Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fiv cu ovocite donate 106


dea78

Recommended Posts

  • Răspunsuri 523
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata, am impresia ca cei de la clinica Wellborn - unde merg luni dimineata sa fac histeroscopia cu anestezie locala - nu au personal, respectiv anestezist si vor sa ne chinuie 'repede' . Doamna Doctor mi-a spus ca dureaza minim 10 minute procedura daca nu sunt probleme. Ma tem sincer pt ce urmeaza sa fac luni dimineata. O sa vorbesc cu doctora. Mie tare frica si o sa fiu singura acolo. 

 

O zi buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor legat de histero eu am facut una recent - in mai, si nu a avut de curatat, mi-a facut doar EI, m-au adormit de tot. Cand m-am trezit mi-au facut calmant, si cu tot calmantul m-a durut jumatate de ora groaznic si cand m-am ridicat sangeram de numa, Eu nu pot sa imi imaginez cum se poate rezista altfel. Eu am facut histero la Columna, pt FIV nu ii recomand, dar la proceduri mai usurele fu ok, mi-au dat si cd acasa, au si anestezist. Pretul a fost 1300 sau 1500 lei, nu mai retin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katy, cm sau mm?….al meu nu a crescut..…

Ce repede a trecut timpul, ThePink! Sarcina usoara in continuare si la termen tuturor fetelor care au deja o sarcina si bafta noua, celorlalte!

Monica, pe 9 oct incep estrogenii…inca nu mi-am luat bilet de avion, mai astept. Ma gandesc sa iau dupa prima eco…..sper sa nu fie prea tarziu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anisoara, parca am mai spus aici….si mie mi-au spus ca va fi ok cu anestezie locala, dar cand am facit programarea, am cerut generala ca sa nu am pb. Cand am ajuns la clinica,…la fel, au incercat asistentele sa ma convinga ca este suficienta cea locala, insa mi-am mentinut hotararea si bine am facut. Eu am cerut histero exploratorie, dar a gasit acele sinechii…dupa interventie am sangerat vreo 3 zile, fapt pentru care cred ca a curatat binisor pe-acolo. Prin urmare, nu cred ca as fi suportat durerea si in acelasi timp, sa incerc sa stau nemiscata, ca sa-si faca treaba dr. Intrucat dr gineco decalase ora, asitentele nu prea mai doreau sa cheme anestezista…mai ales ca deja se facuse ora 15:30…..ceva frecus a fost intre ele pt ca erau cam iritate cand am intrat in sala de operatii. Anestezista era nervoasa, iar dr gineco statea cu mainile incrcisate pe piept si asista la vorbele iritate aruncate de anestezista asistentei….noroc ca, am „adormit” repede ca sa nu le mai aud, ca eram si obosita si moarta de foame, sete ca nu mancasem de seara. Initial, mi-au spus la ora 13, apoi m-a sunat dr gineco sa-mi spuna sa vin mai tarziu, dar se pare ca personalul auxiliar si anestezista habar n-aveau si cred ca de aici iritarea…. 

Dar pana la urma au fost dragute, dupa interventie chiar s-au oferit sa-mi cumpere de cumparare, dar nu mai aveam chef de nimic, decat sa ajung acasa.

Sa nu uiti sa iei CD-ul cu interventia....le reamnitesti imediat cum te trezesti. Eu am cerut la final cand am platit, nu era gata, am asteptat inca 40 de min si pana la urma am renuntat....am plecat fara el...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva...sa-ti iei tampon la tine si niste sosete scurte daca esti friguroasa, cu toate ca vei sta acoperita cu o patura grosuta cat vei avea perfuzia inainte de interventie. Au o camera cu dus. Camasuta a fost una normala, nu transparenta din cele de unica folosinta...si mai ok ca se incheia in fata. Ai si halat, papuci....

Dupa interventie, cand o sa-ti revii, te cheama dr sa-ti spuna cum s-a derulat interventia, ce a gasit pe acolo, etc.

