Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat...........adoptie(43)


Recommended Posts

catty, din nou vorbeste biologu' din mine [:D] modul de transmitere si exprimare a genelor este atata de complex, incat nu e neobisnuit ca un copil biologic sa semene mult mai bine cu un bunic sau unchi sau ruda indepartata decat cu proprii parinti. sunt si frati "buni" care nu seamana fizic intre ei... exemple: o prietena buna de'a mea. ea, ochi caprui, par saten. sotul, ochi verzi, par saten. copilul 100% biologic: blond, ochi albastri (da' albastri de'adevaratelea, ca si bunicul lui) alt exemplu si mai concludent: un var de'al sotului. mama bruneta, ochi negri, ten masliniu. tatal: sarb, deci mediteranean tipic: brunet, inchis la ten, ochi negri. copilul lor: par blond (zici ca'i oxigenat), ochi albastri deschis, ten alb alb de tot... si inca ceva. mai exista si un oarecare mimetism. poate ai observat persoane casatorite de multa multa vreme, care par sa semene fizic... am vazut multe poze vechi, de prin anii 1940-1950, cu neamuri de'ale mele: seamana sotii de zici ca's frati... inclusiv in cazul bunicilor mei a fost asa... chestia cu asemanarea fizica e foarte relativa... si tine foarte mult si de "ochii privitorului'... fii'mea seamana foarte bine cu sotul meu (si pe zi ce trece, tot mai bine zici ca seamana, pentru ca imprumuta si din gesturi si mimica). dar multe cunostinte spun ca seamana si cu mine... eu nu vad asemanarea asta deloc... si e draguta situatia cand ne vad pe noi, cu ochi caprui, si o vad pe ea cu ochi albastri, lumea e ferm convinsa ca a mostenit gena de la vreun bunic (taica'meu de ex. are ochi albastri), si nimeni nu'si pune problema ca ar fi adoptata [:D] (ma refer la cei care nu stiu) oricum, in momentul in care o sa o vezi, o sa stii ce si cum. si daca vei simti ca e copilul tau, nu o sa conteze daca'i inchisa la ten, si n'ar conta nici daca ar fi verde sau cu parul roz... va fi copilul tau si atat ! si vei lupta pentru ea, si o vei iubi si accepta exact asa cum este !!!!!
mami de brotac [pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Catty felicitari pentru depunerea actelor. In legatura cu fetita, mergeti si o vedeti iar sufletul iti va spune daca ea e fetita vostra sau nu.Sunt sigura de asta.Mergeti cu inima deschisa pentru ca daca e copilul vostru acea fetita restul nu va conta. Si eu am fost in situatia ta , am fost sa vad o fetita care se presupunea a fi tiganca ,mi-a placut dar nu stiam ce trebuie sa simt.In secunda urmatoare l-am vazut pe Razvan si atunci am stiut. Mult succes si sper sa vii cu vestea cea mare.Ca esti mamica. Mami de Razvan(07 martie 2004) Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, noi suntem bine. Azi o iau din nou pe fetita la mine. Pana luni. In paralel pregatesc dosarul pt incredintare. Si sper ca de la jumatatea lui decembrie sa fie la mine. Pana atunci rezolv si cu munca. Renunt la CIC in favoarea contractelor de colaborare. Cam asta. Va povestesc luni cum am petrecut we impreuna. Tzuni __________________________________________________________ [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222383330/180"]Tzuni[/url] [sofer] [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/album/576460762320954628/photo/294928803222366901/5"]mic[/url] si [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222403399/182"]drag[/url] si [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/album/576460762320920316/photo/294928803222421520/0"]scump[/url] si [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222328673/170"]grasunel[/url] si...[url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222338788/169"] pisicos[/url] Tzuni - oLo - Mercedes [trombon][trombon][trombon] ...am gasit un ingeras: Sara Maria!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Am citit postarile voastre din acest capitol si va admir foarte mult, este minunat ca ati sau veti adopta un sufletel. Si eu as vrea sa fac acest lucru dar sotul meu nici nu vrea sa auda... La mine povestea e cam asa: am avut 2 sarcini, la prima copilul s-a nascut mort, la cea de-a doua a murit la nastere, acum sunt din nou insarcinata si am descoperit ca am trombofilie si s-ar parea ca asta ar fi cauza pentru cele intamplate, a doua sarcina a fost anul trecut si de atunci ma gandesc la infiere dar cum v-am zis sotul nu vrea sa auda, prefera sa traim singuri inconjurati de catei si pisici. Chiar daca de data asta va fi bine si voi naste un copil sanatos (dar am multe