Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat...........adoptie(43)


Recommended Posts

draga Liliana, multumesc mult pentru raspunsul tau; in momentul acesta, chiar aveam nevoie de povestea ta; de fapt, pe vremea cind il adoptam pe David, ti-am citit toate mesajele si te-am admirat si pretuit pentru felul tau de a fi, gindi, actiona; exemplul tau m-a intarit si m-a facut sa lupt pt ce imi doream cel mai mult de la viata; inca o data, toata admiratia din partea mea pt mamica si femeia Liliana!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Liliana am vazut posele cu ingerasii... foarte frumosi sunt De vreo 3 saptamani ma gandesc sa te rog sa ma treci ca "atestat", dar acum chiar o fac. Aveam, ce-i drept, o dorinta ascunsa: sa te rog sa treci direct "plasament", dar... inca nu este cazul. Sper insa din tot sufletul sa fie cat de curand. ...las' ca ma fac eu mare
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, apelez la experienta voastra cu disperare ! Am gasit un copilas a carui situatie nu este clara:se afla in plasament de 2 ani de zile.Mama biologica nu l-a vizitat in aceasta perioada decat o singura data.Cand a fost solicitata sa-si dea acordul ptr adoptie ( acum aprox un an ) a refuzat, iar tatal nu a fost gasit.Acum la insistentele noastre s-a redeschis cazul lui, mama va fi ignorata invocandu-se reaua credinta iar tatal este plecat la munca peste hotare.Ce sanse avem sa luam acest copilas acasa ? Sunt disperata, nerabdatoare , dar cunoasteti si voi f bine aceasta stare...[q] Daca acordul mamei nu va mai fi necesar, problema va fi la tata :daca nu va fi gasit ? Daca nu isi va acordul ?( desi in acesti 2 ani nu l-a vizitat niciodata) De la DPC ni s-a spus ca va dura 3 luni perioada de asteptare a unui raspuns din partea tatalui[V] Incredintare in vederea adoptiei nu putem solicita pana atunci( copilul inca nu e adoptabil), plasament nu ( cica daca are conditii bune la maternala, e fara sens) si atunci ? Noua nu ne ramane decat sa asteptam ? Ce ma sfatuiti ? Ma gandesc numai la acest copilas, zi si noapte,si simt ca nu pot face nimic ptr el ! carry
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliana sa iti traiasca copilasii.Doamne ce bine mi-a facut povestea voastra.Ma treci si pe mine "in curs de atestare" te rog? Diciu ati primit atestatul?Ceva vesti de bebe? Catty ce mai faci? Carry din pacate eu nu stiu sa te indrum ce sa faci insa mai bine sa stepti sa fie cat de cat clara situatia copilului si apoi sa-l iei acasa.Cel mai bine e sa cauti un avocat care sa vorbeasca "pe limba lor" cu cei de la DPC si sa va traduca si voua cat mai trebuie asteptat si daca sunt sanse ca acel copil sa fie declarat adotabil. Mami de Razvan(07 martie 2004) Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asi...multumesc mult ptr raspuns ! Ma intreb ce castig de cauza s-ar da unui asemenea tata, care nu a vizitat copilul timp de 2 ani si pot aduce dovezi certe ca l-a maltratat cand era micut ?( era ars cu tigara pe talpi[bang]) Citatiile se pot trimite si in strainatate, daca tatal nu e in tara ? Probabil , daca nu vom rezolva singuri, vom apela la sfaturile unui avocat, am face orice ptr acest copilas ! Mult succes si tie in aflarea fratiorului lui Razvan ! carry
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catty...am vazut micuta!...e o scumpica...[il] Spor la treaba in continuare cu amenajatul casei! Oanamagda[flo]...Felicitari pt decizia de a avea si o fetitza...si daca deja o stiti ca e a voastra e excelent! Asi[flo]...atestatul ni s-a promis ca-l vom capata pe 3 decembrie...asteptam cu nerabdare sa se incheie acest capitol...cat priveste bebe...nimic deocamdata..[biz]...dar este undeva...si-l vom gasi...[bis]..iti doresc mult mult succes pt noul atestat![pup] Sabineta[pup]...astept cu nerabdarea vestea ca ai puiul tau acasa in plasament![pk]... carry..mi se pare absurd...ca un astfel de tata biologic[:(!]..pt care ai zis ca ai dovezi clare ca a abuzat copilul...sa nu fie scos din drepturile parintesti!!..cu siguranta ceva nu-i regula si e bine ca te-ai gandit sa consulti un avocat...iti doresc mult succes![bis] liliana csaki...