Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat...........adoptie(43)


Recommended Posts

Catty ma bucur din suflet ca ai reusit sa treci peste toate si sa iti gasesti fericirea. Tzuni emotionanta povestea ta! Desi am mai trecut odata prin asta , incep sa am emotii tot mai mari cand ma gandesc la marea intalnire. Mami de Razvan(07 martie 2004) Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Asi[flo]...succes la a doua si marea intalnire! Catty..felicitari si succes in continuare cu micutza voastra! Va doresc tuturor ca Mos Nicolae sa va aduca cele mai frumoase daruri pentru fiecare!!! [bis][bis][bis] Noua ne-a adus deja...azi..atestatul[il] anda[bis] "daca dragoste nu e...nimic nu e"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA SEARA DRAGELE MELE.Desi voi nu ma stiti,eu va cunosc pe fiecare.Eu sunt noua pe forum (am mai scris si ieri dar nu mi-a aparut mesajul pana acum)[bang],va citesc de ceva timp dar nu am indraznit sa scriu.Va felicit pe toate pt puterea pe care ati avut-o de a lua aceasta hotarare.Va pup pe toate si am sa revin cu povestea mea.Va doresc ca sarbatorile sa va lumineze sufletele de bucurie,iar [copil][bonjovi]cat mai repede la voi,sa stati cu totii in jurul bradului cantand colinde.[pup][pegeam]sa vina mosul cu multe daruri
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragele mele, SORILEA, ASI, DICIU multumesc mult pt cuvintele voastre frumoase. Stiu de multa vreme ca aici toata lumea plange pt esecurile celuilalt si se bucura atunci cand reusesc si o spun, pt a nu stiu cata oara, ca fara fetele minunate de aici nu as fi putut sa trec prin toate si sa reusesc sa ma ridic si sa o iau de la capat. Ce sa spun fetelor? Dupa ce am inceput sa traiesc, pe zi ce trece constientizez ca micuta asta este a mea, indiferent de felul in care a venit pe lume si asta ma emotioneaza si totodata ma umple de temeri, normale zic eu. Mi se pare ca nu mai trec zilele o data ca sa o putem lua acasa. Mi-e greu sa o aud in fiecare seara la capatul receptorului chiuind si sa nu vrea sa spuna nici un cuvant la tel. Maternala spune ca atunci cand eu ii vorbesc la tel face ochii mari si se uita in jur incercand sa vada unde sunt. Va doresc la toate ca luma decembrie sa va aduca cel mai frumos cadou din lume si Craciunul sa va gaseasca alaturi de micutii vostri. Pupici catalina "Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catty, ce frumos povestesti! [bis] Mie maternala numai necazuri mi-a facut...mi-a pus bete in roate... Incerc sa trec peste, copilul e important, dar nu-mi face nicio placere sa merg la maternala acasa. Sincer! Abia astept sa o aduc pe fetita acasa... Intr-una din zile cand eram la maternala, Maria mea dormea. Era asa de senina, de linistita in somn... M-am aplecat atunci asupra ei, i-am mangaiat buclele si am intrebat-o soptit "vrei sa fiu mamica ta? vrei sa fii fetita mea?" N-a raspuns, dar dupa respiratia linistita mi-am dat seama ca e de acord. [bis] Ooooof, abia astept.... Tzuni __________________________________________________________ [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222383330/180"]Tzuni[/url] [sofer] [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/album/576460762320954628/photo/294928803222366901/5"]mic[/url] si [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222403399/182"]drag[/url] si [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/album/576460762320920316/photo/294928803222421520/0"]scump[/url] si [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222328673/170"]grasunel[/url] si...