temeri si cred ca voi inebuni dc voi trece iar prin ce-am trecut)imi doresc foarte mult sa infiez, insa nu stiu cum as putea sa-mi conving sotul sa accepte macar ideea... Cei din jur ma condamna pentru gandurile mele dar eu consider ca trebuie sa fiu pregatita pentru orice, dc e sa fie bine dar dc nu, nu vreau sa o iau razna si sa ajung la balamuc... Astept parerile voastre... cum imi pot convinge sotul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!!imi cer scuze ca nu am mai scris de ceva timp ....insa o sa ma iertati cind am sa va spun motivul.....DA....sunt mamica de 2 saptamani [hop][huta].sunt foarte fericita cele care au bbicii acasa cunosc f bine sentimentul!In sfarsit mi-a iesit hot judecatoreasca si am luat acasa minunatia de ingeras.Ne intelegem de minune ...parca este la mine de cind s-a nascut,e o cumintica de fata si o keama Nicol,are 1an si 10 luni si tot timpul rade(ma rog....nu kiar tot timpul ,insa e f vesela kiar si cind se trezeste din somn si nu e nimeni in camera sta cumintica in pat si se uita la tv iar cind vin eu incepe sa ranjeasca la mine de imi vine sa o mananc...), imi zice cind,, mama,, cind ,,mai ,,adica mami si este o scumpica,a reusit sa cucereasca pe toti cei care au cunoscut-o,e f prietenoasa ,sociabila, ,,vorbeste,, cu toata lumea,ai plac bbii mici la nebunie,cind iesim la plimbare sa duce si maingaie toti bbeii care ai intalneste,e o comoara de fata ...ce sa mai...Deh....acum am si eu cu ce ma lauda doar, ....nu-i asa?Sa ne scuzati lipsa de modestie!Va pupicim pe toate mamicile si viitoarele mamici si pe toti bbii vostri!promitem sa scriem mai des ce nazdravanii mai facem[copil][:I] carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coanamare..in primul rand vreau sa-ti zic ca te admir ca ai trecut peste cele 2 pierderi ale copiilor (cu siguranta nu a fost usor)...si ca avut puterea sa mergi mereu mai departe[flo]...practic ai dus 2 sarcini pana la capat si acuma esti la a treia!...eu zic ca perseverenta voastra va fi rasplatita si de data asta lucrurile poate vor fi altfel!...va fi bine si vei naste un copil sanatos..[pup]...va doresc din inima sa fie asa... asa ca partea cu adoptia unui alt copilas va mai avea de asteptat..[:D]...dar daca te gandesti oricum sa adopti...ma gandesc ca poate nu e acum momentul potrivit ca sotul tau sa se gandeasca la asa ceva....mai ales cand aveti deja un bebe in burtica ta...barbatii in genere nu au gandirea distribuitiva...probabil el spera inca ca veti avea un copil biologic si pana nu e convins ca aceasta etapa s-a terminat intr-un fel sau altul..nu se poate concentra pe alt plan... de ex la noi...aveam mereu ca plan tratamente...analize..FIV...si sotul meu nu prea vroia sa vorbeasca despre adoptie...dar dupa ce am i-am spus ca sansele sunt mult prea mici sa mai incercam asa si riscurile mult prea mari, si o perioada am incetat orice gand, discutie, plan...la un moment dat a venit timpul si amandoi am hotarat sa adoptam...(si noi avem caini si pisica..[^]) asa ca fii linistita...sotul tau...daca isi doreste asa mult copii...va dori si el acest lucru... Gulser_30...felicitari pt ca ti-ai adus minunea acasa![bis][bis] anda[bis] "daca dragoste nu e...nimic nu e"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diciu usor nu mi-a fost, mai ales anul trecut cand l-am si vazut si era o frumusete de baiat care din pacate n-a supravietuit... I-am zis sotului ca vreau 2-3 copii, ca e mai bine sa fie mai multi frati sa creasca impreuna, sa se sprijine... eu mai am o sora si un frate si nu-mi pot imagina cum ar fi fost sa fu singura la parinti. A zis ca mai vedem, si i-am zis ca dc nu o sa mai pot trece prin alta sarcina (deja am o cezariana, as face-o si pe a doua)infiem! Mama e asistent maternal si dupa ce am patit eu anul trecut, ironia sortii, la vreo 2 luni a primit in plasament un baietel de o luna si jumatate, din cate am inteles are dosarul pregatit pentru adoptie, chiar a venit un cuplu sa-l vada si l-au placut dar am inteles ca s-au razgandit cand au citit in dosarul lui ca mama naturala era oligofrena... dar el este absolut normal, e istet, e tare frumusel! dc sotul ar fi de acord l-as lua acasa fara sa stau pe ganduri, poate as trece mai usor prin hatisul birocratiei fiind mama in sistem... Cand mai mergeam cu sotul in vizita la parinti si ma jucam cu cel mic, nici nu vroia sa se uite la el, nu stiu de ce... m-am gandit ca poate de teama sa nu-l placa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...