Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Doctorate


Recommended Posts

Sunt care au doctorat pentru ca si-au dorit sa se ocupe de un subiect... doar asa din pasiune...

 

Nu te contrazic, dar practic vorbind, este pierdere de vreme daca te inscrii la un doctorat din pasiune pentru un subiect si nu ai de gand sa faci o profesie pe termen lung din asta.

 

Nu pentru ca nu ar fi interesant, ci pentru ca doctoratul in sine nu presupune numai cercetare ...din pacate ... ci foarte multa "pilarie", influenta, networking, tras de sfori, scuturat scamele celor consacrati, mangaiat orgolii ...etc, etc,etc ...chestii pe care le faci mai usor cand ai un plan de lunga durata in cap, versus doar o pasiune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu te contrazic, dar practic vorbind, este pierdere de vreme daca te inscrii la un doctorat din pasiune pentru un subiect si nu ai de gand sa faci o profesie pe termen lung din asta.

 

Nu pentru ca nu ar fi interesant, ci pentru ca doctoratul in sine nu presupune numai cercetare ...din pacate ... ci foarte multa "pilarie", influenta, networking, tras de sfori, scuturat scamele celor consacrati, mangaiat orgolii ...etc, etc,etc ...chestii pe care le faci mai usor cand ai un plan de lunga durata in cap, versus doar o pasiune.

Cand e pasiune se discuta de placere iar ideea de pierdere de timp devine o notiune fara nici o legatura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off - topic (da nu ma pot abtine):

 

Cand aproape terminasem teza, i-am dus-o conducatorului de doctorat, intr-un orasel de munte. In timpul asta fii-miu s-a jucat cu un baietel in parc. Baiatelul era... am facut legatura mai tarziu... baiatul lui Redactor (Mirela), venit si el in vacanta la bunici. Nu-i asa ca-i mica lumea?  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu te contrazic, dar practic vorbind, este pierdere de vreme daca te inscrii la un doctorat din pasiune pentru un subiect si nu ai de gand sa faci o profesie pe termen lung din asta.

 

Nu pentru ca nu ar fi interesant, ci pentru ca doctoratul in sine nu presupune numai cercetare ...din pacate ... ci foarte multa "pilarie", influenta, networking, tras de sfori, scuturat scamele celor consacrati, mangaiat orgolii ...etc, etc,etc ...chestii pe care le faci mai usor cand ai un plan de lunga durata in cap, versus doar o pasiune.

 

 

ca sa nu mai zic de costuri si timp... sotul umei colege are phd in computer science si lucreaza in domenii din astea avansate, dar povestea ea ca a facut doctoratul dupa master si era zi si noapte prin laboratoare, mai mergea ea sa-i duca haine de schimb :)

 

cocheta si dl sot cu ideea, dar no way nu am putea face asa ceva cu copii... si mai tre' sa te lasi si de job ca sa ai timp de doctorat. deci pe langa ca te costa de te usca, nu mai ai nici salariu (except niste venituri din doctorat, ca ti se plateste ceva pt cercetare, dar e minim....)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off - topic (da nu ma pot abtine):

 

Cand aproape terminasem teza, i-am dus-o conducatorului de doctorat, intr-un orasel de munte. In timpul asta fii-miu s-a jucat cu un baietel in parc. Baiatelul era... am facut legatura mai tarziu... baiatul lui Redactor (Mirela), venit si el in vacanta la bunici. Nu-i asa ca-i mica lumea?  [flo2]

 

Trebuie neaparat sa continui off-topicul tau ....

 

Anul asta am fost intr-un circuit prin tara, cu doua prietene foarte bune, cu care intamplator am fost si colege de serviciu acum 15 ani, la IBM.

 

Una din locatiile unde am stat, a fost o pensiune la munte, undeva langa Transfagarasan, un varf de munte efectiv, in care urca masina pe un drum neasfaltat, aproape perpendicular ... o pensiune cu 8 camere.

