietenele la mall, vrea sa-si cumpere haine si sa bea ceva la Starbucks...merg cu tramvaiul, e in orasul de langa noi.

Ieri la fotbal s-a bronzat...aseara era rosie la fata...ii sta tare bine cand are culoare in obrajori  [:I]

 

Eu i-am luat Marciei picaturi pt bebelusi, dimineata am vazut ca e ser fizilogic.

 

O zi faina va doresc ! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, sănătate mamei tale! Sa se distreze în excursie!

La cum am văzut-o eu, nu cred sa se lasă doborata asa ușor!

Nu știu dacă o cunoașteți, dar mama Mihaelei e o persoana deosebita, calda de la prima întâlnire, cu simțul umorului și foarte tânără!

Eu as sta cu doamna P la un ceai oricând...asa, câteva ore!

 

Ioana, o sa ii propun și eu profesoarei de engleza a Crinei sa se uite pe site la programul Erasmus. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ba da, le-am scris eticheta cu pix special pentru asa ceva si tot se pierd. nu toata lumea inapoiaza lucrurile gasite. eu am gasit in traista de PE a Sophiei un tricou al unei colege si i l-am dus invatatoarei, iar mama unui baietel mi-a dat ieri dimineata pantalonii scurti gasiti in punga baiatului.... dar tot am cateva pierdute de tot anul trecut si anul asta  [smulgpar]

Sa stii ce nici parintii sunt cam nepasatori... nu se uita deloc cu ce haine vin copiii de la scoala, nici nu-si dau seama daca sunt ale lor sau ale altora... Si in timpul asta, alti copii isi cauta hainele. Toti se vaita ca lucreaza pana tarziu (si ma rog, asa e, nu zic nu) si habar nu au cu ce vin copiii pe ei sau in ghizdane. Putin iinteres si respect pt ceilalti nu ar strica.

 

Intr-o zi la gradinita, acum cativa ani, am patit urmatoare faza: Au venit copiii dintr-o excursie, s-au dezbracat de haine si asteptau parintii in sala lor de gradi. Am venit, am scos cizmele si haina + fular + caciula din dulap. Dau sa incalt copilul, pun geaca langa. 1 minut a durat sa incalt copilul, dau sa iau geaca sa ne imbracam. Ia geaca de unde nu-i!!! Cu 1 minut inainte, era fix langa copil, pe banca. Dau sa intreb educatoare, care era in zona, a pai aoleu ca a luat-o bunica nu stiu cui... era a dvs??? Lasati ca o aduce maine, si oricum ii spun si eu....

De fapt se intamplase urmatorul lucru: pe copilul respectiv venise sa-l ia tatal + bunica. Tatal si-a imbracat copilul, s-a dus catre iesire, bunica s-a apucat sa mai vorbeasca cu educatoarea, si apoi a insfacat geaca noastra (care era asemanatoare cu a copilului) si sa dus catre tata + copil care intre timp intrasera in masina.

Ok, bun, ai incurcat gecile..... mai frate, dar tu nu vezi pe urma ca ai 2 geci in masina??? Una pe copil si una langa tine??? Nu=ti dai seama ca poate a doua geaca e a altui copil care poate a ramas dezbracat pt ce temperatura e afara? Cum poti fi atat de indolent si nepasator??? Afara era vreme de geaca si copilul era doar in bluza (echipamentul de interior) ca geaca ne-o luasera bunica... I-am pus geaca mea, eu in bluza subtire, noroc ca nu stateam departe... dar nu a fost ok situatia. 

A doua zi, Doamne fereste sa aduca cineva din familie geaca, i-a spus educatoarea persoanei care a aduc copilul la gradi "vedeti ca ieri ati luat din greseala geaca lui x, uitati-va acasa si aduceti-o maine", si "maine" intr-adevar a adus-o.

Mai, tu nu-ti dai seama nici macar acasa ca ai un obiect care nu e al tau???? Daca seamana gecile, totusi, te intrebi cum de dintr-o geaca s-au facut brusc doua??? 

Si uite asa se pierd haine, copiii sunt mici si le ratacesc, dar si parintii, unii dintre ei sunt niste idolenti care nu se gandesc la nimic altceva decat la confortul lor si nimic mai mult. :(( Inteleg ca toata lumea e ocupata si munceste de rupe, toti o facem, dar totusi.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ce nici parintii sunt cam nepasatori... nu se uita deloc cu ce haine vin copiii de la scoala, nici nu-si dau seama daca sunt ale lor sau ale altora... Si in timpul asta, alti copii isi cauta hainele. Toti se vaita ca lucreaza pana tarziu (si ma rog, asa e, nu zic nu) si habar nu au cu ce vin copiii pe ei sau in ghizdane. Putin iinteres si respect pt ceilalti nu ar strica.

 

Intr-o zi la gradinita, acum cativa ani, am patit urmatoare faza: Au venit copiii dintr-o excursie, s-au dezbracat de haine si asteptau parintii in sala lor de gradi. Am venit, am scos cizmele si haina + fular + caciula din dulap. Dau sa incalt copilul, pun geaca langa. 1 minut a durat sa incalt copilul, dau sa iau geaca sa ne imbracam. Ia geaca de unde nu-i!!! Cu 1 minut inainte, era fix langa copil, pe banca. Dau sa intreb educatoare, care era in zona, a pai aoleu ca a luat-o bunica nu stiu cui... era a dvs??? Lasati ca o aduce maine, si oricum ii spun si eu....

