Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Zacusca-n plapuma din puf de pinguin


Recommended Posts

  • Răspunsuri 802
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Monicabo, e vorba de dependenta la substanta indiferent cum se cheama produsul.

 

Mie de exemplu la cea mai mica raceala mi se infunda nasul, dar de asa maniera ca nu mai pot respira decat pe gura. Nimic nu ma desfunda in afara de 2 substante.

In fine, de la astel de raceli raman cu nasul infundat in permanenta si cu nevoia de a folosi picaturi.

====

 

Mihaela, nu numai efedrina. Nu am mai folosit de de cel putin 15 ani picaturi cu efedrina.

Xilometazolina e si ea pe lista de dependenta, nafazolina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, nasul se înfunda daca nu pui picaturi, asta e dependenta. Eu am avut la un moment dat dupa o raceala in care am folosit 2-3 saptamani picăturile. Am stiut atunci ca daca nu fac ceva nu mai scap de ele. Senzația de nas înfundat e alta decat in răceli, eu așa am perceput-o.

Pai eu nu pun picaturi preventiv ca sa nu mi se infunde nasul, ci cand se infunda si nu pot respira si mai ales noaptea, cand stau in pozitie orizontala. Si doar cand sunt racita (mai tare) atunci se intampla. 

Pai si efedrina aia, luata in 2 picaturi de 4 ori pe an sa zicem (in 2016 de ex n-am folosit niciodata, dar nah, anul inca nu s-a terminat [:-)))] ) - se cheama ca-s dependenta? Ce efecte secundare poate avea? Bixtonimul asta chiar ma ajuta in cazuri extreme. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu folosesc bixtonim ce are in compozitie efedrina ci pe cel cu xilometazolina. dar tot da dependenta.

Asta e diferenta intre Bixtonimul clasic si Bixtonim-xilo? Ca m-a intrebat o data la farmacie de care vreau si habar nu am avut ce sa raspund  [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicabo, e vorba de dependenta la substanta indiferent cum se cheama produsul.

 

Mie de exemplu la cea mai mica raceala mi se infunda nasul, dar de asa maniera ca nu mai pot respira decat pe gura. Nimic nu ma desfunda in afara de 2 substante.

In fine, de la astel de raceli raman cu nasul infundat in permanenta si cu nevoia de a folosi picaturi.

====

 

Mihaela, nu numai efedrina. Nu am mai folosit de de cel putin 15 ani picaturi cu efedrina.

Xilometazolina e si ea pe lista de dependenta, nafazolina.

Da inteleg... la mine nu-i asa, la racei usoare nu mi se infunda, sau daca se infunda, se si desfunda ulterior, fie ca il suflu, fie de la sine. Si chiar si noaptea s-a intampla la fel, in cazuri extreme, dar asta ar insemna ca stau o vreme treaza, sa respir pe gura si astfel nu ma odihnesc. Dar repet, nici noaptea nu patesc tot timpul, cu foarte rar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta e diferenta intre Bistonimul clacis si Bixtonim-xilo? Ca m-a intrebat o data la farmacie de care vreau si habar nu am avut ce sa raspund  [:-)))]

Da. E mai bun bixtonim xilo si mai scump adica dublu la pret 14-15 lei in marile lanturi farmaceutice. Dar belladona, Tei au preturi sub 8 lei. Mai sunt si alte produse cu xilometazolina.

Mi-am dat doctoratul in preturi avantajoase.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da inteleg... la mine nu-i asa, la racei usoare nu mi se infunda, sau daca se infunda, se si desfunda ulterior, fie ca il suflu, fie de la sine. Si chiar si noaptea s-a intampla la fel, in cazuri extreme, dar asta ar insemna ca stau o vreme treaza, sa respir pe gura si astfel nu ma odihnesc. Dar repet, nici noaptea nu patesc tot timpul, cu foarte rar.

Mama mea e la fel. Aproape niciodata nu are nevoie de picaturi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...