Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cat de des spalam dintisorii bebelusilor?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dintii de lapte nu sunt permanenti, dar dureaza ceva timp pana ii schimba, asa ca o carie aparuta de timpuriu nu e prea placuta.

 

cat de des? Eu cred ca nu e o regula, ca fiind mic destul, de greu il convingi sa deschida gura, mai ales sa-i atingi dintii,

 

Eu le-am cumparat cate o periuta moale, pasta placuta la gust si le dadeam in mana sa se spele in timp ce ma spalam si eu. Mai tineam si eu cu mana mea de a lor, dar ambitosi fiind, voiau sa faca singuri.

Cum-necum, cumva se curatau dintii, macar se clateau. N-am avut probleme majore, au schimbat dintii la momentul potrivit, fara carii.

 

Bafta si rabdare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact la fel si eu, o iau în brațe și ne spălăm amândouă, ea are o periuța moale si pasta de bebeluși. Uneori m lasă sa o ajut, adică mai mult o prind neatentă :) si intervin la dinții de sus, ca nu s-a prins cum sa întoarcă periuța. O dată pe zi facem asta, dimineața. Dar sera ii dau o picătură de ulei de cocos, înainte de culcare, ca am citit ca e antiseptic si bun pt dantura.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu o spal pe a mea o data/zi, seara, dupa ce si-a baut biberonul de lapte. am facut asta de cum au iesit primii dintisori, asa ca din obisnuinta (cred eu) ma lasa inca sa o spal. dupa dus, cand e inca culcata pe "masa de infasat" ii spun ca intai o spal eu, dupa care e randul ei (bine-nteles ca ea molfaie periutza :-)) si incearca sa ma imite in miscari)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...