 

Acolo la pensiune ne-am intalnit cu un grup, toti fosti colegi de la IBM ...toti plecati din IBM in decursul timpului (ca si noi de altfel), oameni cu care nu ne mai vazusem de 15 ani ... cel mai tare am ras cand toti erau fericiti ca se aflau in varful ala parasit de munte cu sotia / sotul si nu cu "altcineva" [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu mai zic de costuri si timp... sotul umei colege are phd in computer science si lucreaza in domenii din astea avansate, dar povestea ea ca a facut doctoratul dupa master si era zi si noapte prin laboratoare, mai mergea ea sa-i duca haine de schimb :)

 

cocheta si dl sot cu ideea, dar no way nu am putea face asa ceva cu copii... si mai tre' sa te lasi si de job ca sa ai timp de doctorat. deci pe langa ca te costa de te usca, nu mai ai nici salariu (except niste venituri din doctorat, ca ti se plateste ceva pt cercetare, dar e minim....)

 

Si inca o data, pentru ce ? Vrea sotul sa lucreze in cercetare sau in universitate ?

 

Mie un master mi se pare mult, mult mai valoros pe piata muncii decat in doctorat ...pentru ca are aplicabilitate mai mare, si in industrie poti face cercetare cu master, cot la cot cu un PhD-ist. Numai in academia nu poti intra / avansa fara PhD.

 

Eu cred ca si "invatatul" asta este bun, daca este eficient ...pentru ca studiile presupun efort, timp si in cazul Americii, bani multi. Deci sa inveti asa, "de placere" este o risipa de resurse. Inveti / studiezi si obtii certificari pentru a solidifica o profesie, care iti poate returna echilibru si suport financiar in a trai linistit sau pregatit de celelalte valuri ale vietii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca o data, pentru ce ? Vrea sotul sa lucreze in cercetare sau in universitate ?

 

Mie un master mi se pare mult, mult mai valoros pe piata muncii decat in doctorat ...pentru ca are aplicabilitate mai mare, si in industrie poti face cercetare cu master cot la cot cu un PhD-ist. Numai in academia nu poti intra / avansa fara PhD.

 

Eu cred ca si "invatatul" asta este bun, daca este eficient ...pentru ca studiile presupun efort, timp si in cazul Americii, bani multi. Deci sa inveti asa, "de placere" este o risipa de resurse. Inveti / studiezi si obtii certificari care sa solidifice o profesie care iti poate returna echilibru si suport financiar in a trai linistit sau pregatit de celelalte valuri ale vietii.

 

poti sa lucrezi in R&D la firmele mari.... sweet jobs. ai la indemana toate jucariile din lume :)

 

dar pana la urma plaja e mai larga cu master in domeniu, agree.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In State, costul unui PhD (depinzind bineinteles de domeniu) incepe sa coste undeva la $20,000/an (la o universitate de stat) si se ajunge la mai sus de $38,000/an la o universitate Ivy League. Asta doar pentru tuition...fara cosul cazarii, taxe, carti, etc. Un doctorat dureaza ceva ani si dupa cum Buflea a mentionat nu inseamna doar studiat asa ca nu mai repet. 

 

Acum daca duci o viata de huzur, unde banii nu sint ceva de care sa te preocupi si iti doresti doar "pasiune", by all means, fugi la Phd. 

 

Insa majoritate care o fac o fac cu un scop anume si finantarea (nu doar bani dar si timp) este un criteriu deloc de neglijat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A  fost, fara nicio dramatizare, cea mai intensa si solicitanta perioada a vietii mele. Am lucrat si mi-am documentat fiecare randulet, am intors pe toate partile fiecare fraza de multe, multe ori. M-am imprumutat sa-mi cumpar carti, eram in maretul concediu de crestere a copilului si primeam 600 de lei pe luna. Am lucrat nopti in sir, intre doua alaptari :)

Asa ca nu ma simt deloc, dar absolut deloc in tagma celor care si-au luat doctoratul pe banda rulanta, nu ma identific nicidecum si nu resimt nicio jena cand aud generalizari cu doctoratele din Romania. Or fi si din aceia care au primit diploma plocon; nu sunt din filmul meu.

