Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat...........adoptie(43)


Recommended Posts

Simona aveti un inger de copil, sa va traiasca si sa va bucurati de ea. M-a emotionat si filmuletul, nu cunosc povestea ta dar cred ca ai luat-o de micuta, la secventele de la aniversarea de 1 anisor, am plans impreuna cu tine (tu de fericire - eu de nerabdare sa traiesc cat mai repede acele momente). Cu toate ca sunt la inceput(saptamana asta depun dosarul) eu am speranta ca totul va fi bine si ca fetita mea mult dorita nu ma va lasa prea mult sa o astept. Diciu ma bucur sa aflu ca ai facut un pas inainte, bafta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Diciu...iti spun ce ni s-a explicat noua in legatura cu parintii de negasit :in cazul in care DPC -ul nu gaseste mama ( nici cu adrese la evidenta populatiei) ei inainteaza dosarul in instanta si totul ramane la latitudinea judecatorului . Se vor trimite cateva citatii la adresa mamei, la domiciliul declarat, apoi in presa locala , apoi " la usa tribunalului" si, daca nici atunci nu apare, judectorul poate lua o decizie in lipsa. Acest caz nu este de dorit, ptr ca mama poate apare mai tarziu , poate face contestatie,si alt judecator poate considera viciu de procedura si ...mai departe intelegi ce ar urma.Sper sa nu fie cazul ! Ne confruntam cu aceleasi probleme si noi, si e ...f greu ! Multa bafta ! Simona...sa va traiasca printesa ! carry
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anig...multumesc![pup]..pasul e mic inca...dar macar avem pt ce spera.. carry[flo]...din pacate cred ca sunt f multe cazuri cand mamele naturale dau adrese si identitati false si practic dpc-ul, politia si instantele judecatoresti se confrunta cu aceleasi probleme... noua nu vor inca nici sa ne acorde plasamentul de urgenta... mama nu e de gasit...adresele date de ea nu-s bune si din zona unde a fost reperata dupa cnp...a venit un raspuns ca nu gasesc pe nimeni... si noi stam si asteptam nu stiu ce..si fetitza in spital...mi se zice sa astept pana e ceva sigur ca sa nu avem surprize mai tarziu...pai oare cand va fi ceva sigur in aceste conditii?..ce-as putea sa fac? Faptul ca depinzi de latitudinea judecatorului de a lua o decizie...sau nu..mi se pare greu.. Oricum e un risc in toate astea...dar ni-l asumam..asta e Insa vroiam sa stiu daca cine in situatie similiara a rezolvat problema si copilasul a reusit sa devina adoptabil...si ce sanse avem sa-l luam mai repede acasa in plasament de urgenta... Am inteles ca in cazul copilasilor cu linie la mama si la tata e mult mai usor sa ajunga adoptabil...probabil judecatorul ia decizia sa devina adoptabil imediat...insa pana la urma cand naturala isi da date false si nu e de gasit nu e acelasi lucru?...naturala se poate intoarce daca e asa...in ambele situatii pana la urma..si cu un test de adn poate sa demonstreze ca ea e mama acelui copil... deci nu vad diferenta si de ce lungesc asa de mult situatia unui copil in care mama e inregistrata cu date false? Speram totusi sa fie o cale... Iti doresc si tie mult succes in continuare!![pup] anda[bis] "daca dragoste nu e...nimic nu e"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

