Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna dimineata!

Un we cu stat acasa...uau, de cand n-am mai facut asta... [:)]

Sambata cu treburi. Iar ieri, cand sa iesim sa ne facem de cap, da-i cu ploaie. Nu-i nimic, eu vreau sa merg la ceva adunare cu fructe de mare si raci, asa am citit eu in ziar, in Parcul Tineretului. Nevasta si copila in masina si da-i bice. Doar ca n-am gasit nimic, langa Palatul copiilor, acolo unde se tin targurile astea. Asa ca am plecat, insa ulterior ne-am gandit ca parcul tineretului nu-i doar acolo, sau mai precis e alaturi, asa ca nu stiu daca a fost ce-a fost. Si am ramas nemancati. Ma rog, Sun Plazza era in zona, am rezolvat si mancarea.

Cutremurul ne-a sculat pe amandoi. Ana nu era acasa (si nici nu l-a simtit). N-am simtit ca ma zguduie, dar m-a trezit zgomotul, la mine vibreaza toate prin casa, o parte din structura si plafoanele sunt din lemn. Tora a tulit-o spre camera Anei, dar statea in capul scarii, ca vedea ca la ea nu misca nimic, sa n-o scoale [:D] Nevasta, Ana nu-i acasa, de ce crezi ca nu m-am dus eu? M-am intors pe partea cealalta si am adormit, Tora a mai vegheat o ora. Ca orice om responsabil... [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 935
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună dimineața!

 

Ioana, mulțumim de capitol nou. Frumoasa poza de deschidere!

 

Rufus, noi femeile și mai ales mamele gândim întâi cu inima...apoi vine creierașul. 

 

La noi s-a simțit bine dar iuli nu s-a trezit. Doar C dar s-a culcat la loc. La fiecare cutremur, chiar și f mic vecinii se sperie, ies în strada. Noi nu am ieșit niciodată. 

Cat despre toamna...la noi toamna e mereu frumoasa. Am mers ieri la ai mei să-l serbam pe tata ( 59) printre vii ruginii, o splendoare. Pădurea e încă verde ...colo-colo pete maro, galbui. 

În gradina s-a uscat tot aproape, dar merele roșii și gutuile rad în soarele palid și e asa liniște. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi pe FB meu, o gramada de lume care-si serbeaza parintii, majoritatea batrani, dar fericiti, inconjurati de familie. Sunt 18  si 15 ani de cand tata si mama nu mai sunt cu mine, cu noi si asa, parca simt un pic de invidie (dar din aia, frumoasa...cum o fi asa ceva... [:)] ) pentru cei ce inca se bucura de prezenta parintilor.

Miana, la multi ani mamei tale!

Silvi, la multi ani tatalui!

La fel pentru parintii tuturor si cinste voua, care-i pretuiti asa cum trebuie pe cei ce v-au dat posibilitatea sa scrieti azi pe DC [:)]

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))]

 

Incep prin a ma rostogoli de ras ca sa nu arunc cu vorbe sau cu alte invective. Fac si eu haz de necaz.

 

Pentru statul roman fiica mea este NIMIC. Nici eleva, nici studenta, nici angajata NIMIC.

 

Pentru ca CASMB sa o ia in evidenta ca studenta  cu gratuitate pana la 26 de ani confrom legii ii trebui se adeverinta de student.

 

Facultatea la care a intrat nu ii da adeverinta de student pentru ca inca nu e studenta. Va fi din 3 octombrie.

 

Ma duc la CASMB la ghiseul nr. 1. Cu Anexa 1 cum ca nu are venituri incadrandu-se la elev/student pana in 26 de ani si o declaratie pe proprie raspundere ca nu a avut venituri si ca este elev/student, in speranta ca ma indruma ce pot face ca sa o asigur in aceasta lipsa a adeverintei.

 

Nu se poate.

 

Alta coada, alt ghiseu, de data asta ghiseul de informatii. De acolo mi se spune ca pot aduce o adeverinta cum ca a fost admisa la facultatea x.

 

Fac un drum la Universitate, aduc aceasta adeverinta si ma prezint la ghiseul nr. 1.

Nu este buna adeverinta.

 

Iau bon stau la coada si ma duc din nou la Informatii. Ah, pai nu e buna o asa adeverinta, ne pare rau nu va putem asigura fiica. Pai stati ca daca nu imi asigurati fiica incalcati legea.

Bun atunci spuneti-mi si mie care este solutia?

 

Solutia este sa asteptati pana pe 3 octombrie cand facultatea va va da adeverinta sau sa-i faceti o luna asigurare ca pentru persoana fara venit. Nu cost decat 69 lei.

 

Ok. Pentru a face asigurare peroana fara venit trebuie asa:

- copie act de identitate - bifat

- declaratie pe proprie raspundere ca nu a realizat venituri - bifat

- certificat constatator ONRC, din Bd. unirii  - ONRC este Registrul Comertului si pe certificatul ala trebuie sa scrie ca nu e asociata la vreo firma, ca nu are venituri din agricultura, din dividente smd.  Pai in pana mea are abia 18 ani!!!!!!!!!!!!

- Declaratia 604 d la ANAF

- Anexa 1 - bifat.

 

Deci declaratia 604 de la ANAF:

1. ANAF, sectorul 1 e in Baneasa

2. Am stat la coada la ghiseul  pentru emitere plati. Acolo i-a emis electronic o chitanta de 69 de lei.

3. Apoi m-am dus  si am luat formularul 604 pe care l-am completat in 2 exemplare.

4. A urmat Ghiseul 12-13 unde am stat la coada la Registratura sa puna stampile pe formularul 604.

5 Coada la casierie - eh, aici ni s-a rupt filmul pentru ca la casieriile alea erau peste 30 de persoane la coada, la fiecare.

 

Asa ca am venit acasa. 

Maine e o noua zi!

 

Am atatia nervi incat nici sa injur nu mai pot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La naiba cu statul asta al nostru! Si zicea Ciolos ca au mai redus birocratia, cu comisia lui de taiat hartii...

 

Pana pe 3 octombrie mai este o saptamana, daca nu e ceva urgent... Dar daca acum aveti de rezolvat ceva probleme medicale, pana incepe facultatea, atunci da, trebuie sa o asiguri intr-un fel..

 

De ce adeverinta aia nu era buna? Ce avea gresit, cum trebuia sa fie? Nu ei ti-au cerut adeverinta de la univ. ca a fost admisa??

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...