Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clasa a IX-a Lb. Franceză-cu Germana în Gimnaziu


Recommended Posts

Una dintre erori a fost că am formulat probabil întrebările pe care le-am pus la liceul respectiv înainte de clasa a IX-a greșit: m-am interesat la liceul respectiv dacă există profesor de germană, mi s-a răspuns că da, am întrebat dacă se poate face germană din clasa a IX-a și mi s-a răspuns că în principiu da, dacă există cereri.

După intrare în clasa a IX-a au schimbat discursul, amintindu-mi că am semnat un acord că sunt de acord să fac ce-mi indică liceul. Cum liceul mi-a indicat franceza...

 

Am scăpat, per ansambul copilul cu un an pierdut (temporal vorbind, că în fapt a fost mai dificil să reia germana după un an de pauză, deoarece a trebuit să încerce să recupereze la franceză), iar eu cu miștourile care le-a făcut pe seama mea directorul liceului la care l-am transferat în clasa a X-a (care liceu fusese cel de la care plecase după clasa a VIII-a). 

 

Până la urmă a fost oarecum cu noroc, fiindcă liceul la care a venit înapoi a accesat multe oportunități din programele europene și acum datorită flexibilității profesorilor, a gradului lor de implicare și a înțelepciunii cu care se bagă la diverse, instituția depășește în multe capitole pe cel la care a fost în clasa a IX-a. Celălalt, a pierdut între timp caracterul de Școală Europeană și a regresat și în alte domenii care îi asigurau competitivitatea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...