Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat...........adoptie(43)


Recommended Posts

catty, imi pare foarte rau ca treci prin asa momente tensionate. parerea mea este ca tu si sotul tau ar trebui sa va luati cateva zile (daca puteti) si sa plecati undeva doar voi doi. departe de toate influentele nefaste. sa va linistiti si sa va dati seama care sunt cu adevarat gandurile voastre, daca ele coincid sau sunt diferente de opinii. discutati liber, relaxat, fara nici un fel de presiune... e clar ca sotul tau isi doreste copii si nu cred ca se gandeste vreo clipa sa te paraseasca doar pentru ca tu nu-i poti oferi unul. chiar daca recunoastem sau nu, acest gand a trecut prin mintea noastra, a tuturor celor care, dintr-un motiv sau altul nu putem avea copii. in ceea ce priveste rautatile venite din partea celorlalti, indiferent ca fac parte din familie sau sunt straini, nu trebuie sa le iei niciodata in seama. acum ai parte de vorbe grele cu privire la faptul ca nu poti tine sarcina, mai tarziu poate vei auzi lucruri urate despre faptul ca ai un copil adoptat... intotdeauna vor aparea "oameni de bine" care sa spuna prostii, dar depinde doar de tine sa nu-i lasi sa te raneasca. anul trecut de sarbatori am fost intr-o vizita la rudele sotului si apoi am plans 2 zile. ca din intamplare, a venit vorba despre copii. cineva a inceput sa spuna ca sunt femei lenese cele care nu au copii. ca sunt egoiste, ca tin mai mult la silueta si la serviciu decat la familie. ca alea nu-s femei si nu au sentimente. si cum noi eram singurii tineri si fara copii de la masa... desigur ca am simtit vorbele alea ca pe un cutit invartit in rana... [mariaj] greutatile si tratamentele prin care trecusem eu pana atunci pentru a ramane insarcinata le depaseau pe cele facute de toate femeile de la masa aia. cumulat chiar [box]. am plans pentru ca m-a deranjat nedreptatea. cum sa nu vreau sa am copii? mi-am dorit dintotdeauna... si am riscat deja si silueta si serviciu... dar nu merita sa le explici. pur si simplu sa-i bagi in seama. eu am gandit asa: persoanele alea nu sunt destul de importante pentru mine pentru a-mi mai pasa vreodata ce zic. la mine a mers. incearca si tu... [pup] ...las' ca ma fac eu mare
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Catty...eu zic ca trebuie sa iesi un pic din starea asta conflictuala cu tine insusi...cu rudele..cu sotul tau...trebuie un pic de ragaz..sa scapi de furia asta...datorata pe buna dreptate...o parte din cauza celor din jurul tau care nu-s alaturi de tine cum ar trebui..si o parte din cauza suferintelor prin care ai trecut... eu stiu ca tu iti doresti mult sa adopti un bebe...si asta se va intampla...cand te vei linisti..calma..cand va mai trece timpul.. parerea mea e ca ar fi bine...sa nu pui presiuni...adica...nu-ti forta sotul...nu-i pune cuvinte in gura...nu-l "ajuta" sa nu mai vrea sa adopte...nu astepta de la el reactii minune..dimpotriva.... daca zici ca el nu poate lua o decizie...o vei lua tu...dar cu acordul lui pana la urma... va trebuie timp.....[pup] anda[bis] "daca dragoste nu e...nimic nu e"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catty,eu sunt de parere ca de multe ori unii barbati prefera sa-si lase sotiile sa ia astfel de hotarari,si asta nu inseamna ca nu isi doresc un copil sau ca sunt impotriva adoptiei.Uite, si la noi, eu am fost cea care am deschis subiectul adoptie.Dupa ce am discutat cu el si am vazut ca nu e impotriva,am si inceput demersurile pt dosar.Nu stiu cat de mult isi dorea el un copil,in toti anii in care umblam pe la doctori,sau cand pierdeam cate o sarcina,intotdeauna lasa impresia ca pt el nu e important daca nu o sa avem niciodata copii.Ba chiar imi zicea ca lui ii place si in 2 si insista sa nu mai fiu obsedata de chestia asta.Mai tarziu mi-am dat seama ca facea asta doar sa ma menajeze pe mine,pt ca pe parcursul atestarii il vedeam din ce in ce mai interesat si mai nerabdator sa ne gasim copilasul.Iar eu,cea care 10 ani am vrut copil,paleam de multe ori in fata entuziasmului sau.Acum de cand il avem pe baietelul nostru acasa nici nu pot sa-ti spun cat e de fericit. Poate si sotul tau, mai ales daca zici ca ii place sa fie impins de la