Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Zacusca-n plapuma din puf de pinguin


Recommended Posts

  • Răspunsuri 802
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Și ca tot s-a deschis subiectul cu etichetele, sa va povestesc o faza.

Avem niște rude în norvegia ( verișoara lu verișoara din partea bunicului unchiului....) care trimit anual lucruri în tara și tata le duce la el la biserica. Dar înainte îmi mai bag și eu nasul prin ele. I-am oprit Crinei o greaca. Pe eticheta numele fetitei care a purtat-o Fryda....

Și un coleg al Crinei a dat pe jos greaca. Doamna ii zice sa își ceara scuze. Colegul zice scuze, Fryda! Avem o colega Fryda? Doamna ia greaca și începe sa ii chestioneze de unde e greaca străină la ei în clasa.

Crina ridica mana și zice ca e greaca ei, de la vara-sa din Norvegia.  

O întreb de ce n-a zis de la început și cică sa nu rada de ea. Dar nu a ras nimeni, doar sau mirat ca are o verișoara în Norvegia și au cautat pe harta.

Daca sunt etichete care au fost lipite cu masina de calcat le poti scoate tot asa cu masina de calcat. Pui peste eticheta o foaie de calc sau daca nu ai calc poti pune hartie de copt. Si dupa aceea pui masina de calcat si se dezlipeste. Unele etichete se mai dezlipesc chiar si cu mana dar depinde de cate ori au fost in masina de spalat, pe ce material a fost aplicat.

 

Eu n-am scris niciodata cu pixul pe haine sau cu markerul. Etichetele acestea sunt atat de mici si practice si nu costa o avere. Au si pe haine, in incaltari, pe casolete, sticle. La primul copil aveam cu numel ei si numarul de telefon dar dupa aceea am comandat doar cu numele de familie ca e mai practic asa. Si cu un ursulet, o coronita ca sa le recunoasca dupa desen cand erau mai mici. Si totusi in momentul de fata au doua geci pierdute si un pulovar de lana. De pe cel de lana se da usor jos eticheta desi a fost calcata. De pe geci si mai usor ca este eticheta lipita, gen abtipild.

 

Monica, pe aici se ratacesc multe haine pentru ca sunt multi copii care locuiesc ba la mama ba la tata. Si nu stiu parintii absolut toate hainele copiilor. Si nici inventar nu fac zilnic. Ma mir insa ca voi la gradinita nu aveati haine de schimb la dulapiorul copilului. Sau poate nu ieseau afara sa le mai trebuiasca un schimb complet de haine, adica inclusiv geaca si incaltari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

otilia, la majoritatea gradinitelor din romania NU exista haine de schimb la dulapior (poate o pereche de chilotei/pantalonasi, pentru cei mici, care mai fac accidental pe ei).

pentru ca in general copiii sunt scosi pe afara doar cand e vremea frumoasa si nu sunt lasati sa se ude, sa se murdareasca, pentru ca n-au suficient personal sa imbrace/dezbrace/schimbe copiii de hainute. plus ca dulapioarele sunt atat de mici incat abia incape o geaca (cea cu care vine copilul de acasa), o pereche de incaltari (in gradi stau cu pantofiori de panza) si ghiozdanel mic.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

Noua nu ni s-a intamplat cu haine sau pantofi, adidasi sa  le uite, sa le ia altcineva, cand era mica. doar ghiozdanul l-a uitat o data in clasa si penarul. Dar umbrelele le uita. Si sandale acum mare fiind.

 

Dar... am gasit, de-alungul timpului, in cuierul personal din casa 2 pullovere si o geaca. Le am si azi ca nimeni nu le-a revendicat. Mai am un tricou care nu ne apartine: sigur este al uneia dintre prietenele fii-mii, dar nu s-au agitat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si sa ma laud: gata 80% din munca ce presupune vopsirea gardului! Am devenit experta, al meu a zis sa intreb prin vecini ca ma pot reprofila! Va arat inainte si dupa procesul de curățare cu bormașina la care am atasat o perie de sarma. Eu m-am echipat cu ochelari de protecție si căștile super silence a lui al meu.

 

Gardul inainte si dupa.

 

Maine purced la uleiat si vopsit.

 

Si da, așa verde e la noi. Abia acum începe pe ici pe colo sa îngălbenească, Octombrie e vara indiana aici. 

Ooh ce bine te-ai descurcat. Ma mir insa ca nu a fost dat cu ulei de cand a fost facut ca era logic sa se inverzeasca. Ii dai si cu vopsea?

 

Si la noi e vara-toamna indiana. Si doamne ce bine a fost. Inclusiv putin bronz proaspat. Ce sa mai. A fost mult mai frumos in septembrie fata de august.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

otilia, la majoritatea gradinitelor din romania NU exista haine de schimb la dulapior (poate o pereche de chilotei/pantalonasi, pentru cei mici, care mai fac accidental pe ei).

pentru ca in general copiii sunt scosi pe afara doar cand e vremea frumoasa si nu sunt lasati sa se ude, sa se murdareasca, pentru ca n-au suficient personal sa imbrace/dezbrace/schimbe copiii de hainute. plus ca dulapioarele sunt atat de mici incat abia incape o geaca (cea cu care vine copilul de acasa), o pereche de incaltari (in gradi stau cu pantofiori de panza) si ghiozdanel mic.

Corina, fata mea cea mare a fost la gradinita in Bucuresti. Acolo erau scosi afara la joaca si aveau loc la dulapior de schimburi. Dar intr-adevar nu ii scotea afara daca ploua.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mihaela, dar la voi nu se gaseste lazura ? e o chestie gelatinoasa care se da pe lemn si il face impermeabil, il protejeaza de insecte, decolorare, licheni si alte chestii daunatoare

http://www.kober.ro/industrial/produse-pentru-lemn/index.php/ro/produse-pe-baza-de-solventi/lazuri-si-lacuri-de-exterior/lazura-groasa-detail.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, am mai zis eu pe aci. Oricum, dati cu intrebari in mine!

 

Pe Seri as impulsiona-o sa se implice, ca e in domeniu ca sa zic asa. Ori sa plece cu baietii intr-un schimb intre scoli, ori pentru ea, sa faca / cursuri de perfectionare. 

 

 

Eu am impresia ca nu i se face reclama Erasmusului asa cum merita. Ca student am aflat de el pentru ca se puneau pe pereti ofertele si eu stateam sa citesc ce se mai afisa. Dar cateodata aveau unii grija sa ia afisul cu ei in loc sa isi noteze. Ca telefoane sa faci poze nu erau pe atunci. Dar in anii de universitate nu am primit niciodata un pliant cu acest program.

Pentru elevi de scoli generala si liceu ar trebui sa fie parintii informati. Poate ne spune Roxana cum a fost la ei.

Oare o fi reclama la tv pentru programele acestea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

.

Pentru elevi de scoli generala si liceu ar trebui sa fie parintii informati. Poate ne spune Roxana cum a fost la ei.

 

 

 

la noi diriginta (profesoara de engleza) este foarte implicata. si vad ca si pe la alte scoli, profesorii sunt cei care se implica. si asa afla copii, parinti, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...