Bafta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna din nou! Revin pentru a va povesti experienta noastra la clinica din ZLIN. Pe tot parcursul lunilor de pregatire pentru ET am avut o multime de intrebari si nedumeriri la care nu am gasit intotdeauna un raspuns concret si satisfacator. Doar chestii vagi care ma bagau si mai mult in ceata. Pentru toate cele care vor face FIV cu ovocite donate la Clinica din ZLIN iata ce ar trebui sa stiti:

TRANSPORTUL

Noi am preferat sa luam avionul, desi aveam posibilitatea de a pleca in Cehia cu masina. Va recomand transportul cu avionul. Este sigur si rapid - intr-o ora ajungi pe aeroportul din Viena, iar in alte doua ore ajungi cu masina la clinica. Daca optezi pentru a merge cu masina si locuiesti in zone aflate la mare distanta de granita - Moldova, Muntenia, Dobrogea - va trebui sa faci peste noapte o oprire fie undeva la un hotel sau pensiune de la noi, fie prin Ungaria. Ia in calcul banii pe care va trebui sa-i dai pe cazare, pe vigniete si, evident, combustibil. Nu stiu cum se circula in Ungaria si Slovacia, dar in Cehia, din cate am vazut, soferii chiar respecta viteza legala. Daca esti obisnuita sa apesi din cand in cand pedala de acceleratie, afla ca in Cehia se circula incet. Daca ai indicator de 50 la ora pai chiar va trebui sa mergi asa. Pentru ca asa merge toata lumea. Nu am vazut vitezomani. Se merge regulamentar, prudent, calm, relaxat, se pastreaza distanta intre masini etc. Ia in calcul faptul ca stilul acesta de condus iti va manca timp.

Revenind la avion. Am cumparat biletele cu vreo doua luni inainte. Biletele pana la Viena cu Austrian Airlines la clasa Economy ne-au costat in jur de 250 de euro, 2 persoane dus - intors. Din aeroport ne-a preluat o masina a hotelului Tomasov - unde se afla si clinica (noi ne-am cazat la hotelul lor). In doua ore am ajuns la destinatie. Soferul, un batranel tare simpatic si cu foarte mult bun simt, a condus ca un adevarat expert. Insa nu stia limba engleza si aici am avut ceva probleme de comunicare. Cu toate astea ii dam nota 10.

Cand am plecat, am fost transportati la aeroportul din Viena de un alt sofer care habar nu avea sa tina masina dreapta pe drum. Asta, pentru ca nu stia traseul si mai mult statea cu ochii in gps. Ne-a dat ceva emotii pentru ca intra in curbe cu viteza foarte mare, a intrat in fata unei masini care circula pe banda a doua si daca nu punea soferul ala frana sigur iesea cu accident. Nota 4. Ne-a bagat in toti sperietii.

CAZAREA

Am optat pentru hotelul Tomasov in incinta caruia se afla si clinica. Camerele sunt situate la etajul trei, iar clinica la etajele 2 si 3. Pret 68 de euro pe zi pentru 2 persoane, 8 nopti, cu mic dejun. Camerele sunt normale - nici mici, nici mari, iar baia are doi pereti din sticla. Ei se lauda cu acest design, dar noua nu prea ne-a placut ideea. In camera ai minibar, frigider, televizor, dvd player si un mic seif. Pe noi acest seif ne-a ajutat foarte mult din motive pe care nu are sens sa le mai mai spun. Camera noastra a avut vederea catre oras, iar privelistea de sus, de pe deal (hotelul e situat in varful unui deal) este foarte frumoasa mai ales noaptea cand vezi pe geam mii de luminite. Alte camere sunt cu fata catre o padure care se afla in spatele cladirii. Va recomand sa cereti o camera cu fata catre oras. Odata ce ati luat in primire camera verificati dusul, aerul conditionat si becurile sa nu aveti surprize. Noi am avut. Fetele de la receptie, de la restaurant si menajerele sunt extrem de dragute, prietenoase, amabile, mereu cu zambetul pe buze, gata sa te ajute imediat daca ai nevoie. Am fost foarte multumiti din acest punct de vedere. Micul dejun este de fapt un bufet suedez, iar mancarea este pe gusturile fiecaruia: oua ochi, omleta, oua fierte, omleta scrambled, mezeluri, diferite tipuri de branzeturi, doua, trei tipuri de crenvursti, branza topita, unt, legume proaspete (feliute de ardei gras, castraveti si rosii), doua trei tipuri de gem si dulceata, sucuri naturale, cafea, costita prajita...doar cateva exemple. Ne-a placut foarte mult painea - proaspata, pufoasa, cu seminte si cred preparata dupa o reteta proprie, a lor, in Cehia. Hotelul primeste din partea noastra nota 9.

