Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clasa a V-a 2016-2017


Recommended Posts

La noi asa era prin clasa a treia, a patra, acum e mai lejer. Nu are foarte multe teme, in principal la romana si mate. La matematica de regula sunt cat 4,5 exercitii, la romana tot asa, chiar mai putin. La engleza au de completat pe caietul special, si cam atat. La germana inca nu au avut teme. Lectiile la istorie, geografie le citeste din caiet, din manual, in limite normale, nu le toceste, eventual daca sunt definitii sau chestii de genul asta.

Mie, personal, mi se pare mai lejer acum, decat anul trecut cand eram stresati la maxim, temele durau foarte mult. Poate s-a mai marit el, nu stiu care-i explicatia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc Ellinia.

Din cate vad,  la noi volumul temelor este mult mai mare. Spre exemplu de ieri pe azi a avut asa : un text de minim 15 randuri de caiet studentesc  in care sa argumenteze ca o poezie (nu lectia de zi) este opera literara, la mate vreo 10 exercitii din care jumatate erau de calcul cu cate 3-4 subpuncte, restul erau cu demonstratii/rezolvari foarte lungi. 

La engleza o compunere de minim 5 randuri in care sa foloseasca verbele la trecut.

 A mai avut o tema, dar a facut-o in weekend si de invatat la o materie.

Mie mi se pare foarte mult,numai tema la mate i-a luat peste 3 ore. 

Cat de rapid ai fi, la ora 10 seara cred ca iti ia o ora sa faci tema la romana.

De dimineata i-au ramas compunerea la engleza, de invatat la romana, de repetat la engleza  plus de invatat la cealalta materie.

Si nici macar nu mai vorbesc de religie, la care nu are nimic de pregatit, ca au o profesoara foarte buna care pe langa povesti religioasa ii invata cum sa se poarte frumos (mai mult asta).

 

Regretul meu cel mai mare este ca in acest program infernal copilul nu mai are timp sa citeasca decat in weekend.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi teoretic programa e aceeasi, imi dau seama citind ce scrii, gabitza, cat de mult difera abordarea profesorului. Ai mei la matematica sunt la puteri (compararea puterilor mai exact, azi au dat test) . Au de facut cateva exercitii de la o zi la alta dintr-o culegere din care lucreaza. Cu tot cu detalierea calculelor, mai mult de 2 pagini de caiet studentesc nu cred am vazut la ei la o tema.

La romana au invatat despre diftong/ triftong /hiat. Au avut zilele trecute o poezie pe marginea careia au invata despre epitet, metafora, imagine artistica, etc. Dar nu au avut niciodata de argumentat cum zici tu. Tema e de obicei o pagina - 2 dintr-un auxiliar unde completeaza direct pe carte. Au mai avut intr-o zi de facut o compunere despre toamna cu multe metafore, epitete etc, dar nu au scris mai mult de 10-12 randuri. 

La engleza de obicei in 15-20 de minute, termina tema. Pt maine de ex. au de scris un text in care sa spuna care cred ei ca este programul zilnic al unui copil din comunitatea Amish (au avut un text despre acesta comunitate in cartea din care lucreaza). Mai mult de 10 randuri nu cred a scriu. 

 

Fata mea are 4 activitati extra pe saptamana (numai marti  are liber), baiatul doua si au timp si de alea. in weekend, de cele mai multe ori insist sa faca vineri dupa masa si sambata dimineata teme pt luni-marti-miercuri, ce se poate si  in general sambata dupa 14 (cu trezit tarziu, stat la TV 1-2 ore pana se pun in miscare)  si duminica toata ziua nu mai fac nimic legat de scoala. 

 

Cred ca e cumplit sa invete dupa masa, asta le da peste cap tot bioritmul si organizarea timpului. [:(] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, e groaznic dupa masa si chinul asta va fi pentru doi ani cel putin.

 

Activitati extra are doar lunea (are majoritatea temelor facute din weekend) si vineri seara. De saptamana viitoare ar trebui sa mearga martea la un club, tot seara, dar in acest moment nu stiu daca va putea face fata programului. 

 

Weekend placut si spor la teme! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...