Poti sa faci doctorat din placere, dar daca e doar placerea cercetarii, asigura-te ca ai pe cineva care sa te sustina financiar, iti poti permite sa te inchizi intr-o biblioteca zile intregi si ai conditii de a participa la conferinte, la stagii de cercetare in strainatate. De regula, doctoratul il faci pentru a-ti urma un scop in cariera. Cred ca putini sunt cei care-si permit luxul de a face un doctorat autentic din pura placere intelectuala si fara un alt obiectiv legat de profesie. Teoretic, se presupune ca ai oarece avantaje financiare dupa obtinerea titului. Practic, avantajele depind in mare masura de domeniul urmat si de profilul carierei. 

Este si o gluma semi-sadica in acest sens. 

Care este elementul care face nota discordanta in seria de mai jos?

- doctorat in stiinta calculatoarelor;

- doctorat in filologie;

- doctorat in economie;

- o pizza Quattro Stagioni

Raspuns: elementul diferit este doctoratul in filologie. Pentru ca toate celelalte pot hrani o familie compusa din patru persoane. 

Asa ca uneori titlurile, oricat ar fi de pompoase, nu prea compenseaza alte goluri mai lumesti. Daca n-ar fi fost un element obligatoriu in cariera mea, in pofida oricaror provocari intelectuale pe care le-as fi putut resimti, as fi cumparat mai bine o pizza. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A  fost, fara nicio dramatizare, cea mai intensa si solicitanta perioada a vietii mele. Am lucrat si mi-am documentat fiecare randulet, am intors pe toate partile fiecare fraza de multe, multe ori. M-am imprumutat sa-mi cumpar carti, eram in maretul concediu de crestere a copilului si primeam 600 de lei pe luna. Am lucrat nopti in sir, intre doua alaptari :)

Asa ca nu ma simt deloc, dar absolut deloc in tagma celor care si-au luat doctoratul pe banda rulanta, nu ma identific nicidecum si nu resimt nicio jena cand aud generalizari cu doctoratele din Romania. Or fi si din aceia care au primit diploma plocon; nu sunt din filmul meu.

Poti sa faci doctorat din placere, dar daca e doar placerea cercetarii, asigura-te ca ai pe cineva care sa te sustina financiar, iti poti permite sa te inchizi intr-o biblioteca zile intregi si ai conditii de a participa la conferinte, la stagii de cercetare in strainatate. De regula, doctoratul il faci pentru a-ti urma un scop in cariera. Cred ca putini sunt cei care-si permit luxul de a face un doctorat autentic din pura placere intelectuala si fara un alt obiectiv legat de profesie. Teoretic, se presupune ca ai oarece avantaje financiare dupa obtinerea titului. Practic, avantajele depind in mare masura de domeniul urmat si de profilul carierei. 

Este si o gluma semi-sadica in acest sens. 

Care este elementul care face nota discordanta in seria de mai jos?

- doctorat in stiinta calculatoarelor;

- doctorat in filologie;

- doctorat in economie;

- o pizza Quattro Stagioni

Raspuns: elementul diferit este doctoratul in filologie. Pentru ca toate celelalte pot hrani o familie compusa din patru persoane. 

Asa ca uneori titlurile, oricat ar fi de pompoase, nu prea compenseaza alte goluri mai lumesti.

 

Daca n-ar fi fost un element obligatoriu in cariera mea, in pofida oricaror provocari intelectuale pe care le-as fi putut resimti, as fi cumparat mai bine o pizza. 

 

Foarte frumos mesajul tau ... l-am propus la mesajul lunii, desi habar nu am daca se mai tine cont de aceste propuneri.

 

Cat despre gluma ... mi-a placut si mi-a lasat un gust amar ... nu pentru ca pizza poate fi de preferat unui doctorat, ci pentru ca accentueaza faptul ca viata este un cumul de factori care trebuie indeplinti si adusi in echilibru, ca sa te poti gandi si mai ales ocupa de pasiuni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...