Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

Ce bine Simona!

Eu i-am dat de cateva ori bucatele de legume/fructe foarte bine fierte si o data a inghitit o bucata mai mare,nu s-a inecat dar m-am speriat si de atunci nu i-am dat decat pasat, de obicei la blender. A mea nu deschide gura, soarbe din lingurita ca pe i supa chiar daca e piure :(.

Si bineinteles cel mai mult ii place sa manance cu mana, baga mana in piure apoi suge degetelele.

Am sa mai incerc si eu cu bucatele.

Si incerc sa respect cat de cat regulile de pe grupul de diversificare. Fac un fel de mix intre schema data de pediatru si ce spune pe grup(OMS).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Legume:morcov,patrunjel,pastarnac,dovlecel,dovleac, praz, ardei kapia, cartof dulce

Fructe: mar, para.

Cereale: orez, tapioca, mei(maine).

Diverse: scortisoara, drojdie inactiva, ulei masline

Proteine: carne curcan, branzica de casa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili, eu ii dau 2 picaturi de vigantol pe zi

 

Oani, multumesc. e lenes, nu prea se rostogoloseste dar vrea in fund. se ridica de cap mult si picioare pana plange :)) e rosu ca racul. ce repde ati avansat cu mancarea. ai fata mare. eu mai am o saptamana pana la diversificare. incepem pe 19 :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A mea zici ca are motoras. Da non stop din maini si din picioare. Se rostogoleste pe toate partile, inclusiv in somn. Vrea sa plece in patru labe dar deocamdata nu are forta in brate. Ridica fundul in schimb si se taraste. Si " vorbeste" toata ziua. Dada, mama, nana, ghe, ghi etc. Sunt tot mai iubibili copilasii astia...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, mulțumim! 

Câte articole citești atâtea interzic aproape tot (mă refer la adulti). De ceva totuși trebuie sa murim :)

 

M-am uitat la scorțișoara mea, pe una nu scrie nimic, cealaltă e din Indonezia, adică rea. Probabil sunt ambele rele

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine ca ne-a spus Ooka despre scortisoara.

Poohy, ca scrie in articolul asta am tot auzit peste tot. Chiar si dieta Rina se bazeaza pe acest principiu de combinatii alimente.

Sper sa pot respecta, macar pentru copii. Ca noi adultii mancam cam haotic. Exact combinatiile rele :(. Eu mananc ou cu iaurt, sau carne cu smantana, sau mai rau cartofi cu carne/ branza....

Eu incepusem Rina mentinere si in 2 zile am slabit 1,5 kg dar mi-a scazut apoi si lactatia si am oprit.

Vreau a reiau pe la 8 luni cand ii bag si cina la bebe. Mai am putin, o luna :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...