Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fiv cu ovocite donate 106


dea78

Recommended Posts

Motisor, voi face beta in ziua a zecea de la et, desi multe fete fac beta in ziua 14 am vazut..ma gandesc daca nu cumva chiar e prea devreme pentru mine ziua 10. medicul mi-a spus ca daca beta nu e pozitiv, nu tre sa mai repet. e clar ca nu sunt insarcinata si trebuie sa opresc tot tratamentul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 523
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Lulu eu nu am avut pete de implantare, deloc ! Si s-au prins ambii! Tot cu donate am facut si eu. Prima beta am făcut-o in ziua 8. Eu ca prime simptome pot sa spun ca am avut mici crampe si luam no-spa. Dar astea nu prea le-am luat in seama ca erau exact ca înainte de ciclu. Oricum daca il pun pe barbata-mio sa va povestească cat de nebuna eram.... sunt :)))) as fi zilnic la eco. Eu îți urez mult Zen si fii pozitivă !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dadaa Lulu,la donate merg si eu la Unica in Brno!!Doar ca nu stiu cand,trebuie sa scot un polip endometrial si probabil dupa aceea.Iti tin pumnii incearca s ate relaxezi nu te ajuta stresul deloc.Stiu ca e greu sa me pastram controlul ,imi amintesc si eu cum am fost la primul FIV,la al 2 lea am fost mai calma la utmatorul sper sa fiu zen de-a dreptul!!

va puuuuup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru incurajari  [flo2] . Conteaza foarte mult aceste informatii pe care mi le-ati dat. Ma simt mult mai bine :) Poate maine o sa scriu aici despre cum a decurs histeroscopia la mine, pentru ca am vazut ca s-a dezbatut subiectul. Asta ca sa-mi mai treaca timpul  si poate informatiile vor fi de ajutor fetelor care urmeza sa faca aceasta interventie. 

Seara frumoasa  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dadaa Lulu,la donate merg si eu la Unica in Brno!!Doar ca nu stiu cand,trebuie sa scot un polip endometrial si probabil dupa aceea.Iti tin pumnii incearca s ate relaxezi nu te ajuta stresul deloc.Stiu ca e greu sa me pastram controlul ,imi amintesc si eu cum am fost la primul FIV,la al 2 lea am fost mai calma la utmatorul sper sa fiu zen de-a dreptul!! va puuuuup

 

Monica, iti tin pumnii! Sa rezolvi cat mai repede problema si sa ajungi cat mai repede la Brno. Si sa fie intr-un ceas bun! te pup si ai grija de tine :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Histeroscopia am facut-o la Medlife, la doctorul Dragos Albu. Probabil ca va este foarte cunoscut, nu mai are rost sa sa spun cine este si ce face. M-a costat 1000 de lei.

La dr Albu, din pacate, se ajunge foarte greu. Eu mi-am facut prima programare cu aproape o luna inainte pentru a primi reteta pentru diphereline - auzisem ca nu se da decat cu reteta -  pentru a-i povesti situatia mea (plecare in Cehia pentru FIV cu ovo donate) si pentru a-l ruga sa ma ia in evidenta pentru histeroscopie. Asta se intampla pe 2 iunie, iar programarea pentru histeroscopie s-a facut pe 1 iulie, amanata pe 8 iulie pentru ca nu se termina menstruatia. La mine a fost o problema cu anticonceptionalele care mi-au provocat hemoragie o luna de zile.

Pentru cine nu stie, dr Albu nu este deloc un tip vorbaret. Tace si face. Asa ca nu te astepta sa obtii prea multe informatii de la el. Decat daca insisti. Chiar si atunci nu spune mare lucru. M-am gandit ca s-a purtat asa pentru ca nu eram pacienta lui - nu faceam FIV cu el. In fine...mare lucru nu mi-a spus la prima consultatie. Probabil ca nici nu avea ce. Totul a durat maximum 10 minute, timp in care i-am povestit pe scurt situatia si mi-a prescris reteta. Tot atunci i-am spus ca vreau sa fac histeroscopia cu el. Am primit o lista de analize premergatoare, iar apoi a trebuit sa astept sa te termine menstruatia. care, cum v-am spus a durat o luna. ma rog..era vorba de un spotting permanent, nu de menstra propriu zisa. dar asta e alta poveste. Una pese alta, recunosc faptul ca nu mi-a placut cum a decurs prima intalnire. Totul asa..parca pe fuga, fara explicatii, tipul era destul de plictisit..apatic...fara chef..nu s-a implicat deloc. Parca era un robot care a ascultat ce am avut de zis, care nu s-a uitat deloc pe analizele pe care le facusem pana atunci, care mi-a dat o reteta si asta a fost. Am plecat dezamagita. Erau o mie de intrebari la care nu aveam raspuns si nu am putut sa ma lamuresc nici macar pe sfert, daca ma pot exprima asa.

