Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat...........adoptie(43)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

gaby 76, sa stii ca au mai scris aici fete cu soti "superincapatanati" iar acum au un copil acasa sau asteapta sa-l ia acasa cat de curand. Am vazut ca ai sters aproape tot ce ai scris si nu stiu de ce, poate mai erau fete care puteau sa-ti raspunda si n-au apucat sa citeasca mesajul complet. Aissa [pup] de la noi ca avem cont la BT [;)] Mami de Lali
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragelor, E primul meu mesaj si incepe cu M-am hotarat sa adopt... Dupa 3 Fiv-uri nereusite, m-am relaxat, mi-am lins ranile si gata am inceput sa adun actele pentru adoptie. M-am oprit la analize. Va rog din suflet sa ma anuntati unde sa ma duc sa le fac si ce anume? Asistentele de la Sectorul 2 nu mi-au dat prea multe detalii. Va multumesc pentru ajutor. Gina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gina felicitari pentru hotarare si mult, mult succes! Gaby eu zic sa va lamuriti temerile inainte de a alege metoda asta pentru a avea un copil.Daca sotul e doar incapatanat pana la urma se va lamuri ca adoptia e doar o metoda de a avea un copil si nu o sperietoare.Succes! Noi maine incepem evaluarea ca pana acum am fost atat de ocupati ca nu ne-am putut intalni cu asistenta.Parca devin din ce in ce mai nerabdatoare desi am zis ca nu ne grabim. Mami de Razvan(07 martie 2004) Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! [hia] N-am mai intrat in ultimile saptamani, dar acum am citit si din urma si sunt bucuroasa pentru voi toate, cand va citesc imi dau lacrimile, trairile voastre sunt atat de emotionante, cat as vrea sa simt si eu ce simtiti voi, off... Catty e minunat prin ce treci si felul cum povestesti! Maimutzak nu te descuraja, iar copiii care sunt dati in plasament unor familii poate au situatii incerte, am scris in urma ca si mama e asistent maternal si are in grija 3 copii, unul este adoptabil, si inca 2 frati care au familie dar din nu stiu ce motive prefera sa-i lase in grija statului. Inainte de acestia a mai avut alti 2 frati care aveau mama, dupa ce au stat la ai mei acasa vreo 2 ani si jumatate i-a luat mama lor si au plecat din tara, cine stie unde or fi bietii de ei pusi sa cerseasca. Sunt multi copii cu situatie asemanatoare, sunt crescuti de asistenti maternali, nu sunt adoptabili pentru ca au parinti pe undeva...[bang] Va doresc numai bine si sa va luati puii acasa cat mai repede! [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asi, bafta maine la evaluare! Iar nerabdarea cred ca este cel mai natural sentiment cand astepti un copil![:D] [floare3][floare3] Gina, bine ai venit! Obligatoriu este avizul de la psihiatru, in rest, analizele ti le stabileste medicul de familie (daca va cunoaste bine, probabil ca nu va mai cere nici un fel de analize); el da cu subsemnatul ca sunteti "clinic sanatosi"; cu hartiile te prezinti la o policlinica ('de stat', agreata de DPC) ca sa vi se faca un certificat-tip. Gaby 76, am apucat sa citesc mesajul tau initial in care pareai foarte suparata pe sotul tau. Daca l-ai sters probabil ca ai avut un motiv intemeiat. Totusi, nu dispera! Barbatii se hotarasc greu sa aiba in casa un contracandidat la rasfat! [:D] . Uneori dureaza luni pana obtii un "poate". ioana, mama lui Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Citesc de ceva vreme mesajele voastre, dar parca nu am avut curajul sa scriu, m-am documentat cat de cat, recunosc ca nu am citit tot asa ca daca pun o intrebare care s-a dezbatut intr-o alta sectiune sa nu va supareti pe mine. Citeva cuvinte despre noi, ne dorim ff mult un copil si din momentul acesta(sunt dupa rezultatul negativ al unei incercari FIV) sansa de a avea un copil este adoptia. Ne-am gandit foarte bine cu toate ca pana in momentul primirii rezultatului la FIV eu nu am luat in serios ideea adoptiei, sotul meu in schimb, da. In momentul cand am aflat, el a fost primul care a spus sa adoptam un copil pe care sigur o sa-l iubim, nestiind sa facem diferenta. Acum si eu imi doresc din tot sufletul si chiar sunt nerabdatoare sa il am, vreau sa incep procedura de adoptie, am inceput sa adunam actele necesare si sper ca saptamana viitoare sa le depun la DPC. Am tot citit pareri ale fetelor din sectoare, din sectorul 6 nu am citit nimic. Daca e cineva care e in curs de atestare, a vazut copii, a terminat procedura, va rog sa imi spuneti si mie cum deurg lucrurile aici?