diciu, hai sa'ti zic un caz de care am aflat cand o asteptam noi pe alexa. era o fetita a carei biologica era plecata din tara si a zis clar ca ea nu se intoarce pentru infatisarea la tribunal. in schimb a dat declaratii peste declaratii cum ca renunta la drepturile asupra copilului (si la spital, si la politie, si la primaria din comuna). in plus, parintii au venit la proces si au declarat si ei ca fiica lor nu vrea copilul (aveau si ei o declaratie scrisa trimisa de tipa), si in plus, nu il vor nici ei, si sunt de acord cu declararea adoptabilitatii copilului. judecatorul a zis NU. nu a luat in considerare nicio declaratie... s'a facut apel, normal. judecatorul de la curtea de apel a zis DA, fara discutie... si rapid a fost declarata adoptabila fetita... asa ca... din pacate... cam depinde de judecator...
Sarbatori fericite !
mami de brotac roacker [pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar...Alexa Ioana...e greu sa stii cateodata ca esti cu mainile legate si ca depinzi fara o logica clara de un om care vede lucrurile din afara..detasat...si asta nu e valabil numai la judecatori ci si la cei care sunt in masura sa-mi dea acuma fetitza in plasament..[:(] Stau si ma gandesc...ca daca in situatia acelui caz cand toti au declarat ca dau copilul spre adoptie a fost asa...dapai in cazul in care nu vine nimeni din partea naturalei sau se dau ascunsi?... in felul asta copilasii ajung sa stea prin spitale mult prea mult!! e greu sa pot accepta acest sistem..[biz] anda[bis] "daca dragoste nu e...nimic nu e"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor! Noi azi am terminat cursul pentru parinti care e foat foarte interesant dar asa fi vrut sa fie mai detaliat pentru ca sunt foarte multe probleme de dezbatut. In ianuarie vom merge la psiholog si vom continua evaluarea.Abia astept sa ne luam atestatul. Diciu sper sa rezolvi problema repede si sa ne dai vestea cea mare. Tzuni cand e ziua cea mare? Mami de Razvan(07 martie 2004) Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Diciu, ma bucur pt tine si eu zic sa lupti, ca daca e sa fie a ta, va fi cu siguranta! Apropo de sistem - am depus dosarul pt incredintare la inceputul lui decembrie si mi-au spus ca abia pe la sfarsitul lui ianuarie o sa ma cheme la tribunal. Sper sa fie macar sfarsitul lui ianuarie. E aiurea. Am atestat, copilul e adoptatbil, ne-am intalnit, ne-am placut: de ce lucram acum in defavoarea copilului si lasam sa treaca timpul aiurea? oooooof! N-am mai luat-o la mine acasa de teama ca o bulversez pe micutza - ca nu mai e chiar bb.... Dar de duminica pana pe 2 ianuarie vom fi impreuna. Vom face duminica bradutul, vom pleca si la munte la zapada si bulgareala.... asi, ma doare stomacul cand ma gandesc cat mai am de asteptat. Parintii mei s-au suparat foarte tare pe mine pt ca am decis sa adopt acest copil minunat. Mi-au facut un scandal de zile mari si mi-au spus ca nu mai am ce cauta acasa, ca nu le mai sunt fiica.... Nu-i judec, ca-s parintii mei, dar m-au dezamagit cumplit! Asta insa nu ma face sa dau inapoi. Dimpotriva. Voi lupta si voi fi cu Maria mea intr-o zi, vom fi vesele si fericite. I-am promis asta si stiu ca DD e cu noi! Si voi, fetelor ne sunteti alaturi si va multumim pt asta [grup][grup] Ieri am pregatit camera Mariei. A venit mobila noua, am pus hainutzele la locurile lor, am pus pe dulapuri tone de jucarii.... Alexa_Ioana, esti ok cu sanatatea? __________________________________________________________ [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222383330/180"]Tzuni[/url] [sofer] [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/album/576460762320954628/photo/294928803222366901/5"]mic[/url] si [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222403399/182"]drag[/url] si [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/album/576460762320920316/photo/294928803222421520/0"]scump[/url] si [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222328673/170"]grasunel[/url] si...[url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222338788/169"] pisicos[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tzuni imi pare bine ca vei fi impreuna cu Maria de Craciun, asta ca sa incep cu vestile bune.Din nefericire, sistemul asta care trambiteaza "interesul superior al copilului" ,uita de el in cele mai multe din cazuri.Vina e a celor care au permis ca sa se faca astfel de legi ,care nu se potrivesc deloc realitatii din Romania. Referitor la parintii tai parca imi suna tare cunoscuta povestea.La mine s-a intamplat cand m-am maritat.Stiu ca nu e comparabila situatia insa realitatea e ca oamenii au tendinta sa respinga ceea ce nu inteleg.Va veni si momentul in care vor intelege si atunci va fi minunat. Totul depinde de tine, sa nu ripostezi si sa intelegi ca ei au nevoie de mai mult sprijin decat tine.E paradoxal, dar asta e. Iti doresc si tie si tuturor fetelor Sarbatori fericite si multa pace! [pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam] Mami de Razvan(07 martie 2004) Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diciu, nu dispera, daca e sa fie fata ta, nimeni nu ti-o poate lua. E adevarat ca va trebui sa te zbati in continuare pentru ea. Dar sus e DD, iar cu noi sunt ingerii lui, cred ca nu e toata aceasta lupta in zadar... Tzuni, lasa-i deocamdata pe ai tai, cand o vor vedea pe Maria, mai mult ca sigur ca o vor indragi-o! Noi plecam de Craciun la ceilalti bunici, asa ca incepem cu uratul de pe acum: Sa va fie casa plina de zambet de copii, iar cele care inca astepta, le urez vesti bune si foarte bune! Felicitarile noastre de Craciun sunt astea: http://picasaweb.google.com/ioana.odeta/Craciun2007?authkey=naXGD8bN-hY Un Craciun liminos, cu multa lumina! ioana, mama lui Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...