M-am intors pentru histeroscopie pe data de 8 iulie. Mi-au placut cum s-au purtat asistentele. La Medlife, cand te programezi pentru histero, trebuie sa suni la receptie in ziua in care ti-a venit menstruatia . Apoi, dupa cateva ore sau chiar a doua zi, esti sunata de o asistenta care te programeaza. Am avut de-a face cu doua doamne. Pe una dintre ele o cheama Domnica - o tipa absolut superba, am simtit ca-mi este ca o mama. O recomand cu toata increderea. A avut grija de absolut tot. Chiar mi-a dat nr ei personal de telefon si am tinut legatura asa. Mi-a explicat pe indelete cum se efectueaza procedura, la ce sa ma astept, mi-a spus tot ce am vrut sa aflu.

In ziua interventiei am ajuns la clinica dimineata. M-au dus intr-un salon cu alte doua paturi si am primit o perfuzie cu antibiotic. Pentru ca nu am mai luat niciodata acel antibiotic, mi s-a facut un test ca sa vada daca am alergie la el sau nu. Totul a decurs ok. Am asteptat foarte mult, mai mult de o ora pentru ca medicul a intarziat. La un moment dat chiar a venit o asistenta sa-mi spuna ca intarzie, iar apoi a revenit sa-mi spuna ca nu mai da deloc de el la telefon si nu stie cand va ajunge. Eu..cu perfuzia in mana. Evident ca dupa atata asteptare am vrut sa merg la toaleta. Si am facut-o cu tot cu pefuzie. Acolo ti se dau halat si papuci, nu trebuie sa vii cu nimic de acasa. Salonul are televizor, era dat p eAntena 1, este foarte modern si super curat, iar asistentele mi s-au parut foarte profi. Era una mai in varsta, probabil asistenta sefa, care s-a ocupat de mine si de celelalte doua fete si care stia exact ce are de facut. Mi-a dat un sentiment de siguranta.

Intr-un final apare si medicul. Am fost anuntata sa ma pregatesc. Asistentele m-au ajutat sa merg in sala respectiva. Ma tineau sa mana desi puteam merge si singura. Eu am optat pentru anestezie locala si ma felicit pentru asta. Nu am simtit aproape nimic. Doar o usoara intepatura..mai mult ca o ciupitura - probabil cand a facut injectia, anestezia in col. Stiu ca suna horror dar chiar nu aveti de ce sa va faceti griji. Eram destul de sperata dar nu am simtit absolut nimic. Eu am si doua chisturi endometriozice care la menstruatie imi provoaca niste dureri insuportabile, cu stari de voma si de lesin. M-am gandit ca mai rau decat aceste dureri nu poate fi. Mi s-a explicat ca la nivelul colului - prin care patrunde camera video - nu exista nervi deci nu simti nimic. Si asa a fost. Ma rog..poate ca daca nu faceam anestezie locala simteam totusi ceva.

Interventia a durat 10 minute pe ceas. Va spus asta pentru ca in sala exista un ceas de perete la care te poti uita pe masa fiind. Si poti vedea pe un monitor ce face medicul in uterul tau. Mie mi-a gasit sinechii pe care le-a rezecat. Am vazut niste clestisori ca niste carlige de uscat rufe sau mai bine zis ca niste agrafe de birou din alea cu zimti. Nu am simtit ASBSOLU NIMIC! Au trecut 10 minute si mi-a spus ca e gata, ma pot ridica. Medicul nu mi-a spus nimic in timpul interventiei, iar la sfarsit voai sa plece. L-am oprit sa-l intreb ce a gasit acolo. Clestisorii aia nu-mi sunau a bine.  Mi-a spus ca am avut sinechii pe care le-a rezolvat, mi-a dat un tratament destul de agresiv cu ovule si antibiotice timp de doua saptamani parca.

M-am intors in salon si am asteptat inca aproape o ora sa se termine perfuzia. Apoi m-au trimis acasa. Am sangerat cateva zile, iar apoi mi-a venit menstruatia - asa a fost sa fie. I-am scris medicului pe mail faptul ca sangerez si mi-a spus ca totul e ok. Dr Albu raspunde la mailuri. Nu m-as fi asteptat. Scurt, la obiect, dar raspunde.

Sotul meu a luat de la receptie raportul medical, am platit si am plecat spre casa. Am stat in pat in ziua respectiva, iar norocul meu a fost ca urma weekendul. Deci, am putut sa ma odihnesc in continuare.

Totul a decurs normal, fara complicatii, simplu, rapid si eficient as putea spune.

Asa ca va rog, nu va speriati de o astfel de interventie. Nu doare. Sunt fete care au resimtit dureri. Nu stiu de ce. Eu nu am simtit nimic. Poate am fost norocoasa. Habar nu am.

Asa au decurs lucrurile la Medlife, la dr Albu.

Nota 10 din partea mea desi a intarziat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...