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA SEARA DRAGELE MELE.Am spus ca revin si iata-ma.Povestea mea suna c-am asa:suntem casatoriti de 14ani si de 10ani ne chinuim sa avem un [copil],dar se pare ca soarta noastra nu a fost sa avem un copil biologic.Cand ni s-a spus ca sansele sunt minime,imediat eu m-am gandit la adoptie,dar binenteles ca sotul a fost reticent,nu si nu.Au trecut multi ani de insistente si rugaminti,pana sa aud din gura lui ca s-a hotarat,DA VREAU SA AVEM UN COPIL(sa adoptam).Am plans si-am ras in acelasi timp,nu stiam cum sa ma bucur de aceasta veste,dar ce conteaza cel mai mult ,e ca s-a hotarat.Ai mei ne sprijina ,ne sunt alaturi,ai lui nu stiu,dar nici nu ne-au intrebat vreodata ce-i cu noi,cu viata noastra,cred ca nu-i intereseaza prea mult de noi,daca o sa avem s-au nu copii vreodata[q].Deci ne-am hotarat,vrem sa incepem procedeul de adoptie,dar am o intrebare:noi locuim cu parintii mei intr-un apartament cu 3cam.,eu si sotul luctam,dar avem salariile mici(10mil.fiecare),tata-l meu lucreaza si el,iar mama e pensionara pe caz de boala,crede-ti ca pot intampina probleme si din ce punct de vedere?Asta e povestea mea pe scurt,dar sper sa intru mai des si sa mai povestesc cu voi,ma simt bine cand va citesc,cu povestile voastre imi alin sufletul.Astept si eu ca in curand sa mi se implineasca visul.[pup]-ici la toate fetele de aici si tote cele bune va doresc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor![bis]..n-am mai scris nici eu demultisor...din pacate in afara de atestat...alta veste buna nu am...dar sper... Asi[flo][flo]..mult succes in noua etapa...la evaluare si restul...eu zic ca nu va grabiti...asa decurg lucrurile odata incepute..[pup]..mult succes! Gaby 76[flo]...si sotul meu s-a ferit cumva de adoptie in prima faza...dar cu timpul...vazand ca alta solutie nu e...s-a hotarat.. iti tin pumnii sa fie bine si pana la urma daca sotul tau isi doreste un copil.. va accepta adoptia. ginairina[flo]...sa fie intr-un ceas bun hotararea voastra! cu analizele la mine a fost asa: mi-au dat 2 tipizate (certif medical tip A3) pe care a trebuit sa le aduc completate, stampilate si cu timbru fiscal de la medicul de familie si unul de la medicul psihiatru...iar acestia au scris ca suntem clinic sanatosi...fara alte analize suplimentare..medicul de familie ne stia f bine si pt cel psihiatru a fost o formalitate...cam asta...iti doresc mult succes la atestat si apoi mai departe! anig[flo]...felicitari pt decizie!..si bine ai venit printre noi![pup]...si eu sunt la sectorul 6....lucrurile decurg ok zic eu...cel putin la faza cu atestarea...adica fetele de la adoptii sunt dragute..noi am inceput asa:..am fost la biroul de adoptii la etajul 1 am cerut o hartie cu actele necesare si ceva lamuriri si in 2 saptamani le-am depus....apoi...ni s-a repartizat un asistent social si un psiholog ce s-au ocupat de cazul nostru si cam in 2 saptamani au inceput vizitele acasa...cursuri..etc...si fix dupa 2 luni am primit atestatul...deci partea asta decurge bine... cat despre restul....ce pot sa spun...copii adoptabili la ei nu prea sunt...decat marisori...si la departamentul anchete (acolo unde se ocupa de dosarul copiilor ce ar putea sa ajunga adoptabili) parca nu merg lucrurile f bine...insa nu vreau sa te descurajez...fiecare isi are "intalnirea" cu copilul sau in mod diferit...mai repede sau mai tarziu...atunci cand este momentul... mult succes![pup] si daca mai am intrebari...oricand.. soriLea[hia]...iti urez mult succes in implinirea visului![flo]...cat priveste situatia locativa (3camere si cu parintii)...eu nu cred ca vei avea nici o problema (nici cu venitul)...este chiar bine ca sunteti o familie mare... ioanaalice, aissa, coanamare[flo][pup][flo] catty[flo]...ce mai face micuta ta?..cred ca abia astepti sarbatorile sa o poti lua acasa iar.. anda[bis] "daca dragoste nu e...nimic nu e"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...