[url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222338788/169"] pisicos[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Nu am mai scris de ceva timp , pentru ca...inca astept.Eu de luni de zile incerc sa inteleg de ce in unele zone ale tarii, lucrurle merg intr-un fel, si la noi la Iasi, altfel.Am mai povestit cazul meu.Suntem pe o lista de asteptare, am avansat di aprilie, cind eram pe locul 18, pina pe locul 4 , unde am intepenit de vreo 3 luni.Ideea e ca, noi am fost aici la Iasi chiar incurajati sa luam copii cit mai mici , din maternitate practic, ceea ce ne si convenea ,si ceea ce s-a si intimplat cu mai multe persoane pe care le cunosc, cu inconvenientul ca e mai mult de asteptat.Am zis ok, dar nu am inteles de ce nu e incurajata si adoptia copiilor din asistenta maternala, de 1 an sau 2 ani,ca noi am fi vrut si asa.De-abia acum am inceput sa pricep: am intrebat la DPC, si mi-a spus ca "acolo, laBUC, asistentza maternala, merge mai bine, dar aici nu prea!!!'"adica, cum???am intrebat.pai, sa vedeti, ca aici nici nu prea avem copii in asist maternala mai mici de 5 ani, pentru ca, de fapt, se accepta tacit ca acesti copii sa ramina cit mai mult in asistenta maternala, intrucit sunt , practic , un mijloc de subzistentza pentru respectiva familie!!!Care , de multe ori, e din mediul rural,mai au si altzi copii si traiesc practic din acesti bani!!!Va dati seama?? si nici nu ii adopta, si nici nu reusesc sa inteleg ce se va intimpla cu ei, pt ca rareori mai sunt luati inapoi de familia lor, si nici nu pot fi tinuti la infinit asa, si nici adoptati ....Nu stiu ce sa mai zic, practic, cind aud ca voi mergeti la maternale, si inca asa de repede, chiar inainte de a avea atestat, ramin cu gura cascata , si ma bucur pentru voi...dar eu se pare ca ami am inca de asteptat.Mi s-a mai spus ca adoptia nici nu va mai fi incurajata pe viitor, ca vor face tot posibilul sa convinga mama sa nu abandoneze copilul!!!Practic, cica trebuie sa astept in continuare bb de la maternitate, micut ,de citeva sapt sau citeva luni, dar ca...fiind cazuri mai rare, mai am de asteptat.Cam incep sa imi pierd rabdarea.Am zis ca as vrea sa vad copii dati in asistenta maternala, dar mi-au zis ca nu au nici unul sub 5 ani, si oricum , ei nu ma sfatuiesc sa iau un copil asa de mare...Cu sperantza ca are si pentru mine cineva un gind bun...sa ma simt si eu sustinuta macar aici...astept un sfat, o vorba buna...Felicitari lui Catty pentru ceea ce a realizat in atit de scurt timp!!Este uluitor!!Sa auzim numai de bine!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tzuni, las-o pe maternala, poate asa e felul ei de a fi, poate s-a legat afectiv puternic de Maria si-i pare rau ca ramane fara ea... Roaga-te sa te cheme la tribunal cat mai repede ca s-o ai pe printesa acasa eventual de Craciun! Iti tin pumnii! Maimutzak, acum cateva luni spuneai ca vrei sa urmezi intru totul calea DPC Iasi. Poate ar trebui totusi sa te interesezi si la alte DPC. Fara sa le "deranjezi" pe asistentele sociale de la Iasi... Faptul ca nu deschid dosare pentru adoptabilitatea copiilor, doar ca sa mai protejeze financiar niste familii, nu mi se pare ok. Iti doresc sa primesti vesti bune cat mai repede! ioana, mama lui Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai scriu eu asa des dar in masura timpului va citesc... Maimutzak nu mai astepta dupa ei. Ai avut enoooorm de multa rabdare. Nu stiu cat e de "sanatoasa" atitudinea asta a ta de copil cuminte care sta la rand. Zici tu ca esti pe locul 4...mi-e greu sa cred ca de atatea luni doar 14 adoptii sau facut. Cine stie cati intra pe langa rand si pana la urma nici nu-i condamn. Eu pana sa iasa atestatul deja batusem 3 sectoare in cautare de pile si relatii. O spun cinstit ca nu am de ce sa ma jenez, mai trebuie sa dam si din coate uneori. E adevarat ca se prea poate ca tu sa astepti pentru ca inca nu a venit vremea sa iti cunosti copilul, poate inca nu s-a nascut...dar e ok, e foarte ok sa ai si tu o atitudine activa de cautare. Nu mai sta dupa ei, va expira atestatul pana se misca aia. Copil poti lua din orice judet nu numai de la voi! Va felicit pe toate care sunteti acum active, fie ca va atestati, fie ca asteptati incredintari... Va pupam cu drag si va uram numai cadouri frumoase sa primiti. Pentru cine ne duce dorul am mai pus cateva poze noi la semnatura. [url="http://community.webshots.com/user/aissa1973"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...