spate,asteapta sa te vada si pe tine mai hotarata in privinta adoptiei.Si o sa vezi ca odata luata hotararea, lucrurile vor merge de la sine.Cat despre soacra,chiar nu merita sa te mai afecteze ce spune ea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragelor, Vreau sa va marturisesc bucuria noastra. Joi a fost o zi binecuvantata pt. ca am primit atestul si tot in aceea zi ne-am cunoscut fetita. Cu toate ca doream un copilas cat mai micut, aceasta fetita minunata in varta de 2 anisori cu parul carliontat si foarte vesela ne-a fermecat asa de tare incat nu ne mai interesat varsta. Este o scumpete,iubitoare si plina de viata. Acum suntem in faza de vizite , dar abia asteptam sa o avem acasa cu noi. Vreau sa va spun ca noi am inceput sa ne cautam copilasul inainte sa avem atestul, am cautat atat in Bucuresti cat si in alte orase, si am fost dezamagiti peste tot, ba ca nu au copilasi mici (intre 0luni si max. 1,5luni cum doream ) ba ca nu au copii adoptabili,ba chiar in unele locuri ni s-a sugerat sa adoptam copilasi cu hancap pe motivul ca asta este adevarata adoptie. Deci fiecare isi are copilasul pus deoparte, rabdare dragi viitoare mamici de ingerasi. Va pupic si va multumesc pt ceea ce sunteti,pentru ca pe mine fara sa stiti m-ati incurajat mult prin marturiile voaste. [flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][;)] Borislava
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Borislava, felicitari![flo][flo][flo] O intrebare, daca nu te superi: pana la urma cum si unde ati gasit-o pe micuta????? spuneai ca peste tot ati fost dezamagiti si nu prea ati avut succes. Iepumic [iepu] [url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=61c2re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos"]Noi pozici cu Iepi-Mici[/url] [url="http://family.webshots.com/album/560575706QeorwD"]CONCEDIU 2007[/url] All's Well That Ends Well.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BORISLAVA, felicitari. Sa dea DD ca toate fazele birocratice sa se deruleze fara incidente si sa aveti curand puiutul acasa. TZUNI, cum a fost in week-end cu micuta? Nu vrei sa ne povestesti si noua? Haide ca asa, mie una, imi mai ridici moralul. DICIU, peste cat timp iti iese atestarul? Ati inceput deja sa va interesati de bb? ASI, la tine cum merge cautarea? Stiu ca vrei un bb cam de 2 anisori? Mai stie cineva ceva de GALINARODICA? Eu ce sa sun fetelot. Ieri dimineata mi-am adunat toate fortele si i-am scris sotului o scrisoare despre ceea ce simteam. Mi-a luat vreo 2 ore sa o termin. Apoi i-am expediat-o pe mail. La vreo jumatate de ora dupa aceea i-am verificat mailul si o citise, dar ca de obicei nu a avut nici o reactie. Nu a spus nimic, doar ca a fost mai intelegator ca pana acum. Inca astept si il mai las cateva zile sa "mediteze". Pupici tuturor si o zi excelenta va doresc catalina "Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catty..poate scrisoarea cu pricina va da roade...in timp...oricum e o mai buna o abordare in care sa-i spui ce simti tu si ce-ti doresti...decat sa-l acuzi pe el si pe familia lui[:D].....va doresc mult succes! noua ne iese atestatul la inceputul lui decembrie...si da..am inceput sa cautam bebe...dar doar teoretic...pt ca practic nu am reusit nimic... pe noi ne-au cam descurajat de la sectorul 6...cu gasirea copilasilor mici...vom vedea.. chiar vroiam sa o intreb si eu pe Borislava...cum ti-ai gasit fetitza?...[il]..mi se pare ca e nemaipomenit ca in ziua obtinerii atestatului sa-ti cunosti si fetitza..[pup] anda[bis] "daca dragoste nu e...nimic nu e"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult si va doresc la toate din toata inima ca DD sa va umple inimile de bucurie cat mai repede asa cum ne-a umplut-o noua. Asa cum am mai spus nu va descurajati,ca aveti copilasii pusi deoparte. Se pare ca noi am cautat bineinteles acolo unde nu era, se afla chiar la noi la Directie dar cand ne-am interesat noi "nu era" pt ca nu devenise adoptabila. Stiti ca ni se spune doar despre copii adoptabili. Va pot spune ca Sibiul nu are copii adoptabili, iar in cazul in care nu gasiti in Bucuresti, incercati in Brasov. Va pupic [flo] Borislava
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...