[flo][flo][flo] anda[bis] "daca dragoste nu e...nimic nu e"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mai scris demult, dar azi m-a apucat nostalgia...s-au implinit 2 ani, azi, de cand mi-am vazut puiutul!!!! Doamne, cat am mai cautat-o, cat m-am intrebat de ce la mine trebuie sa dureze atata...si cum am inteles ca exact asa trebuia sa fie ca sa fim amandoua pregatite...aveti incredere,puiutul vostru va cauta la fel cum il cautati si voi, si DD le aranjaza in asa fel incat sa va intalniti...poate ca ne si testeaza daca chiar vrem, daca chiar meritam...da rezultaatul e fantastic!!! Eu multumesc in fiecare dimineata a zilelor mele pt bucuria pe care ne-a dat-o, si daca la inceput am avut o urma de ? ca oare de ce am simtit ca fetita mea trebuie sa ajunga la noi in familie pe calea asta, acum am si raspunsul: sunt sigura ca daca o nasteam eu, n-o puteam face asa reusita, asa de speciala, asa de pt noi...Nu stiu daca viitoarele mamici, care se chinuie sa aduca pe lume puiutul, si trec prin tratamente grele, si multe incercari si dureri, ma pot intelege...Eu spun cu mana pe inima si in fata oricui, nu e nici o diferenta intre baietii mei si minunea data de DD, n-ar fi putut fi altfel, n-am fi putut-o iubii mai mult pt ca mai mult nu se poate! Si este la fel de a noastra ca oricare dintre noi, dar luptand pt ea asa cum n-am luptat pt baieti, parca stim pretui fiecare clipa, e si foarte lipicoasa, si vesela , si desteapta. Stie sa rada din tot sufletul, si sa ne spuna cat ne iubeste, si sa ne pupe, si sa cante, si sa umple casa cu cantece si poezii...Nici nu-mi mai aduc aminte cum era viata noastra inainte... La gradi o iubesc toti, ii si place f mult, ar merge si duminica daca ar putea...ii place intre copii, ii place intre oameni, si toata lumea din jur o iubeste pt ca si ea ii iubeste pe toti!!! Va doresc tuturor viitoarelor mamici bucuria, implinirea, va doresc sa ajungeti cat mai repede sa simtiti ce simt eu acum! Multi pupici din tot sufletul Dora,o mamica fericita http://pg.photos.yahoo.com/ph/doramorodan/my_photos?urlhint=actn,del%3as,0%3af,1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI!!!!! pentru Ioana Claudiei! Va doresc din tot sufletul sanatate si multe bucurii impreuna! Si poate ne mai pove ce mai faceti voi... Ca noi suntem foarte bine, s-a adaptat excelent la gradi, nu prea a fost bolnavior (doar raceli usoare). Eu mi-am luat program de 6 ore ca sa-l duc/iau de la gradi (apropos, si voi puteti lua program de 4 ore!! e in contractul colectiv de munca la nivel national, nu puteti fi refuzate!). Si de cand stau tot timpul cu el a devenit mai ascultator, extrem de iubaret (Liliana, tii minte cand te invidiam pt David cel mamos?! [:)]), ne "pupacim" mai tot timpul, este foarte politicos, iti face observatie cand nu te comporti corect (treci strada pe rosu ca nu vin masini, spui "bai!" [:D]) si caaaaaanta, nene, ne-a zapacit urechile, e casa plina de el! Suntem extrem de fericiti si iata ca maine se implinesc 3 ani de cand a venit ACASA. Ii mai povestesc cum l-am adoptat, perioada de pana sa-l luam acasa, il amuza sa-i povestesc ce facea cand era bebelus, e interesant. "Citeste", "scrie", "coloreaza", tapeteaza mocheta cu plastelina... il zice perfect pe "r", dar foarte prost pe "s" si "sh"... e minunat!!! Bucurii pe care vi le dorim si voua si va pupacim si pe voi cu mult drag!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit in urma,mi-am amintit de perioada cand o cautam pe Pati,ce familie frumoasa si fericita eram aici, pe forum.Asi, ma bucur foarte mult pt voi ca doriti al doilea baietel, nu stiu ce mai face Alexa Ioana, da ma intreb oare de ce nu ne-am intalnit noi pana acum? N-ar fi un moment bun s-o facem??? Mi-e dor de cum era acum 2 ani, mi-e dor de voi,[grup] prietenele mele de pe forum!!!! Aissa, ce mai faci? ALE? Pupici multi multi Dora,o mamica fericita http://pg.photos.yahoo.com/ph/doramorodan/my_photos?urlhint=actn,del%3as,0%3af,1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...