De fapt se intamplase urmatorul lucru: pe copilul respectiv venise sa-l ia tatal + bunica. Tatal si-a imbracat copilul, s-a dus catre iesire, bunica s-a apucat sa mai vorbeasca cu educatoarea, si apoi a insfacat geaca noastra (care era asemanatoare cu a copilului) si sa dus catre tata + copil care intre timp intrasera in masina.

Ok, bun, ai incurcat gecile..... mai frate, dar tu nu vezi pe urma ca ai 2 geci in masina??? Una pe copil si una langa tine??? Nu=ti dai seama ca poate a doua geaca e a altui copil care poate a ramas dezbracat pt ce temperatura e afara? Cum poti fi atat de indolent si nepasator??? Afara era vreme de geaca si copilul era doar in bluza (echipamentul de interior) ca geaca ne-o luasera bunica... I-am pus geaca mea, eu in bluza subtire, noroc ca nu stateam departe... dar nu a fost ok situatia. 

A doua zi, Doamne fereste sa aduca cineva din familie geaca, i-a spus educatoarea persoanei care a aduc copilul la gradi "vedeti ca ieri ati luat din greseala geaca lui x, uitati-va acasa si aduceti-o maine", si "maine" intr-adevar a adus-o.

Mai, tu nu-ti dai seama nici macar acasa ca ai un obiect care nu e al tau???? Daca seamana gecile, totusi, te intrebi cum de dintr-o geaca s-au facut brusc doua??? 

Si uite asa se pierd haine, copiii sunt mici si le ratacesc, dar si parintii, unii dintre ei sunt niste idolenti care nu se gandesc la nimic altceva decat la confortul lor si nimic mai mult. :(( Inteleg ca toata lumea e ocupata si munceste de rupe, toti o facem, dar totusi.....

 

Sotul meu a facut o asa bucata... Eram la mare si fie-mea se joaca intr-un loc unde trebuie sa se descalte... Eu eram la antrenament, si ei la joaca. Intalnindu-ne noi in camera, constat ca fie-mea a venit incaltata cu alti pantofi... Asta n-ar fi nimic, dar erau cu doua numere mai mari... nici nu vreau sa-mi imaginez ce tortura a fost pe bietul copil ai carui pantofi ii incaltase ea... Am facut un pic de agitatie, si a doua seara i-am pus la "pachet" adidasii straini... S-a rezolvat, dar, Doamne, ce rusine mi-a fost...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, am mai zis eu pe aci. Oricum, dati cu intrebari in mine!

 

Pe Seri as impulsiona-o sa se implice, ca e in domeniu ca sa zic asa. Ori sa plece cu baietii intr-un schimb intre scoli, ori pentru ea, sa faca / cursuri de perfectionare. 

 

 

foarte tare. deci tu ai aprobat partea de UK a proiectului scolii noastre?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, mie îmi place tare mult sistemul de acolo. Ii responsabilizează pe copii, învață efectiv sa facă ceva. Din păcate la noi nu exista asa ceva. 

Mie mi se pare o prostie ca au defiintat scolile de meserii.

Intr-o societate normala nu pot fi toti cu studii superioare si masterat. Sau pot fi, dar piata muncii nu-i poate absorbi pe toti. 

In momentul de fata este un mare surplus de oameni cu studii superioare si un mare deficit de meseriasi, muncitori calificati.

Acum au mai inceput sa apara diverse licee din astea de meserii in parteneriat cu diverse firme din afara (Boch, Renault) care au nevoie de personaal calificat si vor sa-si formeze oamenii inca de pe bancile scolii, garantand ulterior angajarea. Sunt asftel de licee, pe la Mioveni, prin zona Timisiarei, pe la Sibiu parca... O chestie foarte desteapta.

 

Mie sistemul de invatamant din Elvetia mi se pare excelent, formeaa foarte bine oamenii, si sistemul asta de scoala + practica este foarte bun. Si sa ramana cu adevarat varfurile, cei care fac facultate, master s.a 

Nu cum e la noi, plin de absolvetnti de studii superioare pe bani, la cine stie ce private, cu doctorate-plagiate stil Ponta si Oprea si alte genii din astea ascunse.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și ca tot s-a deschis subiectul cu etichetele, sa va povestesc o faza.

Avem niște rude în norvegia ( verișoara lu verișoara din partea bunicului unchiului....) care trimit anual lucruri în tara și tata le duce la el la biserica. Dar înainte îmi mai bag și eu nasul prin ele. I-am oprit Crinei o greaca. Pe eticheta numele fetitei care a purtat-o Fryda....

Și un coleg al Crinei a dat pe jos greaca. Doamna ii zice sa își ceara scuze. Colegul zice scuze, Fryda! Avem o colega Fryda? Doamna ia greaca și începe sa ii chestioneze de unde e greaca străină la ei în clasa.

Crina ridica mana și zice ca e greaca ei, de la vara-sa din Norvegia.  

O întreb de ce n-a zis de la început și cică sa nu rada de ea. Dar nu a ras nimeni, doar sau mirat ca are o verișoara în Norvegia și au cautat pe harta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...