CLINICA

Prima intalnire cu medicul o vei avea a doua zi dupa ce ai ajuns. Noi ne-am cazat pe 20 septembrie, iar a doua zi la ora noua am avut intalnire cu coordonatoarea noastra si imediat cu medicul. Orarul a fost respectat intocmai. A doua intalnire a avut loc pe data de 22 septembrie, cand sotul a donat sperma si s-a efectuat recoltarea de ovocite de la donatoare. Tot in aceasta zi s-a efectuat si fertilizarea. Ultima intalnire a avut loc pe 27 septembrie cand s-a efectuat embriotransferul. Deci, in total trei vizite. In ziua embriotransferului am fost programati la ora 10 dar am asteptat aproape o ora sa ne vina randul. Asta pentru ca ziua de marti este, cred, singura zi in care se efectueaza ET pentru toate cuplurile. Deci, coada!! Mi s-a parut ca medicii se cam grabeau si cuplurile erau luate ca pe banda rulanta. In fine. Noi nu ne grabeam nicaieri numai ca in acea ora eu am stat pe coridor pe scaun, iar sotul meu in picioare. Nu aveau disponibile decat trei scaune. In rest, personal foarte amabil, curatenie luna, salonul in care astepti este super modern, curat, aerisit, luminos etc. Medicii vorbesc bine engleza, asistentele mai putin.

ORASUL
In Zlin nu prea ai mare lucru de facut, pentru ca este un oras mic. Fost oras comunist (aici e un hotel care inca se numeste MOSCOVA), fost oras industrial, cu toate cladirile placate cu caramida, are un mall, Golden Apple, unde exista o casa de schimb valutar. Aici am schimbat euro in coroane cehesti. Este cea mai buna casa de schimb valutar din oras si o recomandam. Aici o sa vezi foarte multa verdeata si parcuri. In zilele calde tinerii stau intinsi pe iarba, vin cu paturica si o pun sub un copac si stau acolo sa se relaxeze.

Taxiul costa cam 5 euro indiferent unde vrei sa mergi (ne-a spus cineva, noi nu am mers). Poti vizita gradina zoologica daca iei autobuzele 34, 36 sau 37. Este superb acolo, nu se compara cu zoo de la noi din Bucuresti. Un alt lucru pe care il mai poti face este sa vizitezi Muzeul Pantofilor. Trebuie sa mananci burgeri de la ei, carnati (deliciosi), inghetata si produse de patiserie. Ne-au placut mult dulciurile lor si pateurile lor. Poti merge la shopping in mall pentru ca preturile sunt ca ca la noi. Nu e mare diferenta. In weekend se organizeza tot felul de evenimente in aer liber. Noi am prins un concert de orchestra, parada costumelor de epoca si un concurs pentru biciclisti. Oamenii de aici nu stiu o boaba engleza, iar comunicarea se face destul de greoi. Insa sunt foarte primitori, amabili, draguti, sociabili, relaxati si foarte linistiti. Am vazut multe persoane in varsta si copii de scoala. Copiii sunt aproape toti blonzi cu ochii albastri, iar femeile santen deschis sau blonde, inalte si destul de corpolente. Nu grase, ci doar zdravene, daca ma pot exprima asa. Insa copiii sunt superbi. Nu am vazut nici un copil urat. Toti sunt de revista. Una peste alta, ne-am cam plictisit. Recomand sa luati cu voi un laptop si sa va uitati la cat mai multe filme. Hotelul are wifi gratuit. La televizor nu te poti uita pentru ca nu pricepi o boaba. Canalele sunt in limba ceha. Mai au BBC si un canal de stiri frantuzesc. Poti aduce cu tine filme si poti folosi dvd playerul lor. Noi am vazut filme pe laptop. Si daca va intalniti cu CICERO, un motan bland si lenes, potocaliu, care isi face veacul pe langa clinica, mangaiati-l! :) de abia asteapta!  

Daca aveti intrebari, va voi raspunde cu drag. Va urez multa bafta tuturor, indiferent unde veti merge!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lulu ... Motanul ăla mănâncă ca spartul - orice, e minunat si noua ne-a plăcut ! :))) noi am fost cu mașina proprie, a fost ok! Grădina zoo e magica intr-adevăr! In week-end am vizitat Praga! Nu ne-am plictisit. Clinica, personal etc super. Mai puțin coordonatoare din romania.... Nu as mai colabora cu ea ever.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...