Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Zacusca-n plapuma din puf de pinguin


Recommended Posts

Sotul meu a facut o asa bucata... Eram la mare si fie-mea se joaca intr-un loc unde trebuie sa se descalte... Eu eram la antrenament, si ei la joaca. Intalnindu-ne noi in camera, constat ca fie-mea a venit incaltata cu alti pantofi... Asta n-ar fi nimic, dar erau cu doua numere mai mari... nici nu vreau sa-mi imaginez ce tortura a fost pe bietul copil ai carui pantofi ii incaltase ea... Am facut un pic de agitatie, si a doua seara i-am pus la "pachet" adidasii straini... S-a rezolvat, dar, Doamne, ce rusine mi-a fost...

Lucruri din astea se intampla, nu sunt intentionate, nu-s cu intentia de a fura lucruri... Dar ma deranjeaza apoi nepasarea ulterioara - fie nici nu te sinchisesti ca ai luat vreun lucru strain, fie nici macar nu observi, caci esti prea ocupat sa te uiti prin lucrurile copilului tau, si nu are importanta ca alt copil e vaduvit de acelel lucruri, ca deh, copilul tau e mai imprtant, restul nu conteaza... asa imi pare mie perceptia unor astfel de parinti. Am mai patit si alta data o chestie similara la scoala, cu o alta geaca, luata din greseala de un alt copil din cuier, dar care, la fel, daca nu faceam eu valuri si "anchete" (un fel de-a spune), nu mai reaparea niciodata in custodia noastra.

 

Voi ati luat alti adidasi din greseala, ma rog fetita ta, ati observat si nu ati trecut cu vederea evenimentul, ati dus adidasii inapoi... Nu stiu daca i-ati recuperat pe ai vostri...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 802
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Mie mi se pare o prostie ca au defiintat scolile de meserii. Intr-o societate normala nu pot fi toti cu studii superioare si masterat. Sau pot fi, dar piata muncii nu-i poate absorbi pe toti. In momentul de fata este un mare surplus de oameni cu studii superioare si un mare deficit de meseriasi, muncitori calificati. Acum au mai inceput sa apara diverse licee din astea de meserii in parteneriat cu diverse firme din afara (Boch, Renault) care au nevoie de personaal calificat si vor sa-si formeze oamenii inca de pe bancile scolii, garantand ulterior angajarea. Sunt asftel de licee, pe la Mioveni, prin zona Timisiarei, pe la Sibiu parca... O chestie foarte desteapta. Mie sistemul de invatamant din Elvetia mi se pare excelent, formeaa foarte bine oamenii, si sistemul asta de scoala + practica este foarte bun. Si sa ramana cu adevarat varfurile, cei care fac facultate, master s.a Nu cum e la noi, plin de absolvetnti de studii superioare pe bani, la cine stie ce private, cu doctorate-plagiate stil Ponta si Oprea si alte genii din astea ascunse.

 

Foarte bine punctat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mihaela, sănătate mamei tale! Sa se distreze în excursie! La cum am văzut-o eu, nu cred sa se lasă doborata asa ușor! Nu știu dacă o cunoașteți, dar mama Mihaelei e o persoana deosebita, calda de la prima întâlnire, cu simțul umorului și foarte tânără! Eu as sta cu doamna P la un ceai oricând...asa, câteva ore! Ioana, o sa ii propun și eu profesoarei de engleza a Crinei sa se uite pe site la programul Erasmus.

 

[flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Și ca tot s-a deschis subiectul cu etichetele, sa va povestesc o faza. Avem niște rude în norvegia ( verișoara lu verișoara din partea bunicului unchiului....) care trimit anual lucruri în tara și tata le duce la el la biserica. Dar înainte îmi mai bag și eu nasul prin ele. I-am oprit Crinei o greaca. Pe eticheta numele fetitei care a purtat-o Fryda.... Și un coleg al Crinei a dat pe jos greaca. Doamna ii zice sa își ceara scuze. Colegul zice scuze, Fryda! Avem o colega Fryda? Doamna ia greaca și începe sa ii chestioneze de unde e greaca străină la ei în clasa. Crina ridica mana și zice ca e greaca ei, de la vara-sa din Norvegia. O întreb de ce n-a zis de la început și cică sa nu rada de ea. Dar nu a ras nimeni, doar sau mirat ca are o verișoara în Norvegia și au cautat pe harta.

