Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La controlul de 3 luni al meu avea 6150gr. La o sapt distanta avea 6350gr. Peste alte 7 zile doar cu 50gr in plus. A luat f putin comparativ cu ce eram eu invatata. Asa ca...am intrat in panica. Ma bate gandul sa imi cumpar eu acasa un cantar. In rest si el e vioi, vesel. Doar la mese e jale mare. De parca eu il deranjez! :(
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mandarina, da, principiul e acelasi. Al meu are insa niste chestii de ajustare, poate poti proba undeva. Eu l-am folosit acum la biserica, bb cu dresuri sino salopeta de catifea si body cu maneca lunga si caciula, marsupi peste tricou, protectia pe fata ( pe spate sunt sireturi), haina mea peste dar deschisa in fata. Husa mea are un marsupiu de tinut mainile mele sa nu inghete. Bb cu caciula, e cald, se poate misca, acum pe drum suge.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi de 2 zile e ceva in neregula. Azi noapte s-a trezit la doua ore sa manance, ceva ce nu a mai facut de vreo 2 luni. Si nici ziua nu prea mai doarme si mananca prost. Eu suspectam suplimentul de fier, dar daca ziceti ca si la voi e asa...oricum, ceva pare sa o nelinisteasca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili90, mie pediatra mi-a zis ca la 3 luni trebuie sa manance 800 ml in 24 ore. Al meu pitic in primele 2 luni a fost pe lapte praf si a luat 1900 gr. Din luna a doua mi-a venit laptele si treptat nu a mai vrut lapte praf. Ca atare a luat doar 400 gr inluna a treia. Acum, in ultimele 2 sapt a luat doar 170 gr. I-as da suplimentare dar nu vrea. Cu forta ii bag biberonul si nu vrea. Schimbat biberoane si lapte praf si nimic. Imi ramane SNS-ul. La 3 luni si 2 sapt are 6170 gr si 64 cm. Stiti cumva cum as putea sa-l fac sa manance din biberon?

 

Si cat m-am zbatut sa il alaptez exclusiv...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Lili90, mie pediatra mi-a zis ca la 3 luni trebuie sa manance 800 ml in 24 ore. Al meu pitic in primele 2 luni a fost pe lapte praf si a luat 1900 gr. Din luna a doua mi-a venit laptele si treptat nu a mai vrut lapte praf. Ca atare a luat doar 400 gr inluna a treia. Acum, in ultimele 2 sapt a luat doar 170 gr. I-as da suplimentare dar nu vrea. Cu forta ii bag biberonul si nu vrea. Schimbat biberoane si lapte praf si nimic. Imi ramane SNS-ul. La 3 luni si 2 sapt are 6170 gr si 64 cm. Stiti cumva cum as putea sa-l fac sa manance din biberon? Si cat m-am zbatut sa il alaptez exclusiv...

 

La mine e taman invers. Laptele praf e baza acum din pacate. Topfer. Ma gandeam si eu sa schimb lp sau biberoanele. Habar nu am cu ce...Voi ce folositi?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ada, dar ce greutate a avut la nastere? A mea la 4 luni are 6 kg. S-a nascut cu 2700. Poate nu e cazul sa treci pe lapte praf. Mai ai rabdare cu laptele tau. Daca e copilul sanatos si vioi, posibil sa fie doar o faza, cum mai au si alti bebei pe aici, inclusiv a mea. Stiu pe cineva care a renuntat la alaptat din acelasi motiv si isi face griji si cu laptele praf pt ca are zile cand mananca mai bine si invers.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili, daca-ti mai aduci aminte , eu am schimbat laptele praf pt ca a mea nu mai manca singurul biberon cu lp din zi si in perioada aia luase cate 100 g pe sapt. L-am schimat atunci si o sapt l-a refuzat si pe cel nou. Acum il bea, insa nu in fiecare seara. Biberon - eu folisesc pe cel de la pompa - Spectra. Am luat un avent clasic si nu-i place tetina si mai am si un avent cu tetina aia noua si nu pot zice ca e incantata de ea. Ti-as recomanda Dr. Browns cu care ne-am inteles f.bine la cel mare. Dar ai mai multe componente de spalat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...