Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clasa a V-a 2016-2017


Recommended Posts

Din pacate Denis va trebui sa ramana in ora de religie (sunt mai multi colegi), aceasta fiind intercalata cu alte cursuri. Si cum e scoala in care fiecare copil are ore individuale cu cate un profesor de 4 ori pe saptamana, nici nu se pune problema sa schimbe orarul... Si nici biblioteca nu este (in care sa stea sa citeasca adica)...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La noi s-a rezolvat problema cu religia, s-a mutat ora de dupa religie in alta zi. Intre timp s-a lamurit si directorul ca nu e legal sa ne ceara sa aduce hartii pentru asta, noua celor care avem copii care nu fac ora.

 

Au dat teste initiale la romana, matematica si biologie. Saptamana asta stiu sigur ca dau la engleza. 

Am primit reziltatul numai la romana, unde toata clasa cu cateva exceptii a luat note mici si foarte mici, ceea ce mi-a confirmat ca in 1-4 s-a tras tare pe matematica si nu suficient la romana. Ma mult, profesoara ne-a spus ca foarte multi copii fac greseli de ortografie si gramaticale de care ea nu va avea timp sa se ocupe...

In felul asta mi s-a elucidat si mie in cap misterul "cum ajung elevii la liceu/facultate/master si nu stiu sa scrie corect romaneste".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ca ma bag nepoftita, noi suntem de-abia in clasa a II-a, am copilul retras de la Religie inca din clasa 0 (nici nu mai stiu daca atunci faceam Religie sau nu), spuneti ca pentru ciclul 5-8 influenteaza media generala neparticiparea la ora de Religie?

 

Cum se calculeaza, se imparte la numarul total de materii, inclusiv Religie, chiar daca e retras?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

. Din clasa a V a Religia este o materie unde majoritatea (daca nu toti) au nota 10, respectiv media 10. Aceasta medie se adauga la restul mediilor si ridica media generala. Copiii care sunt retrasi vor avea o medie in minus iar asta, in multe cazuri scade media generala.

 

 

nu stiu de ce am impresia ca asta e o abureala ca sa nu se mai lege ei la cap cu ce fac copiii in acea ora libera? daca copilul e retras de la regliei, media generala se imparte la cate materii face, nu la cate fac si altii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput si noi, cu teste initiale inclusiv la sport [:)] . Ieri trebuiau sa dea la istorie si s-a amanat.

Manuale nu am mai cumparat anul asta. Arata destul de bine si oricum nu le vor folosi, cam la toate materiile vor lucra din auxiliare, pe care le-am cumparat deja. Nu ii place profesorul de geografie. Le-a zis ca la el la ora nu se dicteaza lectia, el le vorbeste, cine poate, scrie. Baiatul meu n-a apucat sa scrie mare lucru. Acum, macar de-ar fi suficient de atent si apoi sa citeasca lectia din carte.

Face germana si am ceva emotii pentru ca nu stiu nicio boaba de germana si va trebui sa se descurce singur, nu vom putea verifica temele.

In rest, inca ii vine greu sa invete la fiecare obiect in parte. La I-IV contau mult romana si matematica, la celelalte lectiile erau mici, acum, fiecare profesor are pretentii, si e foarte normal asa, fiecare disciplina e importanta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Media se imparte la cate materii faci, dar daca ai doua medii diferite de 10  si faci media cu o a treia nota de 10 automat media generala creste.

E chiar simplu : ai (8+9)/2=8:50; ai (8+9+10)/3=9

 

Nu las copilul la religie pentru medie, nu sunt pentru orele de religie in scoala dar nici nu pot fi inversunata ca invata despre religia lui si a noastra  la scoala.

Oricum nu cred ca un copil poate fi indoctrinat prin aceste ore de la scoala. Religia, la fel ca si alte materii trece pe langa ei. Daca acasa nu faci ceva in sensul asta  copilul ramane in cap cu maxim o rugaciune sau insemnatatea unor sarbatori.

Cred ca aceasta alegere, noi ca parinti, am facut-o cu mult timp in urma cand am fost de acord sa-l botezam.  Daca vrei ca pe viitor copilul sa-si aleaga religia atunci nici nu-l botezi.

Mai mult ma deranjeaza faptul ca mai trebuie sa cumparam si caiet pentru aceasta ora. Daca la alte materii mai vezi ceva carti, mai noi sau mai vechi, gratuite la religie nu e cazul, toata lumea cumpara caietul.

Mai greu este pentru cei de alta religie. Pentru ei ar trebui sa existe alternativa in cazul in care ora nu poate fi la inceputul sau sfarsitul programului: alte ore, sala libera, biblioteca.

In momentul in care a fost introdusa religia  in scoli trebuiau  sa se asigure ca existe aceste mijloace.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce am impresia ca asta e o abureala ca sa nu se mai lege ei la cap cu ce fac copiii in acea ora libera? daca copilul e retras de la regliei, media generala se imparte la cate materii face, nu la cate fac si altii.

Nu e abureala. Fa calculul la copiii tai. Fara religie si apoi cu nota 10 sau 9 la religie si ai sa vezi ca are dreptate.

Eu am facut aceasta socoteala la vremea respectiva. 

Ai suma a 11 materii 97. Media generala va fi 97/11 = 8,81

 

Adaugi  1 materie, cu nota 10. DEci ai 97+10 = 107 107/12= 8,91

Cu nota 9 iese 8,83

 

La vremea respectiva eu am facut diverse petitii pe chestiunea asta dar nu s-a intamplat nimic. M-am gandit ca poate nu stiu eu matematica

====

Este atat de discriminatorie chestia asta, nici nu stiti cat mi-am batut capul cu ea, cate petitii am facut ca la materiile unde copilul se poate scuti sa fie o regula generala cu admis si respins nu cu nota. Ca mai e si sportul la mijloc.

 

Scuze pentru intruziune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...