 

da, peste tot la grădi si la scoala la clasele mici, se scrie numele pe Etichete. Așa sunt hainele, cu Etichete speciale, pt scris numele. Cele pt copii pana la 9-10 ani. Vb de noi, Suedia si Norvegia au tare multe lucruri la fel :). In afara de peisaj :))). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucruri din astea se intampla, nu sunt intentionate, nu-s cu intentia de a fura lucruri... Dar ma deranjeaza apoi nepasarea ulterioara - fie nici nu te sinchisesti ca ai luat vreun lucru strain, fie nici macar nu observi, caci esti prea ocupat sa te uiti prin lucrurile copilului tau, si nu are importanta ca alt copil e vaduvit de acelel lucruri, ca deh, copilul tau e mai imprtant, restul nu conteaza... asa imi pare mie perceptia unor astfel de parinti. Am mai patit si alta data o chestie similara la scoala, cu o alta geaca, luata din greseala de un alt copil din cuier, dar care, la fel, daca nu faceam eu valuri si "anchete" (un fel de-a spune), nu mai reaparea niciodata in custodia noastra.

 

Voi ati luat alti adidasi din greseala, ma rog fetita ta, ati observat si nu ati trecut cu vederea evenimentul, ati dus adidasii inapoi... Nu stiu daca i-ati recuperat pe ai vostri...

 

I-am recuperat... [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi acum in cl.7-a cum e Silvia, incep notarile de la 0. Va scriam eu anul trecut. Totul e alb la nivelul de cunostinte ale elevului, se colorează pe parcurs si pe nivele, obținând maxim (daca) in clasa a9-a. Proful de mate chiar așa a si zis, ca testează elevii, vb apoi cu ei ce note vor sa aibă la final si in funcție de asta fac un plan de "bătaie". Individual adica. Ne-a repetat de cateva ori ca nu e adeptul temelor, si rar vir primi copiii teme, pt ca el si nu noi parintii trebuie sa ii învețe mate pe copii. Stiu, argumentul ca matematica se face repetând si Exersând. El spune ca materia e de așa natura încât apuca la scoala sa faca destul. In plus au ore de ajutor pt cei care au nevoie. Si scoala se termina in fiecare zi la 15.30, copiii ajung acasă la 16. E ca un job, au nevoie de odihna si relaxare. Ce sa spun, eu as zice ca totusi ceva teme ii responsabilizează. Au la limbi străine si la suedeza, plus de invatat la restul materiilor dar deocamdată Silvia apuca sa le faca la scoala, cand are "găuri " sau dupa lunch ca au pauza lunga.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, a fost James in vizita, intai la Strumph si apoi la mine, ce crezi?! [:D] 

 

Mai sa fie..ce rapid este domnul. Concureaza cu mos Craciun. O fi ajuns si pe la Mickkky poate. Hm poate trece si peste balta.

 

Ma bucur ca ai familie apropiata care te ajuta. Sfatul meu e sa continuati cat mai mult asa. Noi am reusit cumva sa le ducem la gradinita inspre 3 ani. La cea mare a venit si tata sa stea 3 luni cu ea ca pe atunci Romania nu era in UE si se putea sta maxim 90 de zile. La 3 ani stiu deja sa iti spune ce au mancat, ce au facut la baie, cine i-a lovit, etc. Si cu limba mi s-a parut bine asa ca erau fluente in romana si au prins norvegiana ca a doua limba. Rar de tot le amesteca si intre ele acasa vorbesc i nromana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu ce e Erasmus, la noi nu am auzit de el.

 

edit ca am gasit. E numai la nivel universitar. 

 

Erasmus este un program de burse, schimb de experienta pentru elevi, studenti, etc din Europa si nu numai. eu stiu de el de prin 2000 cand UTCB deja trimitea studenti in alte tari. Sunt foarte multe oprtunitati prin acest program. Chiar iti recomand sa citesti despre el. Prin el e de exemplu posibil ca student suedez sa pleci cu bursa sa studiezi in Romania de exemplu [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...